Csin Si-huang volt az első kínai császár, aki az i.e. 3. században egyesítette Kína összes királyságát és megalapította a ma ismerthez hasonlító kínai államot. Ma sem tudjuk, hogy miképp tudta egyesíteni széttagolt birodalmát, válaszokat például kaphatnánk a sírjából, ám azt a hetvenes évek óta senki sem merte kinyitni. Elmondjuk a részleteket.
A kínai kormány fél felnyitni a császári sírt
Aki látta a Múmia – a sárkánycsászár sírja c. filmet, annak sok minden ismerős lesz az alábbi cikkből. A film arról szól, hogy a korábban az egyiptomi sivatagokban múmiavadászatot tartó hőseink miként keltik életre a kegyetlen Han kínai császárt miután valahol Kínában kiássák agyaghadseregének kutatása közben. A történetnek annyi köze van a valósághoz, hogy máig nem tudjuk, mi rejtőzik az első kínai császár sírjában.
1974-ben a kínai gazdák minden idők egyik legfontosabb régészeti felfedezésére bukkantak Shenszi városa mellett. Ásás közben agyagból készült emberi alaktöredékeket találtak, később kiderült, hogy alattuk egy egész agyaghadsereg rejtőzik, katonák és harci lovaik életnagyságú terrakotta modelljeivel, nem is beszélve az akrobatákról, tisztviselőkről és más állatokról, írja az iflscience.com.
Íme egy videó az agyaghadseregről:
De miért voltak ők ott? Egyszerű a válasz. Őrizték Csin Si-huang, az első kínai császár sírját, aki a Csin-dinasztia első uralkodójaként egyesítette Kínát i.e. 221 és 210 között.
Míg a mauzóleumot körülvevő nekropolisz nagy részét feltárták, magát a császár sírját soha nem bolygatták, pedig nyilván mindenki kíváncsi lenne, hogy miket vitt a túlvilágra Kína első nagyhatalmú ura. Merthogy a hiedelem szerint úgy temették el, hogy semmiben se szenvedjen majd hiányt a túlvilágon.
- Ez is érdekelhet: II. András valóban Jeruzsálem királya volt?
A régészek habozásának oka pedig nem más mint az, hogy nincs olyan ásatási módszer, ami nem károsítaná a sírt legalább részben. Jelenleg csak invazív régészeti technikákkal lehet belépni a sírba, nagy a veszélye tehát annak, hogy helyrehozhatatlan károkat okoznak.
Íme néhány fotó az agyaghadseregről:
Vannak ötletek, de csapdák is
A tudósok felvetették azt az ötletet, hogy bizonyos non-invazív technikákat alkalmazzanak a sír belsejébe való betekintéshez. Az egyik ötlet a müonok, a Föld légkörében lévő atomokkal ütköző kozmikus sugarak atomoknál is kisebb termékének felhasználása. Ezek képesek áttekinteni a föld alatti struktúrákat, kb mint egy fejlett röntgen. Ám a valóságban még nem történt előrelépés.
De van itt más is, ami aggodalomra ad okot. Ez pedig nem más, mint az Indiana Jones-filmekből is jól ismert különféle csapdák rendszere. Ezekről egyébként ókori kínai történészek is írnak és céljuk, hogy a betolakodókat megöljék. Leírása szerint pedig nemcsak számszeríjak tömkelege védi a sírt, hanem például higany is. Előbbiek lehet használhatatlanok már, a higany azonban még ott lehet és megölheti az óvatlan régészeket. Ráadásul a környező területeken magasabb a higanykoncentráció, tehát jó eséllyel nem hazudtak azok az ókoriak, akik szerint ez a mérgező anyag is védi a sírt.
Egy 2020-as tanulmány szerint a repedéseken keresztül távozhatott a 2200 éve felhalmozott higany egy része, hisz a sírt soha senki sem merte kirabolni. A sír felnyitásához a kínai kormány engedélye szükséges, de úgy tűnik, ők még várják a megfelelő technikát mindehhez.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/27/hatalmas-eddig-ismeretlen-maja-civilizaciora-bukkantak/” ][/hm_embed]
Source: iflscience.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban