Legalább is attogramokkal. Ugyanis Einstein óta tudjuk, hogy az energia tömeg és a tömeg energia. Az E = mc² képlet, amit meglehetősen sokan említünk, ha meghalljuk a zseniális tudós nevét pedig tökéletesen alkalmazható telefonunkra is. Az adatot – fényképet, videót, szöveget – ugyanis elektronok kódolják, a kódoláshoz pedig magasabb energiaszintre kell lépjenek. Ha tehát feltöltjük a telefonunkat tartalommal, akkor nagyon sok elektront juttatunk magasabb energiaállapotba. Ez pedig magasabb tömeget is jelent, azaz nehezebb okostelefont. Megmutatjuk, hogy mennyivel.
Ezért (is) érdemes mateket és fizikát tanulni
Bizonyára kevesen gondolkodtak el azon, hogy ha telepakolják a telefonjukat a legújabb zenékkel és videókkal, letöltenek még rá néhány filmet és mondjuk a munkájukhoz használt pdf-eket és ppt-ket is, azaz feltöltik a memóriáját adattal, akkor egyben nehezebbé is válik a telefonjuk. Persze, hogy nem, hisz a változás nekünk, embereknek nem észlelhető. Mégis létezik.
Az iflscience.com pedig utána is járt a részleteknek. Az elmélet meglehetősen egyszerű. Van Einsteinnek az a képlete miszerint az energia egyenlő a tömeggel és fordítva. Azaz tömegből energia lehet (ez történik például a nukleáris reaktorokban vagy az atombombákat) és bizony energiából tömeg.
Telefonunk – és minden elektronikus eszközünk is – bináris adattárolást végez, azaz 0 és 1-es számokkal kódolja minden videónkat, fotónkat, szövegünket. Attól függően, hogy 1-es vagy 0, az egyes elektronok másként állnak be. Ha információt tárolnak, akkor magasabb energiaszinten vannak, aminek tömegbeli változás a következménye, még akkor is, ha ez meglehetősen picike, pláne egyetlen elektron esetében. A kötött és a szabad elektron közti energiaszintet egy Berkeley-i professzor számolta ki még 2011-ben.
Brutálisan sok adat kell az észlelhető különbséghez
Merthogy a fenti egyenletben van egy szorzó, ráadásul a négyzeten, ami ugye c, azaz a fénysebesség. Az pedig 300.000.000 m/s. Ráadásul a négyzeten. Hatalmas energia kell tehát ahhoz, hogy az érzékelhető tömegbeli változást okozzon. Ám az oldal ezt is kiszámolta.
Eredményeik szerint egy 512 gigás telefon 0,1 femtogramnyi többletet jelent (10-16 grammot). Ez egyetlen HIV-1 vírus tömegének a tizede.
Ahhoz, hogy számunkra, emberek számára érezhető legyen a különbség legalább 5%-kal kellene megváltoznia a telefon tömegének. Azaz egy 172 grammos telefonnak legalább 8,6 grammal kellene nehezebbnek lennie. Ehhez pedig 44.000.000.000.000.000.000 gigabájtnyi adattal kellene feltölteni. Ez 44 millió zettabájt. És hogy mennyi idő alatt lehetne ezt letöltni 5G-s internettel (200 mbit/s sebességgel)? Nos, 56.000 év. Jelenlegi számítások szerint az egész jelenlegi internet kevesebb mint 100 zettabájtnyi adatot tárol.
Gondolatkísérletnek mindazonáltal érdekes.
Olvass tovább nálunk tech témában ITT
Source: iflscience.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek