Külföldi középiskolák – mit érdemes tudni?
Számos szülő gondolkodik el azon, hogy tizenéves gyermekét hosszabb vagy rövidebb időre külföldi középiskolába irassa be. A nemzetközi, anyanyelvi környezetben töltött hónapok, vagy akár évek vitathatatlanul a diákok előnyére szolgálnak mind tanulmányaik, mind személyiségfejlődésük, nyelvtudásuk, illetve baráti kapcsolataik szempontjából.
A megfelelő intézmény és biztosnságos környezet kiválasztása, a lehetőségek feltérképezése ugyanakkor fejfájást okozhat, hiszen minden ország oktatási rendszere különböző. Egyes országokban 15 tantárgyat tanulnak a diákok, míg máshol hatot, megint máshol csupán hármat. Valamilyen oknál fogva az Oxfordi Egyetemre könnyebb beiratkozni, ha 3 tantárgyat tanul a diák a középiskolában, nem pedig 15-öt, ami előny helyett hátránynak számít. Egyes országokban az iskolák csak a tanulásról szólnak; szakkörökön, edzésen az iskolán kívül, más szervezetekben vesznek részt. Ugyanakkor Angliában például minden diákklub és szakkör, beleértve a zeneiskolát és a sportolási lehetőségeket is, az iskolán belül elérhető.
Az országok, iskolák és tantervek hatalmas száma ellenére számos olyan program létezik, amelyek világszerte elismertek és mindenhol azonosak. Ezek elsősorban a brit A-level program, a nemzetközi IB (International Baccalaureate), a német Abitur és az American High School Diploma program.
Mi alapján válasszunk a számtalan lehetőség közül? Mire kell figyelni az iskola kiválasztásakor? Mi a különbség a külföldi iskolarendszer és az itthoni rendszer között? Melyik iskola és melyik program ideális a gyermeknek? Számos kérdés merül fel – cikkünkben hasznos információkkal igyekszünk segíteni az elindulásban.
Egyesült Királyság – az angol nyelvű középiskolai oktatás vezetője
Az Egyesült Királyság az az ország, amely világszerte híres bentlakásos iskoláiról, amelyek többsége évszázadok óta létezik. Ma ezek az iskolák progresszív, naprakész oktatási intézmények, kiváló infrastruktúrával, anyagi és technikai bázissal, a legmodernebb laboratóriumokkal, erős tanárokkal, kiváló feltételekkel a sporthoz és a tanórán kívüli tevékenységekhez. Az iskola legfontosabb feladata, hogy motiválja a diákot, megteremtse a feltételeket kíváncsiságának, vágyainak és tanulási képességének fejlesztéséhez.
“Nem az iskoláért, hanem az életért tanítunk” – az angol bentlakásos iskolák mottója. A tanórák csak egy részét képezik az oktatási és nevelési folyamatnak. Nagy figyelmet fordítanak a tanórán kívüli tevékenységekre, amelyek során feltárják azokat a tehetségeket és képességeket, amelyeket az iskolapadban ülve nehéz megmutatni. Ezekben az iskolákban tánc- és színházi, valamint zenei és művésztei stúdiók, korlátlan sportolási lehetőségek állnak rendelkezésre.
A magániskolák legtöbb végzettje nemcsak az Egyesült Királyságban, hanem Hollandiában, az Egyesült Államokban, Kanadában is folytatja tanulmányait a legjobb egyetemeken.
Az angol iskolai tantervet ma már számos országban használják, köztük Kanadában, Spanyolországban vagy az Egyesült Államokban.
Az iskola típusa
Vannak olyan iskolák, amelyek szelektívebbek (felvételi tesztek több tantárgyból) és kevésbé szelektívek; koedukált vagy fiú- és leányiskolák. A hagyományos bentlakásos iskolák mellett úgynevezett “Sixth Form College” is létezik a középiskolások számára, ahol nincs kötelező egységes tanrend, és a tanulási folyamat kis osztályokban (6-8 fő) zajlik, az egyéni megközelítés maximális alkalmazásával. Az ilyen iskolák olyan motivált diákok számára alkalmasak, akik saját idejüket szeretnék beosztani, és az egyetemhez hasonló légkört részesítik előnyben.
Oktatási program
A brit rendszer azt jelenti, hogy 14 éves korig minden diák ugyanazokat a tantárgyakat tanulja, ami maximalizálja a legtöbb tudományág általános ismeretét. 14 éves korában kezdődik a kétéves GCSE program, amelynek végén 16 éves korban minden diák vizsgát tesz abból a 3-4 tárgyból, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az egyetemi célokhoz. Például egy kifejezetten humán beállítottságú diák nem köteles matematikát tanulni, hanem a történelemben, az irodalmban és az idegen nyelvekben mélyülhet el.
Európában és az Egyesült Államokban számos iskola kínálja az IB (International Baccalaureate) nemzetközi programot is, ahol a hallgatók 6 tantárgyat választanak a javasolt blokkokból. 3 tantárgyat közép szinten, 3 tantárgyat pedig emelt szinten tanulnak. Az IB magában foglalja egy 4,000 szavas esszé kötelező megírását, az önkéntes munkát és egy olyan tantárgyat, mint a tudáselmélet (Theory of Knowledge). A világ egyetemei nagyra értékelik az IB programot, és elismerik ezt a képesítést.
ez is érdekes lehet:
- Magyarország legnagyobb utazás kiállítását rendezik meg a jövő héten
- alkímia oktatás/ alchemy tuition
A külföldi iskolaválasztás nem könnyű és nagyon felelősségteljes lépés. A külföldi tapasztalatok viszont minden szempontból a gyermek előnyére szolgálhatnak, ezért érdemes tájékozódni a lehetőségekről. Itthon a Baltic Council for International Education tapasztalt tanácsadói örömmel segítenek a megfelelő intézmény és középiskolai program kiválasztásában, illetve a március 25-én (Crowne Plaza Hotel Budapest) megrendezésre kerülő ingyenes Külföldi Oktatási Kiállítás alkalmával lehetőség lesz személyesen is megismerkedni számos külföldi iskola képviselőivel is.
Galéria
Forrás: Baltic Council for International Education (Hungary)
Source: Baltic Council for International Education (Hungary)
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki