Mire készülhetnek az oroszok? Elrendelték az óvóhelyek korszerűsítését
Oroszország-szerte szisztematikusan ellenőrzik és javítják a óvóhelyeket, miután a Kreml elrendelte, hogy korszerűsítsék az ország omladozó, szovjet korabeli infrastruktúráját.
Oroszország több ezer bunkere, megerősített pincéje és egyéb biztonságos rejtekhelye nagyon rossz állapotban van, írja a The Moscow Times. Most a központi vezetés elrendelte ezek felújítását, így a helyi hatóságok több százmillió rubelt költenek arra, hogy újra lakhatóvá tegyék őket.
“A óvópince-hálózat felülvizsgálatáról a kormány még tavasszal hozott döntést. A parancsot a nagyszabású ellenőrzésre és a dolgok rendbetételére a rendkívüli helyzetek minisztériuma, a védelmi minisztérium és [más] civil minisztériumok adták” ” – mondta egy orosz tisztviselő, aki a témában tartott kormányülések ismeretére hivatkozott.
Vlagyimir Putyin elnök háborút indított Ukrajna ellen, és úgy tűnik, hogy egyre mélyebbre süllyed Oroszország a háborús hangulatban. Az anyagi terhek mellett lelkiekben is kimerítő háborúban egyre nagyobbat akar mondani az orosz vezetés, így már mindennapos a Kreml nukleáris kardcsörtetése és a mindennapi élet fokozódó militarizálódása. Bármennyire is furcsa, az ország határaitól messze zajlanak a főbb hadműveletek, de az orosz lakosság így is komolyan érintett a háborúban. Erre jó példa a határokon belül több száz kilométerre lévő légi bázisok elleni három decemberi támadást tulajdonították ukrán drónoknak. Sokan el is menekültek a fegyverek, a szankciók és a sorozás félelme miatt, akik pedig maradtak, egy nagyon erős állami propagandát kapnak az arcukba. Harcias videókat készít a kormányzat, és egyre hangsúlyosabb szerepet kap a hadsereg és a fegyverkezés.
Ez viszont azt is jelenti, hogy a rettegés az orosz társadalommal van minden nap, hiszen a Kreml csak úgy tudja fanatizálni a lakosságot, ha félelemben is tartja őket, és természetesen a végkifejlet, hogy Putyin elnök megvédi őket.
- ez is érdekes lehet: Elegük van az oroszoknak a háborúból, ezért Putyin titokban sorozza katonáit
Óvóhely korszerűsítése
Bár a Kreml októberben rendeletet adott ki, amelyben elrendelte, hogy egyes nyugat-oroszországi régiókban fokozott készültségbe helyezzék magukat egy esetleges katonai konfliktusra felkészülve, nyílt forrású adatok és a The Moscow Times forrásai szerint ez a folyamat, bár eltérő formában, de valójában az egész országban zajlik.
Bár az orosz tisztviselők nyilvánosan nem jelentették be a bunkerek korszerűsítésére irányuló országos szintű törekvést, a helyi hatóságok által az ország polgári védelmi hálózatának felújítására tett erőfeszítésekről már hónapok óta széles körben beszámoltak. A Moscow Times négy jelenlegi és volt orosz tisztviselővel beszélt, akik most először megerősítették, hogy a korszerűsítések a moszkvai kormány utasítására történnek. Az ellenőrzések és javítások az ukrajnai invázió után, 2022 februárjában kezdődtek, és idén is folytatódnak a jelenlegi orosz tisztviselő szerint, aki névtelenséget kért, hogy szabadon beszélhessen.
A déli Krasznodar régió helyi hatóságai például a jelentések szerint idén több mint 6 millió rubelt (31 millió forintot) költenek bombabunkerekre, míg Nyizsnyij Novgorodban 50 millió rubelt (258 millió forint), Rjazan városában pedig közel egymillió rubelt (5,1 millió forint).
A Volga folyó menti Kazany hatóságai a múlt hónapban közölték, hogy a város bombabiztos óvóhelyeinek mintegy 30 százaléka nincs olyan állapotban, hogy alkalmas legyen az emberek elhelyezésére. Ehelyett a tisztviselők azt mondták, hogy meg fogják határozni, hogy a város metrórendszere szolgálhat-e bombabiztosként.
A Moszkvából érkező, a bunkerek korszerűsítésére vonatkozó utasítás létezését a The Moscow Timesnak megerősítette Oroszország egyik távol-keleti régiójának, az ukrajnai frontvonaltól több mint 7000 kilométerre fekvő régió közigazgatásának egyik magas rangú tisztviselője.
“Moszkvából utasítást kaptunk, hogy ezeket a munkálatokat – ellenőrzés és javítás – mindenütt végezzük el” – mondta a tisztviselő, aki névtelenséget kért a téma megvitatása érdekében.
A Kremlnek azonban az a problémája, hogy az ország legtöbb tűzszerészeti óvóhelye, amelyeket a helyi hatóságoknak kellene karbantartaniuk, a Szovjetunió vége óta leromlott vagy elhagyatott állapotban van. Ráadásul az országos ellenőrzések egyik következtetése nyilvánvalóan az volt, hogy az országnak nincs elég óvóhelye a jelenlegi lakosság kiszolgálására. Az északi Petrozavodszk városának tisztviselői a múlt hónapban azt mondták, hogy a nyilvános óvóhelyeken a város lakosságának csak egynyolcadát tudnák elhelyezni. Ez a hiány részben annak tudható be, hogy számos szovjet építésű bunker eladásra vagy bérbeadásra került a magánpiacon.
A hivatalos pályázati portálon, a Zakupki.gov.ru-n kormányzati pályázatok százai jelennek meg, amelyekben cégeket keresnek, hogy ajánlatot tegyenek a bombabunkerek korszerűsítésére irányuló szerződésekre az ország minden régiójában. A pályázatok között szerepelnek a szellőzés javítására, vízszigetelésre, ajtócserére, valamint légszűrő és világítás felszerelésére kiírt pályázatok.
Az egyik példa szerint novemberben 3,8 millió rubel (19.6 millió forint) értékű pályázatot írtak ki egy Szamara régióbeli bombabunker vízszigetelési munkálataira.
“A Szovjetunió összeomlása után senkinek sem volt szüksége az óvóhelyekre, de most a frontvonalakon kialakult helyzet miatt a Kreml elrendelte, hogy tegyék rendbe azokat” – mondta egy nyugat-oroszországi régió egyik tisztviselője a The Moscow Timesnak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/05/vlagyimir-putyin-februar-24-en-tamadja-meg-a-nyugatot/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban