Bemutatjuk a Trianonban leszakított nyugati határvidéket, az Őrvidéket
A terület elnevezésével viták vannak a mai napig, tekintve, hogy nem önálló történelmi régióról beszélünk. A több mint 100 éve Magyarországtól elválasztott és jelenleg Ausztriához tartozó Nyugat-magyarországi táj, a hajdani őrvidék keleti sávja, egy évezreden át a Magyar Királyság szerves része volt. Eredeti értelme gyepű, határőrvidék, amely kezdetben és tágabban északról a Kis-Kárpátoktól, Pozsony térségétől a Dunán át, onnan széles sávban dél télé haladva Mura folyásáig, a teljes Nyugat-Magyarországon húzódott.
Az Őrvidék ma Ausztria Burgenland tartományával egyezik meg. Az új tartomány 1922-ben elfogadott megnevezése onnan ered, hogy mind a négy magyar vármegye németül, melyből területet szántak neki, a –burg (vár) szóval végződik: Komitat Pressburg (Pozsony vármegye), Komitat Wieselburg (Moson vármegye), Komitat Ödenburg (Sopron vármegye) és Komitat Eisenburg (Vas vármegye). Az eredeti elnevezés Vierburgenland lett volna, utalva a négy vármegyére, mivel azonban a véglegesen megállapított határok közé nem került Pozsony megyéből semmi, ezért a szám a név elejéről elmaradt. Az első tárgyalásokat követő magyar fegyveres reagálások után 1922-ben véglegesített magyar–osztrák határ lett az egyetlen, amely a felsőőri részt leszámítva viszonylag megegyezett az addigi etnikai határral. Burgenland tartomány magyar tükörfordításából manapság kezd elfogadottá válni a Várvidék megnevezés a határ innenső oldalán is.
A terület kimondottan gazdagnak számít magyar épített örökségében, tekintve hogy vagyonos magyar főnemesség birtokairól beszélünk elsősorban, és a háborúk sem tudtak jelentős pusztításokat végezni ebben a térségben. Itt két nagy főúri családot szükséges elsősorban kiemelni: a Batthyányakat és Esterházyakat.
Érdemes elolvasniKéménybe szorult a részeg török katona – bemutatjuk a ferde tó épített örökségeit
Sopron vármegye Ausztriához került részein főleg Esterházy érdekeltséggel találkozhatunk. Északi irányból indulva Szarvkő kicsiny romjai nem nagy érdeklődésre tarthatnak számot, de tőle délre találjuk Kismartont, Ausztria Burgenland tartományának székhelyét. Kismarton az Esterházyak egyik kiemelt központja, mely híres kastélyával, gazdag műemlékeivel, történelmével az Őrvidék meghatározó szimbóluma, az ausztriai magyarság fontos jelképe. Másik központjuk Fraknó vára, az impozáns, ép erődítmény. A vár Forchtenstein község felett Sopronból félórányi autózással elérhető, bejárása magyar nyelvű vezetéssel is lehetséges. A látogatók megismerhetik az Esterházy-család történetét, az erődítményt, és annak páratlanul gazdag gyűjteményeit. A tulajdonosok alakulatainak 400 éves fegyverarzenálján túl, hadizsákmányokat, a kincstár mesterműveit, a vár templomát, konyháját és pékségét, valamint családtörténeti ritkaságokat lehet megtekinteni.
Tovább haladva igazi ritkaságnak számít Kabold barokk várkastélya, egykori vízi vára. A szomszédos Lánzsér romos állapotában is hatalmas kiterjedésű, hidakkal, hatalmas árkokkal, tekintélyes építményekkel rendelkező műemlék, mely megtekintése nagy élménynek számít. A lánzséri uradalom részét képezte a néhány km-re fekvő Lakompak, ami ma is Esterházy tulajdon csakúgy mint Fraknó vagy a kismartoni kastély. Kőszeg határában található Léka vára. Megemlítendő ötszögletű 1200-as évekből származó Öregtornya, a tőle keletre álló kápolnatorony, 13. századból származó kora gótikus, freskótöredékes ablakai, és a palotarészben található gyönyörű gótikus kéthajós, boltozatos lovagterme.
Átléptünk a történelmi Vas vármegyébe, ahol a birtoktulajdon főleg a Batthyányakhoz köthető. Borostyánkőt Városszalónaktól egy nyúlugrás választja el. Jellemzőjük, hogy kevéssé ismertek a turisták körében, pedig jelentős és ép várakról beszélünk, melyek múzeumként is üzemelnek. A szalónaki várárok felett 70 méter hosszú híd vezet a főkapuhoz, 12 tartóoszlopát boltívek kötik össze, a középsők magassága a 15 métert is elérik. Egyik legteljesebb formában fennmaradt épített örökségünknek számít, míg Borostyánkő az idők folyamán kastélyosabb alakot öltött.
Az Őrségtől nem messze, Szentgotthárdtól 18 km-re található Dél-Burgenland legnépszerűbb turisztikai nevezetessége Németújvár, melyet a felette magasodó meredek vulkáni kúpon épült rendkívül impozáns vára ural. A várfalakról nyíló elbűvölő kilátás és a vármúzeum gazdag kiállításai teszik a Batthyány család ősi fészkét kihagyhatatlan látnivalóvá. Úti beszámolónkat és programajánlónkat a romjaiban is tekintélyes, szláv nevű, de németajkú Vasdobrán fejezzük be, mellyel elértük a szlovén határ környékét.
Az őrvidék megtekintése legalább egy hosszú hétvégét vesz igénybe, kisebb részei Sopronból, Kőszegről, vagy Szentgotthárdról érhetőek el a legkönnyebben.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény