Putyin terve, hogy megakadályozza a NATO növekedését nem jött össze, helyette Törökország akadályozza inkább. A háború arra ösztönözte hosszú semlegesség után a svédeket és a finneket, hogy NATO csatlakozás mellett döntsenek. Azonban Törökország folyamatosan blokkolja Svédországot, de vajon mit akarhat Erdogan?
Konkrétumok hiányában még csak találgatni lehet, hogy pontosan mit is akarhat a török elnök. Eredeti hivatkozásai alapján Erdogan egy török újságíró kiadatását kérte, aki állítólagosan részt vett egy ellene szerveződő puccs megtervezésében. Másrészt, a svéd csatlakozás blokkolását követően kialakult Erdogan ellenes tüntetések során a Korán egy példányának elégetésére is sor került.
A török elnök ezeket a követeléseket hozta fel Svédországgal szemben, azonban ezek lehetetlen kérések. Mind a Korán égetésének betiltása, mind pedig az újságíró kiadatása szembe menne a svéd törvényekkel és ezen törvények megváltoztatása alkotmányosan megkérdőjelezhető lenne és a nép sem támogatná ezeket a döntéseket. Ha ezek a követelések lehetetlennek bizonyulnak, akkor valójában mit akar Erdogan?
A valódi célok
Amikor a NATO csatlakozásról beszélünk nem szabad elfelejtenünk, hogy a török választások nyár elejére lettek kiírva. Ez azért jelentős, mert ebben a pillanatban a közvélemény-kutatások alapján Erdogan az összes többi elnökjelölt mögött kullog. A NATO csatlakozási kérelmek jelentős befolyást helyeztek a török elnök kezébe, ugyanis egyedül képes zsarolni az egész NATO-t. Ez segít javítani a róla kialakított “erős ember” képen. Azzal, hogy kiáll a muszlim értékek mellett növeli a támogatottságát is. Vagyis a svéd csatlakozás blokkolása remek kampányfogás Erdogan számára.
Azonban, van valami más is, amit Törökország akar, ezek pedig F-16-os és F-35-ös repülőgépek. Alapvetően az ország jogosult lett volna ezeknek a repülőgépeknek a megvásárlására és az egyik ilyen tranzakció már meg is történt. Azonban 2019-ben Törökország vásárolt a S400 légvédelmi rendszerből, amely Oroszországból származik. Washington közölte Ankarával, hogy ha vásárol az orosz rendszerből, akkor megtiltják a repülőgépek vásárlását. Ankara nem vette komolyan a fenyegetést és végül nem kaptak repülőgépeket sem, holott négy darabot már ki is fizettek.
Lehetséges megoldás
A török légierő fejlesztéséhez szükség van ezekre a repülőgépekre és Erdogan is egyre többet emlegeti ezt a kérdést a TLDR News EU szerint. Vagyis lehetséges, hogy Svédországnak mégiscsak van esélye a NATO-csatlakozásra. Ehhez valószínűleg az kell, hogy az Egyesült Államok megszüntesse a tilalmat a repülőgépek vásárlásáról. Ezzel Erdogan megerősítené magát a választásokra, hiszen kiállt a muszlim érdekekért, szembeszállt a világ legerősebb országaival és még repülőgépeket is szerzett. Amennyiben a terve működik az valószínűleg hatalmas sikert jelentene, bár a választásokon való győzelme így se lenne garantált.
Mindenesetre úgy néz ki van lehetőség a svéd NATO-csatlakozásra és Erdogan elvárásai mégsem bizonyulnak annyira lehetetlennek. Egyértelmű viszont, hogy nem azt akarja, amit valójában mond.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/05/az-oroszok-meghoditjak-a-torok-rivierat/” ][/hm_embed]
Source: TLDR News EU
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon