Svédországban nyílt meg az európai kontinens első rakétakilövő állomása, ahonnan nem csak szuborbitális kilövéseket lehet végezni. Ez hatalmas lépés az európai űrkutatás életében. Az Európai Űrügynökség eddig is rengeteg mindent juttatott az űrbe. Ezeket a kilövéseket általában az Európai Űrközpontból végezik, amely Francia Guyanában található. Innentől kezdve viszont nem kell Dél-Amerikáig utazni ahhoz, hogy műholdakat állítsanak pályára.
Svédország Esrange űrközpontja hosszú múltra tekint vissza, hiszen az első kilövés 1966-ban történt. A változást az jelenti, hogy innentől kezdve nem csak szuborbitális kilövésekre lesz lehetőség. A svéd Kiruna városától 40 kilométerre található az új kilövő állomás. Az Esrange legújabb kilövő állomását Ursula von der Leyen, XVI. Károly Gusztáv és Ulf Kristersson avatták fel a napokban. Nagyon valószínű, hogy az Esrange Űrközpont, ahonnan az első műholdat útjára indítják, közvetlenül az európai kontinensről.
Miért észak?
A helyszín választás kifejezetten érdekes, hiszen a legtöbb kilövőállomás az egyenlítőhöz a lehető legközelebb van. Ennek oka, hogy innen lehet a legkönnyebben pályára állítani egy rakétát. A hely kiválasztásának hátterében elsősorban izoláltsága áll. A kilövőállomást 5,200 négyzetkilométernyi vadon veszi körül. Ennek köszönhetően a le és felszálló rakéták senkit sem zavarnak, illetve egy baleset esetén nem is veszélyeztetnek senkit.
Ami viszont az indítópult elhelyezkedésében érdekes, hogy az északi sarkkörtől 200 kilométerre helyezkedik el. Innen rendkívül nehéz nagyobb rakétákat az űrbe juttatni, de ez az Esrange-nek nem probléma. Az Esrange Űrközpontból elsősorban “mikro-rakétákat” fognak kilőni. Ezek körülbelül 30 méter hosszú járművek, amelyek pár száz kilogramm súly szállítására alkalmasak. Amennyiben az adott feladat megosztható több kis műhold között is, akkor nem szükséges a nagyobb műholdak kilövése.
Mi a haszna?
Az új űrközpont az európai kliensek számára rendkívül hasznos. Ha nincs szükségük nagy műholdakra, akkor egy rendkívül hosszú hajóutat spórolnak meg. Ezenkívül jelenleg dübörög műholdipar. Az svéd állami cég most is tárgyal rengeteg rakétagyártó céggel, hogy a kilövéseiket már az Esrange Űrközpontból végezzék. Az kilövő állomás eddigi sikerességét az eddig elvégzett több mint 600 szuborbitális kilövés is bizonyítja.
A későbbi tervekben szerepel a nagyobb, akár egy tonnás szállítmányok kilövése is. Sőt a Svéd Űrvállalat a Themis nevű projekt keretein belül szeretne a SpaceX újrahasználható rakétáihoz hasonló landolni is képes rakétákat kifejleszteni — számolt be róla az Euronews. A Svéd Űrvállalat tervei szerint az első műhold kilövésére már 2023 végén is sor kerülhet.
Az új űrverseny
Az utóbbi években újra fellángolt az űr utáni vágy. Ez leginkább Elon Musk munkájának köszönhető, aki miatt a privát űrszektor kialakult. Az új versenytársak belekényszerítették a világ vezetőit, hogy több pénzt költsenek az űrkutatásra. Az Esrange Űrközpont ráadásul nem is az egyetlen, aki versenybe szállna az első európai kontinensről indított műhold címéért. Több űrközpont is, mint például a norvég Andøya Space, a Spanyol Űrügynökség, az Egyesült Királyságban található Shetland Űrközpont és még mások. Gyakorlatilag naponta bukkannak fel az újabb és újabb űrközpontok. Azonban elég valószínű, hogy az első műholdat az Esrange kilövő állomásáról fogják útjára indítani.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/12/mi-tortenik-egy-halott-urhajos-testevel-a-marson/” ][/hm_embed]
Source: Euronews
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van