Játék „tankokkal” szúrták ki az ukránok szemét a franciák
Hatalmasat robbant a magyar és a nemzetközi médiában is a hír, hogy Ukrajna megkapja azt, amiért már lassan egy éve könyörög, modern nyugati harckocsikat, harcjárműveket. Elsőként a franciák adták be a derekukat, de Kijev valószínűleg nem fog felhőtlenül örülni annak, amit kapnak, az oroszok talán majd annál inkább.
Párizs AMX-10 RC típusú, könnyű, gumi kerekeken közlekedő, valamennyire páncélozott harcjárművekkel támogatja az ukrán hadsereget. A sajtóban rendre tankként említett harcjármű a legjobb esetben is csak egy gyengécske öszvér. A harckocsikhoz szinte semmi köze sincs, igazából az egész koncepció célja nehezen meghatározható. Kicsit olyan, mintha inkább a katonai parádékra készítették volna a naiv civilek elkápráztatására, mintsem a csataterekre.
Harckocsiknak ugyanis azokat a fegyvereket nevezhetjük, amelyek jelentős páncélvédettséggel és tűzerővel rendelkeznek. Ebből a két képességből az AMX-10 esetében előbbi szinte teljesen hiányzik. A 30 mm-es homlok páncélzatát például adott esetben az acélmagvas lőszerrel tüzelő nehéz géppuskák is átütik. El lehet képzeni, hogy mennyi esélye lesz a csatatereken akár csak az elavultnak számító T-72-es variánsokkal szemben is. Másik komoly probléma, hogy lánctalpak helyett, három pár gumikerék biztosítja a francia öszvér előrehaladását, figyelembe véve a gyengécske 280 lóerős motorját, a tavasszal és ősszel sártengerré változó ukrán terepen garantált lesz az elakadása. Pláne abban az esetben, ha valami oknál fogva a gumik defektet kapnak.
Szinte semmire se jók
A franciák által küldött harcjárműveket tehát, nem lehet majd a harckocsik szerepkörében alkalmazni, viszont a korszerű páncélozott gyalogsági harcjárművekkel szemben támasztott követelményeknek sem felelnek meg. Az AMX-10 képességeit elsősorban a páncélvédettség és a mozgékonyság terén nem lehet összehasonlítani sem például az amerikai M2 Bradley-vel. Sokan teszik fel jogosan ezek után a kérdést, hogy akkor milyen szerepkörben lehet majd használni őket? Erre a válasz az lehet, hogy első vonalbeli harcjárműként semmilyenben sem. Esetleg sebesült és lőszer szállításra, vagy a fronttól távolabb eső területek védelmére, bizonyos esetekben felderítésre viszont alkalmas lehet.
Az ukránok tehát valójában nem azt kapták amire szükségük lett volna. Így szinte biztosra vehető, hogy a lassan egy éve tartó háborúban, a haditechnikai eszközök terén is jelentős veszteségeket elszenvedett ukrán hadsereg be fogja vetni az AMX-10-seket az első vonalban is. Az orosz katonák pedig majd rövid időn belül büszkén terjeszthetik a kilőtt francia tákolmányokról a felvételeket, ezzel valamelyest növelve az amúgy nem túl acélos harci moráljukat.
Amire azonban jók lehetnek az AMX-10-esk, az az, hogy a francia vezetés így lépésre kényszerítette a NATO vezető hatalmait, köztük az Egyesült Államokat is. Előbb Berlin, majd nem sokkal utána Washington is bejelentette, hogy gyalogsági harcjárműveket küldenek Ukrajnának. Ezek a felajánlások azonban aligha fogják megváltoztatni a háború menetét. Az Ukrajnának adott 50 amerikai Bradley és 40 német Marder csupán néhány alakulat felszerelésre lesz elegendő, tehát nagyon csekély mennyiség ahhoz képest, amit Kijevben reméltek.
Valódi harckocsik érkezhetnek
Az ukrán hadsereg arzenáljából ráadásul továbbra is égetően hiányoznak a modern harckocsik. Szinte biztosra vehető, hogy ezekből is küldenek majd nekik. Kérdés csupán csak az, hogy milyeneket. A két legvalószínűbb befutó a brit Challenger 2 és a német Leopard 2 lehet. Utóbbi azért valószínű, mert azokat Lengyelország is használja, így közelebb lenne a műszaki támogatás. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy Ukrajna az említett típusok nem legkorszerűbb és legmodernebb példányait fogja megkapni. A Leopard 2-esek esetében a legvalószínűbb, hogy jelenleg a Magyarország által jelenleg még használt 2A4-esek érkezhetnek majd. Ez a típus ugyan minőségi ugrást jelenthet a frontokon bevetett, főleg a szovjet időkből örökölt, részben modernizált harckocsikhoz képest, de azért már messze sem képviselik a legmodernebb csúcstechnikát. Ezt jól mutatja, hogy a szíriai háborúban harcba küldött, török Leopard 2A4-esek súlyos veszteségeket szenvedtek, legalább tucatnyit lőttek ki a manapság már nem igazán korszerű 9M133 Kornet páncéltörő rakétákkal.
A franciák parádéra való „tankjai” tehát úgy néz ki, máris komoly sikereket értek el, igaz nem a csatatereken, de nem is oda tervezték őket…
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon