Tizenöt éve sehol nem volt, tizenöt év múlva köröket verhet ránk a román gazdaság
Románia egy főre jutó GDP-je már nemcsak Bulgáriáét, hanem Görögországét, Szlovákiáét, Horvátországét és Lettországét is lekörözte.
Románia elképesztően fejlődik
Romániának az uniós átlaghoz viszonyított, egy főre jutó GDP-je az utóbbi évtizedben 19,6 százalékpontot emelkedett, a növekedés üteme szempontjából csak két tagállam, Írország és Litvánia előzte meg ebben az időszakban.
A fejlődés léptékét talán még jobban érzékelteti, hogy keleti szomszédunk az utóbbi két évtizedben behozta az európai uniós GDP-átlaghoz viszonyított lemaradásának csaknem kétharmadát. Ezt a Curs de Guvernare gazdasági szaklap állapította meg az Eurostart adatait elemezve.
A NATO-hoz és az EU-hoz történő csatlakozásuk ötösbe tette a román gazdaságot: míg 1995-ben az uniós átlag 30,5 százaléka volt náluk a GDP, addig 2021-re ez a szám 74,2 százalékra emelkedett.
Románia így a 22. helyen áll európai szinten az egy főre jutó GDP-t tekintve, nagyon közel a régió más államaihoz: Lengyelország kevesebb, mint három százalékponttal előttük, az uniós átlag 77,1 százalékán van, Magyarország pedig csupán 0,8 százalékponttal előzi meg a román gazdaságot.
Arról már korábban beszámoltunk, hogy az átlagbérek terén is közel azonosak a két ország mutatói.
Ha csak az elmúlt tíz évet nézzük, akkor is szembetűnő a változás: az előző évtizedben Romániában volt a harmadik legnagyobb az egy főre jutó GDP arányának növekedése az EU-átlaghoz képest, őket csak Írország és Litvánia előzi meg ebben a tekintetben.
Nem minden európai gazdaság prosperál, a felmérés szerint voltak olyan országok, akiket rosszul érintettek a világpiaci folyamatok. A legnagyobb fokú visszaesésről Görögország esetében beszélhetünk, ahol az egy főre jutó GDP 10,8 százalékponttal csökkent. Olaszországban mínusz 10 százalékkal, Spanyolországban pedig mínusz 9,3 százalékkal esett a mutató.
A többség duplázott
Ha az európai országok egy főre jutó GDP-jét nézzük vásárlóerő-paritás alapján, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a többség duplázni tudott a 2000-2020 közti időszakban. Magyarországon ez a mutató az ezredfordulón 14 192 amerikai dollár (USD) volt, ami 2010-ben 22 834 dollárra emelkedett, 2022-re pedig az egy főre jutó GDP a becslések szerint 37 128 dollár volt hazánkban. A számokban vezető Luxemburg magasról indult: 2000-ben 66 404 dollár jutott náluk egy főre. Ez a szám mára 131 875-re emelkedett. Nagy általánosságban elmondható, hogy húsz év alatt a vásárlóerő-paritás alapján (tehát abból a tekintetből, hogy mennyi terméket és szolgáltatást lehet vásárolni egy adott valutában egy másik valutához mérve), a 2000-es évek elejének gazdasági környezetében átlagosan megduplázták az egy főre jutó GDP-jüket az uniós országok.
Románia ezzel szemben négyszerezni tudott: 2000-ben 8 287 dollár volt az egy főre jutó GDP, ma pedig nagyjából 33 715 dollárnál tarthatnak. Az előrejelzések szerint a szomszéd ország 2037-ig ezt a számot is megkétszerezheti.
A World Economic League Table (WELT) nevű rangsort minden évben 190 ország GDP-je alapján határozza meg az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR). A CEBR elemzői december végén úgy látták, hogy a rangsor élén – a korábban prognosztizáltnál csak valamivel később – 2036-ban történik majd változás: Kína szerintük ekkorra megelőzi a most listavezető Amerikai Egyesült Államokat. Romániáé jelenleg a világ 46. legnagyobb gazdasága, 2037-re pedig a 44. helyre léphetnek elő. A CEBR jóslata szerint a következő másfél évtizedben több mint duplájára nő majd a GDP-jük, az idei 299 milliárd dollárról 652 milliárdra.
Magyarország esetében viszont mindössze 2,5 százalékos éves gazdasági növekedés várható a tanulmány szerint. Hazánk most az 58. a sorban, a vizsgált időszakban pedig nem várható az elemzők szerint, hogy elmozduljon erről a helyről.
Source: Curs de Guvernare, World Economic League Table
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt