Így mentette meg az EU legszegényebb országa Ukrajnát Oroszországtól
Szófia üzemanyagot és létfontosságú szovjet specifikációs fegyvereket szállított Kijevnek. A kormányban lévő Moszkva-barát politikusok miatt viszont titokban kellett tartania az ellátást.
Tavaly tavasszal az ukrán hadseregnek fogytán volt az üzemanyag és a szovjet lőszer, amelyre az oroszok elleni harchoz szüksége volt.
A segítség váratlan helyről érkezett: Bulgáriából.
Hála széttöredezett belpolitikájának – és az elit nagy részének oroszbarát beállítottságának – Szófia az invázió során igyekezett hangsúlyozni, hogy nem fegyverezi fel Ukrajnát.
A német Welt című napilap vizsgálata szerint azonban ez csak álca volt. Az ukrán külügyminiszterrel, Dmitro Kulebával, Kiril Petkov volt bolgár miniszterelnökkel és pénzügyminiszterével, Asen Vaszilevvel készített exkluzív interjúknak köszönhetően a Welt összeállította, Bulgária hogyan lépett a képbe, és hogyan biztosította közvetítők segítségével Kijev számára a harcok kritikus szakaszában tavaly a létfontosságú fegyver-, lőszer- és gázolajszállítmányokat, közölte a Politico.
Miközben Petkov, aki a háború kitörésekor bolgár miniszterelnök volt, megpróbálta nyugatabbra, NATO-barát irányba terelni az országot. Nehezítette a dolgot, hogy a Kreml-barát politikusok heves visszavágásaival kellett megküzdenie, beleértve koalíciós partnereit, a szocialisták, a régi kommunista párt utódai közül is. Még a saját védelmi miniszterét is ki kellett rúgnia, amiért az az oroszok háborúval kapcsolatos álláspontját hangoztatta. Petkov legalábbis a nyilvánosság előtt igyekezett lekicsinyelni minden olyan elképzelést, hogy Bulgária – a szovjet korabeli fegyverek jelentős készletei ellenére – felkarolná Ukrajnát.
De Petkov és Vaszilev, akik most ellenzéki politikusok, a közelgő választásokon vissza akarnak térni a hatalomba, megtörték hallgatásukat Bulgária szerepének valódi mértékéről.
Miközben a szófiai Szocialista Párt “vörös vonalnak” nevezte a bolgár fegyverszállításokat az ukrán erőknek, Petkov tisztviselői elkerülték a kormányok közötti tranzakciókat. Helyette bulgáriai és külföldi közvetítő cégeket használtak, hogy légi és szárazföldi szállítási útvonalakat nyissanak Románián, Magyarországon és Lengyelországon keresztül.
Hatalmas segítség
“Becsléseink szerint az ukrán hadseregnek a háború korai szakaszában szükséges lőszerek körülbelül egyharmada Bulgáriából érkezett” ,
mondta Petkov a Weltnek.
Ugyanilyen fontos, hogy a gázolajat, amelyet Bulgária szállított Ukrajnának, orosz nyersolajból dolgozták fel egy fekete-tengeri finomítóban, amely akkoriban az orosz Lukoil vállalathoz tartozott. “Bulgária Ukrajna egyik legnagyobb dízel exportőre lett, és időnként Ukrajna szükségleteinek 40 százalékát fedezte” – nyilatkozta Vaszilev volt pénzügyminiszter.
A kijevi kormány megerősítette az eseményeknek ezt a verzióját. Kuleba azt mondta, hogy országát tavaly áprilisban a lőszerhiány fenyegette. “Tudtuk, hogy a bolgár raktárakban nagy mennyiségű szükséges lőszer van, ezért Volodimir Zelenszkij elnök elküldött, hogy szerezzem be a szükséges mennyiséget” – mesélte Kuleba.
Akkoriban “élet-halál kérdése” volt, magyarázta Kuleba, mert különben az oroszok még több falut és várost elfoglalnak, még több ukrán állampolgárt “ölnek, kínoznak és erőszakolnak meg”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/18/moszkva-szerint-a-nyugat-miatt-kell-csaknem-masfelszeresere-boviteni-az-orosz-hadsereget/” ][/hm_embed]
Source: Politico
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?