Egy világűrrel foglalkozó hírportál arról ír, hogy a híres zöld üstökös most jár a Mars körül, ami meglehetősen könnyűvé teszi azt, hogy rátaláljunk az éjszakai égbolton. Február 10-én, azaz holnap például nagyon közel lesz a vörös bolygóhoz és a Bika csillagképhez, az újság szerint nagyon jól láthatóvá válik majd a Földről.
A Mars közelében jól látható lesz az üstökös
A space.com részletes információkat osztott meg arról, hogy miképp láthatod még néhány napig a híres zöld üstököst, amit utoljára a neandervölgyi emberek nézhettek. A rossz hír azonban az, hogy bár már 50.000 évvel ezelőtt járt nálunk, most örökre ki fog lépni a naprendszerünkből, tehát se mi, se utódaink nem láthatják többé e különleges égi jelenséget. Igaz, ezt az állítást egyes szakértők vitatják, szerintük még visszatérhet, de kb 50 ezer év múlva.
A cikk szerint az üstökös február 9. és 14-e között fog elhaladni a Mars előtt, utána az Orion és az Eridanus csillagkép irányába fog továbbhaladni. Bár most felhőtlen napokon vagyunk túl és a mai sem ígérkezik túlságosan borongósnak, annak, aki esetleg ódzkodik kimenni a hidegbe, vagy egyszerűen csak otthona kényelméből szeretné nézni azt az üstököst, amit utoljára a neandervölgyi ősemberek láttak, több lehetőség is rendelkezésére áll. EZEN a Youtube-csatornán például most is élőben lehet követni az üstökös mozgását és szépen látszik annak zöld színárnyalata is. EZEN az oldalon szintén találsz folyamatosan élő közvetítéseket az üstökösről.
- Ez is érdekelhet: Biden döntött: újra kivizsgálják az egyik leghíresebb UFO-észlelést!
Miért zöld ez az üstökös
Akik pedig élőben látják, azoknak valami hasonló élményben lehet részük. Az alábbi videó január 29-én készült, a C/2022 E3 (ZTF) névre hallgató üstökös akkor járt majdnem a legközelebb a Földhöz. A felvétel Kentben, Angliában készült, a leírás szerint készítője 6 órán át állt a fagyos szélben Sheerness tengerparti részén, hogy lencsevégre kapja a különleges jelenséget. Egyébként a közelség relatív, bár a videón jól látszik, ekkor is több mint 75 ezer kilométerre volt bolygónktól.
Az üstököst egyébként 2022 márciusában látták először egy kaliforniai intézetben. A szerencséseknek abban is volt része, hogy nem csupán az izzó, fényesebb fejét, hanem a két farokrészét is. És hogy mi az oka annak, hogy zöld színű? Azért, mert a Nap nagy energiájú ultraibolya sugárzása felmelegíti az üstökös felszíne körüli gázokat és azok ilyen színnel világítanak magasabb energiaállapotukban.
A space.com szerint mindenképp fényszennyezés nélküli helyet kell keresni a megfigyelésre és időt kell hagyni a szemnek ahhoz, hogy megszokja a viszonyokat. Ha ez stimmel, akkor viszont nem szükséges különleges felszerelés, akár egy távcső is elég az észleléshez. Persze nem azt fogjuk látni, amire a hiperszuper fényképezőgépek képesek, ráadásul ezek sem egy fotót készítenek, hanem többet vetítenek egymásra, hogy élesítsék, javítsák az eredményt.
- Olvass tovább nálunk: Mi történik egy halott űrhajós testével a Marson?
Source: space.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?