Európa épp megnyeri az energiaháborút Putyinnal szemben
Az első tél féltávjánál úgy tűnik, Európa áll nyerésre.
Amikor Vlagyimir Putyin szeptemberben arra figyelmeztetett, hogy az európaiak “megfagynak”, ha a Nyugat ragaszkodik az Oroszországgal szembeni energetikai szankcióihoz, úgy tűnt, Moszkva fosszilis tüzelőanyagokkal való zsarolása pontosan a terv szerint halad.
Az európai nagykereskedelmi gázárak megawattóránként 200 euró fölé emelkedtek. Gyakorlatilag mintegy tízszer magasabbak voltak, mint 2021 nagy részében. Tervek készültek a gázkereslet csökkentésére és annak biztosítására, hogy a szállítások a határokon keresztül eljuthassanak a legnagyobb hiányt szenvedő országokba. A rendszeres gördülő áramkimaradások az EU-ban nagyon is reális kilátást jelentettek, számol be a Politico.
Putyin stratégiája – megkeseríteni az európaiak életét azzal, hogy elzárja tőlük a gázt, és arra kényszeríti őket, hogy hagyjanak fel az Ukrajnának nyújtott támogatással – hatásosnak tűnt. Az új év kezdetén azonban a kép pozitívabb Európa számára, mint azt szinte bárki megjósolta. Putyin számára az Oroszország hatalmas gáz- és olajvagyonával való háborús játszadozás kezd önpusztító stratégiának tűnni.
A gázárak 65 euró/MWh-ra zuhantak – ez még mindig rendkívül magas az elmúlt évtized normáihoz képest, de kezelhetőbb, mint a 2022-ben tapasztalt, könnyfakasztó tüskék a diagramon. Az árcsökkenés és a gázellátás stabilizálódása két dolognak köszönhető. A figyelemre méltóan enyhe téli időjárásnak és annak, hogy Európa sikeresen átállt az orosz vezetékes gázról a barátságosabb beszállítók hajóról szállított cseppfolyósított földgázára (LNG).
A készletek növelése
Az Oxford Institute for Energy Studies szerint az európai országok 2022 közepén-végén nagy költségek árán felszívták a globális LNG-készleteket, és a 2021-es 83 milliárd köbméterről 2022-re 141 milliárd köbméterre növelték az importot. Ez mintegy háromnegyedét ellensúlyozta annak a 80 milliárd köbméternek, amelyet Európa már nem kapott az oroszországi csővezetékekből. Európa-szerte új LNG-import-infrastruktúra létesül, többek között Németországban, ahol az év végére hat úszó terminál üzemel.
A már importált LNG nagy része – amelynek nagy részét az Egyesült Államokból szállítják – jelenleg az európai földalatti tárolók hálózatában van. Az enyhe időjárás és a magasabb árak miatt csökkenő gázfogyasztás együttesen azt jelenti, hogy ezek a tárolók még mindig 82%-ban tele vannak. Nagyjából ugyanazon a szinten, amikor Putyin négy hónappal ezelőtt “halálra fagyással” fenyegetőzött.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/14/belebukott-a-sorozatos-baklovesekbe-a-nemet-vedelmi-miniszter/” ][/hm_embed]
Source: Politico
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban