A gyilkos páros, akiktől a nagy fehér cápák is rettegnek
Kevés olyan tengeri állat van, amelynek neve annyi rémületet keltene, mint a nagy fehér cápa.
Az evolúció több száz millió év alatt formálta tökéletes ragadozóvá, méltán vált a tengerek rettegett rémévé – de van valami, amitől még a nagy fehérek is félnek.
A tudósok 2017- ben vették észre, hogy a cápák rendkívül megritkultak Dél-Afrika partjainál, ami addig az egyik kedvenc vadászterületüknek számított. Kezdetben – ahogy azt a ScienceAlert írja – a furcsaságért az emberi tevékenységet, például a túlhalászást okolták.
Az ezt célzó kutatás azonban megerősítette, hogy a jelenségnek más tettese van: egy orka, azaz kardszárnyú delfin pár.
A dél-afrikai tengerparton fekvő Gansbaai halászváros egykor a cápák Mekkája volt – olyan sűrűn fordultak elő arrafelé ezek a nagyragadozók, hogy a közeli Dyer-szigetet a világ nagy fehér cápa fővárosának tartják.
A cápák jelenléte azonban csökkent, ezenkívül 2017 óta legalább nyolc nagy fehér cápa tetemét sodorta partra a víz Gansbaainál, közülük többnek hiányzik a mája – és némelyiküknek a szíve is, ami az orkatámadás legfőbb ismertetőjele.
A cápák mája gazdag táplálékforrás, hatalmas, tele zsírral és olajjal, amelyet tartalék gyanánt szolgál hosszú vándorútjaik során.
Ezeken a cápákon továbbá olyan jellegzetes sebek voltak, amik ugyanarra a kardszárnyú delfin párra vezethetők vissza.
A tengerbiológusok előtt már korábban is ismert volt, hogy az orkák képesek lehetnek elűzni a nagy fehér cápákat. Egy 2020-ban elvégzett tanulmány megállapította, hogy a nagy fehérek eltűnnek a San Francisco partjainál lévő kedvelt vadászvizekről, ha egy orka megjelenik a régióban.
Egy 2022-ben végzett tanulmányban, amely megjelölt cápák hosszú távú megfigyelési és nyomon követési adatait használta, Alison Towner, a Dyer Island Conservation Trust kutatója által vezetett tudóscsoport megállapította, hogy szerte a világon az orkák az okai annak, hogy a cápák kezdik elkerülni a korábbi kedvenc helyeiket.
“Kezdetben egy kardszárnyú delfin támadást követően Gansbaaiban az egyes nagy fehér cápák hetekig vagy hónapokig nem jelentek meg” – magyarázta Towner .
“Úgy tűnik azonban, hogy szemtanúi vagyunk egy nagyszabású (nem pedig egy finom léptékű) elkerülési stratégiának, amely hasonló ahhoz, amit a tanzániai Serengetiben a vadkutyáknál figyelhetünk meg, ha a területükön megnövekszik az oroszlánok jelenlétére. Minél gyakrabban fordulnak meg az orkák ezeken a helyeken, annál tovább maradnak távol a nagy fehér cápák.”
A kutatók szerint az új megfigyelések példátlanok, ráadásul megváltoztatják a vizek ökoszisztémáját is.
Nagy fehér cápák hiányában általában rézcápák költöznek be az elhagyott területekre, hogy betöltsék az üres ökológiai rést. És mivel nagy fehéreket nem találnak, az orkák a rézcápákra kezdenek vadászni.
Méghozzá eredményesen: hiszen már van tapasztalatuk nagy cápák levadászásában.
“Azonban az egyensúly kulcsfontosságú a tengeri ökoszisztémákban, mivel a nagy fehér cápák nem tartják kordában a foki prémfókák populációját, így azok elszaporodnak, és elveszik az életteret a veszélyeztetett afrikai pingvinek elől. A fajok kapcsolódnak egymáshoz” – mondta Towner.
“Leegyszerűsítve, bár ez egyelőre hipotézis, a cápákat eltávolító orkák hatása valószínűleg sokkal szélesebb körű.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/18/az-allatok-tovabbfejlesztettek-a-kannibalizmust-es-ki-is-bovitettek-a-fogalmat/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon