Egy amerikai és egy olasz egyetem együttműködéséből nagyszerű felfedezés következett Dél-Irakban. A Pennsylvaniai Egyetem és a Pisai Egyetem régészei ugyanis egy nagyjából 5.000 éve működő kocsma (étterem) maradványaira bukkantak, amiből nagyon sok mindent megtudhattak az akkor éltek szokásairól, étkezéséről, sőt, legnépszerűbb italáról is, ami nem sokban különbözik sokunk kedvencétől.
Szenzációs felfedezés Dél-Irakban
A CBS News cikke szerint azt eddig is tudtuk, hogy a felfedezés helyszíne, a Tigris és az Eufrátesz összefolyásához közel fekvő, termékeny lagasi területen alakultak ki az emberiség történetének első városai az ókori Sumerben. Ez a vidék ma Nasirijah városától északkeletre található és lakatlan. Azt azonban kevéssé ismerték a tudósok, hogy miképp éltek az itt lakók. Ezen segít a mostani felfedezés, ami azt mutatja, hogy nem sokban különböztek ma élő utódaiktól.
És hogy mit találtak a régészek az ókori kocsmában? Egy primitív hűtőrendszer maradványait, egy nagy sütőt, étkezőpadokat és mintegy 150 tálalótálat. A tálakban hal- és állatcsontok voltak a sumérok körében elterjedt sörivás bizonyítékai mellett.
“Tehát megvan a hűtőszekrény, a több száz edény áll készen a vendégek kiszolgálására, padok, ahol az emberek ülhetnek… és a hűtőszekrény mögött van egy sütő, amelyet… ételek főzésére használtak volna.” – mondta az AFP-nek Holly Pittman, a projekt vezetője. “Kocsmának hívjuk, mert a sör messze a legelterjedtebb ital a suméroknál, még inkább, mint a víz” – mondta, megjegyezve, hogy a környéken feltárt egyik templomban “egy ékírásos táblán volt egy sörrecept.”
- Ez is érdekelhet: Ez mindent megváltoztat: Lehet, hogy nem is emberek készítették a világ legősibb kőeszközeit?
Íme néhány fotó. Fent látható a sütő, alább pedig a kocsma alaprajza rajzolódik ki a régészek munkája nyomán:
A világ egyik első városa
A világ első városai a mai dél-irak területén alakultak ki, miután az első termények háziasításából származó mezőgazdasági feleslegek lehetővé tették olyan új társadalmi osztályok kialakulását, amelyek nem foglalkoztak közvetlenül élelmiszertermeléssel, írja a CBS. A lagasi terület ilyen téren különlegesen kedvező feltételeket biztosított termékenysége miatt, nem véletlenül hívták az “istenek kertjének”. A lakók a mezőgazdasággal, állattenyésztéssel, halászattal foglalkoztak, de az árucserétől is függtek.
Íme a teljes város:
Researchers discovered an ancient tavern at Lagash in southern Iraq. https://t.co/vIZlKbQ0GT
— Smithsonian Magazine (@SmithsonianMag) February 2, 2023
Jelenleg a régészek részletes elemzésnek vetik alá a mintákat, hogy még többet megtudhassanak őseinkről. “Annyi minden van, amit nem tudunk a városok kialakulásának korai időszakáról” – mondta Pittman. “Reméljük, hogy jellemezni tudjuk a városrészeket és a foglalkozások fajtáit… azoknak az embereknek, akik ebben a nagyvárosban éltek, és akik nem tartoztak az elitbe” – tette hozzá. “A többi helyszínen végzett munka nagy része a királyokra és a papokra irányul. És ez mind nagyon fontos, de a hétköznapi emberek is fontosak.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/09/oriasi-meretu-dinoszauruszfajt-fedeztek-fel-csak-a-combcsontja-nagyobb-volt-mint-egy-ember/” ][/hm_embed]
Iraq dig uncovers 5,000-year-old tavern
A US-Italian team of archaeologists made the find in the ruins of ancient Lagash, which was already known to have been one of the first urban centres of the Sumerian civilisation of ancient Iraq
▶️ https://t.co/WC6Jj3ZHlV pic.twitter.com/vE606JYuFd
— AFP News Agency (@AFP) February 15, 2023
Végül íme egy videó a fotókról:
https://www.youtube.com/watch?v=dJTsg7Eu7T8
Source: CBS News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?