Győzhet még Putyin hadserege?
Putyin erőinek támadása várható Donbászban, de minden attól függ, hogy Oroszország kijavította-e a logisztikában és a koordinációban mutatkozó súlyos hibákat.
Az ex-KGB-s
“Gonosz és ijesztő vagyok, karmokkal és fogakkal” – figyelmeztette állítólag Vlagyimir Putyin David Cameront, amikor az akkori brit miniszterelnök az Oroszország szíriai szövetségese, Bassár el-Aszad által alkalmazott vegyi fegyverek miatt szorongatta őt, és megvitatták, hogy Oroszország meddig hajlandó elmenni – írja a Politico.
Cameron külpolitikai főtanácsadója, John Casson szerint – akit a BBC dokumentumfilmje idéz – Putyin aztán kifejtette, hogy a szíriai sikerhez barbár módszereket kell alkalmazni, ahogyan azt az Egyesült Államok tette az iraki Abu Ghraib börtönben. “Én egy volt KGB-s vagyok” – fejtette ki.
A megjegyzéseket nyilvánvalóan félig tréfának szánta, de mint mindig Oroszország vezetőjének esetében, a fenyegetés egyértelmű volt. Putyin bizonyította, hogy kész fegyverként használni a félelmet, hogy leigázza Ukrajnát. Csapatai civileket vettek célba, és kínzáshoz és nemi erőszakhoz folyamodtak. De a győzelem eddig elkerülte őt.
Úgy tűnik, hogy a következő hetekben egy késő téli offenzívával próbálja majd visszafordítani katonai kudarcait Putyin. Nagyon valószínű, hogy még ijesztőbb lesz, mint eddig, és foggal-körömmel harcol majd, hogy megmentse Oroszországot – és önmagát – a további megaláztatástól. De vajon sikerrel járhat-e az ex-KGB-s? Megnyerheti-e még Oroszország a Putyin által választott háborút Ukrajna ellen az ukránok hősies és egységes ellenállásával szemben?
Hibák sorozata
A háborút kezdettől fogva téves döntések és hibás számítások jellemezték. Putyin és tábornokai alábecsülték az ukrán ellenállást, túlbecsülték saját erőik képességeit, és nem látták előre, hogy Ukrajna milyen mértékű katonai és gazdasági támogatást kap majd az Egyesült Államoktól és az európai nemzetektől.
Kijev nem esett el napok alatt, ahogy azt a Kreml tervezte, Putyin erőit nyáron és ősszel visszaszorították, és Ukrajna novemberre visszaszerezte annak a területnek több mint a felét, amelyet az oroszok az invázió első heteiben elfoglaltak. Oroszország most egy költséges és elhúzódó hagyományos háborúba kényszerült, amely ritka nézeteltéréseket váltott ki az ország politikai-katonai intézményrendszerében, és a Kreml belharcai a nyilvánosságra kerültek.
Az orosz erők az elmúlt hónapok egyetlen győzelmét januárban könyvelhették el, amikor az ukránok kivonultak a kelet-ukrajnai Donyeck régióban található Szoledar sóbányászvárosból. És a jelek arra utalnak, hogy az oroszok újabb győzelem küszöbén állnak a Szoledartól mindössze kilenc kilométerre délnyugatra fekvő Bahmutnál, amely valószínűleg hamarosan a kezükbe kerül.
Áttörik-e a gát?
De egyik véres győzelem sem jelent sokkal többet szimbolikus sikernél, annak ellenére, hogy mindkét fél valószínűleg nagy veszteségeket szenvedett. Taktikai szempontból egyik győzelem sem jelentős – és egyes nyugati tisztviselők szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek talán jobb lett volna, ha korábban visszavonul Szoledarból és most Bahmutból, hasonlóan ahhoz, ahogyan az oroszok novemberben visszavonultak a katonailag reménytelen helyzetben lévő Herszonból.
Oroszország katonai sorsának valódi megfordítása érdekében Putyin az elkövetkező hetekben arra számít, hogy a mozgósított tartalékosokkal és sorkatonákkal feltöltött haderői egy új, nagyszabású offenzívát hajtanak végre. Ukrán tisztviselők arra számítanak, hogy az offenzíva hamarabb kezdődik, mint ahogy beköszönt a tavasz. Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter az elmúlt napokban tartott sajtótájékoztatókon arra figyelmeztetett, hogy Oroszország akár 500 000 katonát is felhalmozhat a megszállt Ukrajnában és a határok mentén tartalékban, támadásra készen. Szerinte ez a háború első évfordulója, február 24-e körül kezdődhet meg érdemben.
Más ukrán tisztviselők szerint az offenzíva, ha bekövetkezik, márciusban lesz – de legalábbis a Leopard 2 és más nyugati harckocsik és gyalogsági harcjárművek megérkezése előtt. Zelenszkij szombaton arra figyelmeztette az ukránokat, hogy az ország “olyan időszakba lép, amikor a megszálló egyre több és több erőt vet be, hogy megtörje a védelmünket”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/10/az-eu-az-oroszok-befagyasztott-vagyonabol-epitene-ujra-ukrajnat/” ][/hm_embed]
Source: Politico
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon