A tankok már úton vannak, de mi lesz a vadászgépekkel? Már a tankok kérdése sem volt egyszerű és még meg sem érkeztek a frontra, de már is meg van az új eszköz a kívánságlistán. Ellentétben talajjal, az eget még mindig az oroszok uralják. A repülőgépek kérdésében még Ukrajna leghangosabb támogatója, Lengyelország is hezitál. Kétségtelen, hogy az ukrán légierő fejlesztése túl nagy kockázat lenne.
A BBC riportjában a lengyel elnökkel, Andrzej Dudával beszélgetettek a vadászgépek kérdéséről. Ukrajna F-16-os vadászbombázókat kért, amelyek döntő szerepet játszhatnának a háború kérdésében. Azonban a lengyel elnök elmondta, hogy ez egy rendkívül nehéz döntés, hiába a megingathatatlan támogatás. Volodimir Zelenszkij ezért utazta körbe Európát, hogy repülőgépeket kérjen az országok vezetőitől, ahogy ő fogalmazott a “szabadság szárnyait.”
Miért nem küldenek repülőket?
Duda a elsősorban a Lengyelország számára rendelkezésre álló F-16-osok mennyiségét hozta fel problémának. Lengyelországnak mindössze 50 darab vadászbombázója van, amire azt mondta, hogy nem elég és több kellene belőlük. Ezenkívül hozzátette, hogy nem lehet csakúgy pár gépet odaadni, mert az ilyen vadászgépeknek rendkívül komoly karbantartásra van szüksége.
Tekintve, hogy Lengyelország NATO-tagállam, így a F-16-os kérdésében is csak közös döntés születhet. Ez viszont már azt a kérdést feszegeti, hogy a döntés belevonná-e a konfliktusba a NATO-t is. A lengyel elnök már a háború elején is úgy nyilatkozott, hogy ha repülőgépeket küldenének az nyílt katonai beavatkozás lenne a háborúba. Ukrajna szomszédjaként és a legkitartóbb támogatójaként a lengyel elnök nyilatkozatai rendkívül fontosak. Ráadásul Lengyelország szállítja a legtöbb gyalogsági járművet, lőszert, drónt és tüzérségi fegyvert Ukrajna számára.
Duda továbbra is kitart amellett, hogy Ukrajnának fegyvereket kell szállítani, de a vadászgépek szállítása egyelőre nagyon valószínűtlennek tűnik. Egyébként is ezeknek a repülőknek a gyors szállítása nem megoldható. Ha még döntés is születne a repülők szállításáról, még akkor sem tudja senki sem, hogy mennyi időbe is kerülne az első bevetés megkezdése. Bár Rishi Sunak, angol miniszterelnök azt mondta még Zelneszkijnek, hogy nincsenek tabutémák. Ugyanakkor a védelmi miniszter, Ben Wallace itt már pontosított és kiemelte, hogy ez az ukrán pilóták kiképzésére és egyéb segítségnyújtásra vonatkozik inkább.
Túl sok a gond a repülőkkel
A repülők küldése nem csak akarat, de logisztika kérdése is. Ha az F-16-osok valaha is eljutnak Ukrajnába, az csak is hosszútávú terv lehet. Fő okok összegezve a következők:
- Még a legképzettebb pilóták esetében is hónapokba telhet az F-16-osok használatára való kiképzés.
- Nagyon kényes és bonyolult a karbantartásuk, amelyhez egy különálló egységre lenne szükség. Szakértők tapasztalataiból kiderül, hogy gyakorlatilag minden repülés után karbantartásra szorulnak ezek a gépek.
- Szóba kerültek más típusú repülőgépek is, azonban ezekből több nem lenne megfelelő, hogy az ukrajnai helyzetben harcoljon.
- Ezenkívül ott van még a konfliktus fokozásának az esélye is. A vadászgépek leszállítását már a Kremlin sem valószínű, hogy tétlenül nézné.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/11/azonositatlan-repulotargyat-lottek-le-alaszka-felett/” ][/hm_embed]
Source: BBC.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon