Minden amit tudni kell a magyar nyelv történetéről
A magyar nyelv körülbelül 3000 éves, az évszázadok során azonban sokat változott. Míg néhány szavunk eltűnt, addig újabbak születtek, köszönhetően a történelmi folyamatoknak, melyek alakították nyelvünket.
Nyelvcsalád
A magyar nyelv az uráli nyelvcsalád finnugor csoportjának tagja. Bár főként Magyarországon használatos a magyar nyelv, Szlovákiában, Romániában, Ausztriában, Horvátországban és Szlovéniában is előfordul.
A magyar nyelv története különböző szakaszokra bontható:
- Korai magyar kor: Kr.e. 1000 körül – Kr. u. 896
- Ómagyar kor: 896 – 1526
- Középmagyar kor: 1526 – 1772
- Újkori magyar időszak: 1772-től napjainkig
Az ősmagyar korszak
A magyar önálló nyelvvé válása előtt megkülönböztetünk egy úgynevezett ősmagyar időszakot. A halászatra és vadászatra használt legkorábbi szavak finnugor eredetet mutatnak – írja a mek.oszk.hu. Ebből a korszakból származnak a ló, kötőfék, nyereg és kutya szavaink is. Emellett a családi kapcsolatok is fontosak voltak, hiszen már ebben az időszakban is léteztek az anya, lánya stb. magyar szavak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/13/kivegeztette-hazassagtoro-feleseget-rakoczi-egykori-ezredese/” ][/hm_embed]
A korai magyar korszak
Az ugor nyelvközösségtől való elszakadástól kezdődően ez az időszak a Kárpát-medence meghódításával ért véget. A korai magyar korszakban jelentősen gazdagodott szókincsünk. A magyar ősök valószínűleg találkoztak ősi török, iráni és más nyelvekkel. Ezt bizonyítják a török (nyak, nyár, homok, harang), iráni (tehén, tej, tíz) és ismeretlen eredetű szavaink (ápol, gyámol, csen, gyanú), írja az arcanum.com.
Az ómagyar kor
Ez az időszak a Kárpát-medence meghódításával kezdődött és 1526-ban ér véget. A honfoglalás után a magyarok meglehetősen korán találkoztak a németekkel. A németekkel udvari kapcsolatok, házasságok, lovagok és térítő papok révén kerültünk kapcsolatba. Így a korai német idegen szavak egy része a katonai és udvari életre utal. Ide tartoznak az olyan szavak, mint a páncél, az ostrom, vagy a tánc. Az 1100-as évek végén keletkezett az első egybefüggő hosszabb szöveges emlékünk, a Halotti beszéd, amely egy temetésen elhangzott prédikáció volt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/07/ii-andras-valoban-jeruzsalem-kiralya-volt/” ][/hm_embed]
Középmagyar kor
A középmagyar kor a felvilágosodás koráig tartott. Nemcsak a nyomdászat rohamos terjedése, hanem a reformáció is ebben a korszakban következett be. Ami a magyar nyelvet illeti, a fonetikai változások közül a legismertebb a ly->j transzformáció. A szóalkotások is nagy szerepet játszottak a magyar nyelv fejlődésében. Sok szót elvonással alakítottak ki vagy alkottak újra.
Újmagyar kor
Kazinczyt, aki 1805-ben a nyelvújító mozgalomban kifejtett tevékenységével vált híressé, minden magyar ismeri. A nyelvújítás leglátványosabb eredménye az új szavak létrehozása volt. Továbbá régi, már elfeledett szavak (dísz, év, hon, iker, kegy, szobor, terem, verseny) felelevenedtek, melyek egy része új jelentést kapott.
A magyar nyelv megújulásának persze még korán sincs vége, a nyelv még sokat változik. Ezek az új trendek is azonban egy napon történelemmé válnak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/27/kepek-sziriabol-magyar-regeszek-is-kutattak-a-keresztes-kor-leghiresebb-erodjeben/” ][/hm_embed]
Source: arcanum.com, mek.oszk.hu
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét