Putyin terve, hogy megakadályozza a NATO növekedését nem jött össze, helyette Törökország akadályozza inkább. A háború arra ösztönözte hosszú semlegesség után a svédeket és a finneket, hogy NATO csatlakozás mellett döntsenek. Azonban Törökország folyamatosan blokkolja Svédországot, de vajon mit akarhat Erdogan?
Konkrétumok hiányában még csak találgatni lehet, hogy pontosan mit is akarhat a török elnök. Eredeti hivatkozásai alapján Erdogan egy török újságíró kiadatását kérte, aki állítólagosan részt vett egy ellene szerveződő puccs megtervezésében. Másrészt, a svéd csatlakozás blokkolását követően kialakult Erdogan ellenes tüntetések során a Korán egy példányának elégetésére is sor került.
A török elnök ezeket a követeléseket hozta fel Svédországgal szemben, azonban ezek lehetetlen kérések. Mind a Korán égetésének betiltása, mind pedig az újságíró kiadatása szembe menne a svéd törvényekkel és ezen törvények megváltoztatása alkotmányosan megkérdőjelezhető lenne és a nép sem támogatná ezeket a döntéseket. Ha ezek a követelések lehetetlennek bizonyulnak, akkor valójában mit akar Erdogan?
A valódi célok
Amikor a NATO csatlakozásról beszélünk nem szabad elfelejtenünk, hogy a török választások nyár elejére lettek kiírva. Ez azért jelentős, mert ebben a pillanatban a közvélemény-kutatások alapján Erdogan az összes többi elnökjelölt mögött kullog. A NATO csatlakozási kérelmek jelentős befolyást helyeztek a török elnök kezébe, ugyanis egyedül képes zsarolni az egész NATO-t. Ez segít javítani a róla kialakított “erős ember” képen. Azzal, hogy kiáll a muszlim értékek mellett növeli a támogatottságát is. Vagyis a svéd csatlakozás blokkolása remek kampányfogás Erdogan számára.
Azonban, van valami más is, amit Törökország akar, ezek pedig F-16-os és F-35-ös repülőgépek. Alapvetően az ország jogosult lett volna ezeknek a repülőgépeknek a megvásárlására és az egyik ilyen tranzakció már meg is történt. Azonban 2019-ben Törökország vásárolt a S400 légvédelmi rendszerből, amely Oroszországból származik. Washington közölte Ankarával, hogy ha vásárol az orosz rendszerből, akkor megtiltják a repülőgépek vásárlását. Ankara nem vette komolyan a fenyegetést és végül nem kaptak repülőgépeket sem, holott négy darabot már ki is fizettek.
Lehetséges megoldás
A török légierő fejlesztéséhez szükség van ezekre a repülőgépekre és Erdogan is egyre többet emlegeti ezt a kérdést a TLDR News EU szerint. Vagyis lehetséges, hogy Svédországnak mégiscsak van esélye a NATO-csatlakozásra. Ehhez valószínűleg az kell, hogy az Egyesült Államok megszüntesse a tilalmat a repülőgépek vásárlásáról. Ezzel Erdogan megerősítené magát a választásokra, hiszen kiállt a muszlim érdekekért, szembeszállt a világ legerősebb országaival és még repülőgépeket is szerzett. Amennyiben a terve működik az valószínűleg hatalmas sikert jelentene, bár a választásokon való győzelme így se lenne garantált.
Mindenesetre úgy néz ki van lehetőség a svéd NATO-csatlakozásra és Erdogan elvárásai mégsem bizonyulnak annyira lehetetlennek. Egyértelmű viszont, hogy nem azt akarja, amit valójában mond.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/05/az-oroszok-meghoditjak-a-torok-rivierat/” ][/hm_embed]
Source: TLDR News EU
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk