Felakasztottak egy karatebajnokot és egy karitatív edzőt Iránban
Világszerte felháborodást váltott ki, hogy Iránban szombaton kivégeztek két fiatal férfit, akik állítólag részt vettek a hónapok óta tartó országos tiltakozásokban.
A 22 éves Mahsa Amini szeptember 16-i halála óta az országban lezajlott tüntetésekkel összefüggésben kivégzett személyek száma ezzel négyre nőtt.
Mohammad Mehdi Karamit, az országos karatebajnokot és Seyed Mohammad Hosseinit, aki önkéntes munka keretében gyerekeknek tartott sportfoglalkozásokat, szombaton kora reggel felakasztották – jelentette a Fars News. A Mizan iráni igazságügyi hírügynökség szerint a két férfit, akik állítólag tavaly vettek részt a rendszerellenes tüntetéseken, Seyed Ruhollah Ajamian, az ország Basij félkatonai szervezet tagjának megöléséért ítélték el.
Mohammad Hossein Aghasi, Karami ügyvédje szombaton a Twitteren azt írta, hogy Karami nem kapott engedélyt arra, hogy a kivégzése előtt beszéljen családjával. Az ügyvéd hozzátette, hogy a bebörtönzött férfi a hét közepén éhségsztrájkot kezdett, tiltakozásul azon gyakorlat ellen, hogy nem kaphatott jogi segítséget a tárgyaláson.
A CNN és több más forrás értesülései szerint az elmúlt hónapokban további 41 tüntetőt ítéltek halálra, de ez a szám akár sokkal magasabb is lehet.
Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatala (OHCHR) és az Európai Unió (EU) is felszólította Iránt, hogy állítsa le a kivégzéseket.
Az OHCHR „megdöbbentőnek” nevezte, hogy Irán „a nemzetközi felháborodás ellenére” folytatja a tüntetők meggyilkolását.
„Sürgetjük Iránt, hogy állítson le minden kivégzést” – közölte az OHCHR.
Az EU szombati közleményében kijelentette, hogy „megdöbbent” a kivégzések miatt, és ez „újabb jele annak, hogy az iráni hatóságok erőszakosan elnyomják a polgári tüntetéseket”.
„Az Európai Unió ismét felszólítja az iráni hatóságokat, hogy azonnal vessenek véget a tiltakozókkal szembeni halálos ítéletek kiszabásának és azok végrehajtásának” – áll a közleményben.
„Az EU arra is felszólítja a hatóságokat, hogy haladéktalanul semmisítsék meg a közelmúltban a folyamatban lévő tiltakozásokkal összefüggésben már kihirdetett halálbüntetéseket, és biztosítsanak megfelelő eljárást minden fogvatartott számára” – tették hozzá.
Karamit december 5-én ítélték el, alig kevesebb mint egy héttel azután, hogy Teheránban elkezdődött a pere. Az Amnesty International úgy jellemezte az eljárást, hogy az „nem hasonlít egy értelmes bírósági gyakorlathoz”. A férfi családja azt állítja, hogy Karamit megkínozták a börtönben, és megtagadták tőle az ügyvédi segítséget.
“Mielőtt a per elkezdődött volna, az állami média leadta a vádlottak – kínzással kikényszerített – vallomását, és “gyilkosoknak” minősítette őket, megsértve az ártatlanság vélelméhez, valamint a kínzástól és más kegyetlen, embertelen és megalázó bánásmódtól való mentességhez való jogukat” – mondta az Amnesty.
Ugyanakkor Irán egyik legismertebb színésznőjét, Taraneh Alidoostit szerdán óvadék ellenében szabadlábra helyezték – közölte az állami ISNA. A nőt egy tüntető kivégzésével kapcsolatos bírálata miatt tartóztatták le.
A feminista aktivistaként is ismert Alidoosti a múlt hónapban egy képet tett közzé magáról az Instagramon hidzsáb nélkül, amint egy „Nők, élet, szabadság” feliratú táblát tart a kezében, jelezve, hogy támogatja a tiltakozó mozgalmat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/25/iran-megkegyelmez-az-egyenlotlensegrol-zenelo-kurd-rappernek/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?