Zseniális vagy tébolyult? Az EU az oroszok befagyasztott vagyonából építené újra Ukrajnát
Három hónappal az ötlet első felvetése után az EU azon tervei, amelyek szerint a befagyasztott orosz vagyontárgyak befektetéséből származó bevételeket Ukrajna újjáépítésének finanszírozására fordítanák, elakadni látszanak.
A javaslatot jogi szakértők “mélyen problematikusnak” és “potenciálinsan jelentős akadályokba ütközőnek” minősítették, írja az Euronews.
A befagyasztott orosz vagyon felhasználásáról Brüsszelben összegyűlt uniós vezetőknek csütörtökön kellett volna tárgyalniuk. Az Ukrajnának nyújtott folyamatos támogatást, amely a vezetők rendszeres vitatémája azóta, hogy Oroszország közel egy évvel ezelőtt megindította a támadást, még inkább hangsúlyossá tette Volodimir Zelenszkij ukrán elnök brüsszeli jelenléte.
A csúcstalálkozót megelőzően írt és az Euronews által látott tervezetben a vezetők ígéretet tettek arra, hogy a nemzetközi partnerekkel közösen fokozzák a munkát “Oroszország befagyasztott és zárolt vagyona Ukrajna újjáépítésének támogatására és jóvátétel céljából történő felhasználása érdekében”.
Kaja Kallas észt miniszterelnök is azok között volt, akik Brüsszelbe érkezve “európai megoldást követeltek a befagyasztott eszközök felhasználásának folytatására”.
“Jogász vagyok, arra képeztek ki, hogy megoldásokat találjak.” Azt javasolta, hogy az EU használja fel ezeket az eszközöket a két háborúzó ország közötti rendezés részeként, “mert Ukrajnának követelése van Oroszországgal szemben, hogy helyrehozza azt, amit ők okoztak Ukrajnában”.
Lenne miből újjáépíteni
Egy, a csúcstalálkozó előtt nyilatkozó uniós tisztviselő szerint a fő elképzelés továbbra is az, hogy a befagyasztott eszközöket nyereségtermelés céljából fektessék be, és csak azt használják fel.
“Jogilag egy szankciórendszerben képesnek kell lenni arra, hogy visszaadjuk ezt a pénzt, amikor a szankciórendszert felfüggesztik. Így nem lehet elkölteni, fedezni kell a befagyasztott összeget.” Az orosz központi bank tulajdonában lévő mintegy 300 milliárd eurónyi nemzetközi tartalékot fagyasztottak be a nyugati szövetségesek azóta, hogy Oroszország február 24-én először küldte tankjait Ukrajnába.
“Kreatív, de jogilag kérdőjeles az EU részéről”
Ez a véleménye Evan Criddle-nek, az amerikai William & Mary egyetem jogászprofesszorának, aki az Euronewsnak nyilatkozva elmondta, hogy a javaslat “a nemzetközi jog szerint igen problematikus lenne”.
A nemzetközi jog lehetővé tesz néhány olyan ellenintézkedést, amely nagyon különleges körülmények között megengedi az összegek felhasználását. De “az orosz vagyon bármilyen más célú felhasználása vagy elidegenítése, bármilyen jó szándékú is legyen, például olyan jövedelemszerzés, amelyet Ukrajna megsegítésére lehetne fordítani, túlmutatna a nemzetközi jog általánosan elfogadott céljain a nemzetközi jog szerinti ellenintézkedéseknek”.
Az orosz szervezetek például azt állíthatják, hogy jogosultak a befagyasztott pénz befektetéséből származó nyereség egy részére, és megtámadhatják a határozatot mind az Európai Unió Törvényszékénél, mind az Emberi Jogok Európai Bíróságánál – mondta Francis Bond, a Macfarlanes ügyvédi iroda nemzetközi pénzügyi szankciós ügyekkel foglalkozó vezető szakembere az Euronewsnak.
Aztán vannak gyakorlati kérdések is, például olyan vagyonkezelőt kell találni, aki elég bátor ahhoz, hogy vállalja a jogi felelősséget és a nyilvánosság ellenőrzését, ami a befagyasztott orosz vagyon kezelésével járna.
“Emellett természetesen, ahogy az apró betűs rész mindig is mondja: a befektetések értéke nemcsak emelkedhet, hanem csökkenhet is. Ha a befektetések pénzt veszítenek, a Bizottság abba az irigylésre nem méltó helyzetbe kerülhet, hogy vagy közpénzből garantálja az orosz vagyont, vagy jelentős jogi keresetek áradatát hívja elő a pénz birtoklói részéről” – mondta Bond.
“Ha én az EU és partnerei jogi tanácsadójaként szolgálnék” – zárta Criddle – “akkor azt tanácsolnám, hogy ne kövessük el ezt a kreatív, de jogilag kétes tervet”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/09/on-tudja-hova-kellene-mennie-egy-atomhaboru-eseten-itt-a-valasz/” ][/hm_embed]
Source: Euronews
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső