Az ősember szerszámainak hitték a köveket, kiderült, hogy egész más az eredetük
Egyes ősi kőeszközök, amikről eddig azt gondolták, hogy előemberek szerszámai voltak, valójában kapucinusmajmok munkái – jelentette az Artnet művészeti és design weboldalra hivatkozva a ScienceAlert.
“Biztosak vagyunk abban, hogy néhány brazíliai régészeti lelőhely nem emberi eredetű, hanem kapucinusmajmokhoz tartoznak” – írta Agustín M. Agnolín régész és Federico L. Agnolín paleontológus a The Holocene című tudományos folyóiratban megjelent cikkében.
Az írás szerint a szakemberek az északkelet-brazíliai Piauíban található, több mint 800 régészeti lelőhely gyűjteményében végzett korábbi kutatások során fedezték fel a helyben előforduló kvarc- és egyéb kövekből készült ősi kezdetleges szerszámokat.
A felfedezett kőeszközök közül a legrégebbiek akár 50.000 évesnek is gondolták, ami ahhoz vezetett, hogy egyes akadémikusok azt feltételezték, hogy bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a régió a korai ember által lakott terület volt.
A 2016-ban azonban egy megfigyelés miatt újra kellett gondolni ezt az elméletet, ugyanis azt találták a tudósok, hogy Brazília északkeleti részén élő kapucinusmajmok sokféle kőszerszám elkészítésére és használatára képesek.
Ez felvetette annak lehetőségét, hogy ma élő majmok, és nem ősemberek lehetnek felelősek a Pedra Furada felfedezésekért.
Tanulmányozni kezdték a leleteket, illetve a majmokat, és a The Holocene cikk szerzői szerint immár meggyőző bizonyítékok állnak rendelkezésre, amelyek alátámasztják, hogy az eszközöket nem ember alkotta.
“A bizonyítékok áttekintése arra utal, hogy a brazíliai lelőhelyek valójában nem az első amerikaiaké, hanem valójában majmok tevékenységének termékei” – mondta Federico L. Agnolín az argentin Nemzeti Tudományos és Műszaki Kutatási Tanácstól (CONICET).
A kutatók összehasonlították a Pedra Furadában talált eszközöket azokkal, amelyeket a kapucinus majmok ma készítenek.
“Az eredmény meglepő volt: nem volt különbség az 50.000 évvel ezelőtti feltételezett emberi eszközök és a majmok által gyártott szerszámok között” – mondta Agustín M. Agnolín a CONICET-nek.
A kutatók áttekintették a kapucinus majompopulációkkal kapcsolatos korábbi kutatásokat és megfigyeléseket, amelyek azt mutatják, hogy a főemlősök kis köveket használnak kalapácsként és nagy, laposabb sziklákat üllőként a diófélék és maghüvelyek feltörésére.
“A majmok által használt sziklák gyakran eltörnek, ezáltal olyan darabok keletkeznek, amelyek nagyon hasonlóak az emberek által készített kőeszközökhöz” – ismertette Agustín M. Agnolín, a CONICET sajtóközleményében.
Ezen túlmenően a kutatók a The Holocene cikkében azt írták, hogy nincs egyéb bizonyíték emberi jelenlétre a kérdéses területen, ugyanis nem találtak sem tűzhelyeket, sem étkezésre utaló maradványokat.
“Tanulmányunk azt mutatja, hogy a Pedra Furadából és más közeli brazíliai helyszínekről származó szerszámok nem mások, mint a dióféléket és közvetve a sziklákat széttörő kapucinusmajmok tevékenységének bizonyítékai” – mondta Federico L. Agnolín.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/23/megdobbento-felfedezes-mar-az-osemberek-is-hajoztak/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
8 híresség, akik hihetetlen szerénységgel élnek hatalmas vagyonuk ellenére
Egyre közelebb a dodó feltámasztása
Mégsem épül meg az Új Nemzeti Galéria a Városligetben?
Az ősi piramisok Bosznia-Hercegovinában tényleg léteznek?
Helka és a Kelén: Két legendás balatoni hajó története
Ez a férfi 4 év alatt körbe gyalogolta világot 23 255 kilométert megtéve