Az Árpád-házi hercegnő, aki elemelte Attila kincseit
A magyar királyi kincstárról kevés bizonyosságunk van a középkor idejéből. Nagyon kevés tárgyat tudunk azonosítani, amelyet valóban a magyar királyok őriztek. Még kevesebb maradt fent az utókorra. Ez többek között annak is köszönhető, hogy a történelem viharai alaposan megdézsmálták az egykori kincstárat. Előfordult az is, hogy egy politikai okokból menekülő Árpád-házi hercegnő egyszerűen magához vette a kincstár darabjait. De mi lett a sorsa neki és a tárgyaknak?
Oroszok a házban
Az Árpád-korban (de általában a magyar középkorban) kevésbé vált jellemzővé, hogy a nők vagy a királynék látványos politikai szerephez jussanak. (Bár példák természetesen akadnak rá). Történetünk főhőse olyasvalaki, aki nőként játszott meghatározó szerepet a késő Árpád-kor politikájában. Anna hercegnő, vagy ahogy időnként hivatkozni szoktak rá, Macsói Anna, 1226 körül látta meg a napvilágot. Az életben maradt gyermekek közül ő volt a második legidősebb.
IV. Béla a gyermekei kiházasítása során arra törekedett, hogy egy újabb tatárjárás esetén megfelelő összefogást tudjon teremteni a védekezéshez. Ennek keretében 1243-ban, a házasulandó korba lépő Annát feleségül adta Rosztiszláv halicsi fejedelemhez. (Rosztiszláv időlegesen betöltötte emellett a csernyigovi fejedelmi és más orosz titulusokat, de ezeknek részletezése és egymáshoz való viszonyának kitárgyalása meghaladja e cikk kereteit).

Rosztiszláv meglátogatja apját, a csernyigovi fejedelmet (Wikipédia)
Az egykori fejedelem a tatárjárás után megpróbálta visszaszerezni a halicsi trónt, amiben IV. Béla támogatta is, ám Jaroszláv mellett 1245. augusztus 17-én döntő vereséget szenvedett. Ezt követően a magyar király alattvalójaként tevékenykedett. A király macsói bánná nevezte ki, e minőségében rövid időre a bolgár cári trónt is megszerezni látszott. Később részt vett IV. Béla II. Ottokár elleni harcaiban, például a balul végződött kroissenbrunni csatában 1260-ban. Miután Ottokár és Béla kibékült, éppen Rosztiszláv és Anna lányával, Kunigundával pecsételték meg a két király közötti békét. Rosztiszláv hamarosan elhunyt, birtokait a fiai, Mihály és Béla hercegek örökölték, Anna pedig meghatározó alakjává vált a késő Árpád-kori politikának.

IV. Béla megkoronázza V. Istvánt a Képes Krónikában (Wikipédia)
Egy Árpád-házi hercegnő tündöklése és menekülése
Miután IV. Bélának fel kellett adnia az Ottokárral szembeni törekvéseit, kiéleződött a viszonya a fiával, a későbbi V. Istvánnal. Ennek a konfliktusnak az egyi központi szereplőjévé vált Anna. Folyamatosan szította a viszályt az apja és a testvére között, következetesen mindig az előbbi pártjára állva. Hogy miért orrolhatott meg István hercegre, azt csak valószínűsíthetjük. Füzér várát és a hozzá tartozó birtokokat eredetileg Rosztiszláv kapta meg, majd Anna kezére jutottak. Amikor azonban István herceg ifjabb királyságának a fennhatósága alá került, ő egyszerűen elvette azokat és ide költöztette a feleségét, Kun Erzsébetet.

