A hatalmas, húsevő, megaloszarusz-kinézetű terapodnak csak a lábnyoma majdnem egy méter hosszú. A terapodok olyan dinoszauruszok, akik jellemzően két lábon jártak. A jura korban, 166 millió évvel ezelőtt élő óriáshüllő lenyomatát pedig Yorkshire-ben találták meg, meglepően jó állapotban, egy parti sziklán. A nyomot megtalálókkal kapcsolatban lépő paleontológus szerint ez az eddigi legnagyobb ilyen észlelés.
Dinoszaurusz-lábnyom a tengerparton, délutáni séta közben
Az NBC News cikke szerint az állat vagy ült, vagy feküdt, amikor a lenyomatot “készítette. A lábnyomot egyébként még 2021 árpilisában fedezte fel egy helyi régész, Marie Woods, amikor a környéken csak dinoszaurusz-partként emlegetett területen sétált. Azért csak most számoltak be róla a lapok, mert a vonatkozó tanulmány csak tegnap este jelent meg.
“Régészként tudom, milyen fontos a tárgyak rögzítése és a helyreállítási lehetőségek feltárása” – mondta csütörtökön az NBC Newsnak e-mailben. “Ez nem volt kivétel, bár nem az én szakterületem.”
„Kapcsolatba léptem különböző helyi szakemberekkel, és fényképeket küldtem, és elküldtem a helyszínt, hogy lássák, találkoztak-e előttem a lábnyommal, de mindannyian nemet mondtak” – mondta Woods, aki egyben a most megjelent tanulmány társszerzője is.
- Ez is érdekelhet: Óriási méretű dinoszauruszfajt fedeztek fel, csak a combcsontja nagyobb volt, mint egy ember
Íme néhány fotó:
Guggolni is tudott ez a dínó
Nem sokkal ezután felvette a kapcsolatot barátjával, Dean Lomax-szel, a Manchesteri Egyetem paleontológusával és a tanulmány másik társszerzőjével. “A lábnyom szögének, alakjának és a karmok lenyomatainak tanulmányozásával a kövület betekintést nyújt ennek az egyednek a körülbelül 166 millió évvel ezelőtti viselkedésébe” – mondta Lomax a közleményében.
„A lábnyom jellemzői akár arra is utalhatnak, hogy ez a nagyragadozó leguggolt, mielőtt felállt” – tette hozzá. „Mókás arra gondolni, hogy ez a dinoszaurusz egy sáros tengerparti síkságon sétált egy lusta vasárnap délután a jura korszakban.”
Noha a terület jól ismert a dinoszaurusz lábnyomairól, kevesen találhatók ilyen jól megőrzött állapotban – áll a tanulmányban. Ez az egyike annak a hat hasonló lábnyomnak, amelyet a környéken rögzítettek. Az elsőt 1934-ben találták meg – tette hozzá.
A paleontológusok és a kövületek kedvelőinek kedvelt úti célja ez a Yorkshire-i tengerpart. A világ egyik legjobb helyének tartják az óriási lények lábnyomainak megtalálására.
Miután megállapították, hogy a lábnyom ki van téve az árapály vagy a földcsuszamlások által okozott károknak, egy tapasztalt kövületgyűjtő csapat gyorsan kioperálta a földből.
Ekkor derült ki, hogy már öt hónappal korábban, 2020 novemberében is észlelte egy helyi kövületvadász, aki szintén társszerző lett a kapcsolódó tanulmányban, Rob Taylor. Akkor azért nem foglalkozott vele, mert nem volt teljesen látható, így kevésbé tűnt jelentősnek. A lábnyomot rejtő követ egy helyi múzeumnak adományozták, ahol rövidesen megtekinthető lesz.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/16/a-tudosok-sem-hittek-megis-igaz-ezt-adtak-nekunk-neandervolgyi-oseink/” ][/hm_embed]
Source: NBC News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?