Füzér fő nézete, Fotó: Mayer Jácint
Amikor 1264-65-ben IV. Béla serege váratlanul támadást indított István territóriuma ellen, a támadás északi szárnyán ott tartózkodott Anna is. Az Árpád-házi hercegnő alighanem elégtétellel vette tudomásul, hogy a királyi sereg elfoglalta Füzér várát, benne István egész családjával. A kezdeti sikerek azonban visszájára fordultak: István legyőzte a királyi sereget Feketehalomnál, majd az Erdélyből kitörő hadserege döntő győzelmet aratott Isaszeg közelében. Az ezt követően megkötöt béke ellenére a feszültség megmaradt a családon belül. Anna továbbra is István ellenében ténykedett, de érdemi cselekvésre már a király vereségei után nem maradt tere.
Ráadásul halálesetek is aláásták a pozícióját: 1266-ban elhunyt Mihály herceg, az idősebb fia. 1269-ben pedig elhunyt Anna és István öccse, Béla herceg, akit esetleg valamiféle trónkövetelőként fel lehetett volna léptetni István ellen. Amikor 1270-ben IV. Béla is lehunyta a szemét, az Árpád-házi hercegnő drasztikus lépésre szánta el magát: a királyi kincstár értékes darabjait magához vette, és a lányához, valamint annak férjéhez, II. Ottokárhoz menekült.
Attila kincse és a Szent Korona
Anna alighanem arra gondolt, hogy István országában nem vár rá különösebben jó sors. A kincsekkel való távozást egyébként azzal indokolta, hogy ezeket apja bízta rá halálos ágyán. Hogy így történt-e, azt ennyi idő távolából aligha lehet megállapítani. Mindenesetre amikor István értesült az eseményekről, előbb Székesfehérvárra sietett, majd utána Esztergomba, ahol a kincstárat őrizték. Erre jó oka lehetett, ugyanis a királyavató korona szintén a kincstárban lehetett. De milyen kincsekről tudósítanak a források?
Az Árpád-házi hercegnő ezek alapján “két aranykoronát, és királyi jogarokat, valamint egy igen értékes, minden oldalán a legnemesebb drágakövekkel ékesített, csodálatos szépségű aranyedényt, továbbá számos más aranykincset, amelyeket Attila magyar király és utódai idejétől fogva mind az idáig Magyarországon őriztek” vitt el. (A szöveg Zsoldos Attila fordítása). A Szent Korona kutatása során érvként merült fel az, hogy a mai Szent Korona az ellopott korona pótlására készült volna nagy sietve. Különösen a 20. század egyik legnagyobb középkori felségjelvénnyekkel foglalkozó történésze, Deér József gondolta így, ám álláspontját a Szent Korona késői keletkezéséről a történészek nagy része nem osztotta. A koronázás ugyanis rendben lezajlott.

II. Ottokár sírja (Wikipédia)
Nemcsak Anna távozott a kincstárral II. Ottokárhoz, hanem nyugat-magyarországi előkelők egy része is úgy döntött, hogy Ottokárhoz pártol, csak ők nem kincseket, hanem a kezükön lévő várakat adták a cseh királynak. 1270 nyarán, nem sokkal V. István megkoronázását követően, kincslopás ide vagy oda, még fegyverszünetet kötött a két uralkodó, sőt ezt egy Pozsony közelében lévő dunai szigeten személyes találkozóval erősítették meg. A várak átjátszása 1270 őszén azonban már összecsapásokhoz vezetett. A magyar sereg megpróbálta visszavenni az átvett várakat, sőt V. István Stájerországba is küldött sereget, amely a karinthiai hadjáratáról hazatérő II. Ottokárt kis híján foglyul ejtette.
Árpád-házi hercegnő nyugdíjban
A cseh király ezt a saját szemszögéből a béke megszegésének tekintette és háborút indított és elfoglalta Pozsonyt, Nyitrát és Nagyszombatot is. V. István Óvárnál és Mosonnál szállt szembe a cseh hadakkal, ám mindkétszer vereséget szenvedett. Ezt követően viszont becsalta Ottokár seregét, ahol állandó zaklatásokkal alaposan kifárasztották őket, vissza kellett vonulniuk Pozsonyba. Ráadásul újra megtámadták a cseh király osztrák birtokait. Ottokár végül úgy döntött, hogy békét köt. Istvánnak le kellett mondania a nővére által ellopott kincsekről, Ottokárnak pedig a hozzá pártolt magyar nagyurak birtokairól.
Anna ekkoriban játszott szerepére nincs sok adatunk, feltehetően csak egyike maradt a cseh királyi udvarban gyülekező száműzött magyaroknak. Amíg V. István élt, addig Magyarország kapui is zárva maradtak előtte. Miután azonban öccse 1272-ben váratlanul meghalt, hazatérhetett. A családi tragédia azonban nem kerülte el: még megérte, hogy másik fiát, Bélát 1272-ben ellenlábasai a Margit-szigeten darabokra kaszabolják.
Anna ezt követően a macsói birtokait igazgatta egészen 1276 körül bekövetkezett haláláig. Még arról is értesülünk a Szent Margit-legendából, hogy ápolta a beteg unokaöccsét, IV. László királyt. A személyes ellentétét, amit táplált V. István iránt, valószínűleg nem terjesztette ki a fiára. Annát halála után először Szenternyén temették el, majd a holttestét Esztergomba szállították, hogy édesapja, édesanyja és öccse mellett leljen végső nyugalomra.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög