Kína tevőlegesen is beléphet a háborúba
Kína azt fontolgatja, hogy drónokat, kézifegyvereket és lőszert küld Oroszországnak Moszkva ukrajnai háborús erőfeszítéseinek támogatására – közölte két hírszerzési forrás.
A hivatal hangsúlyozta, hogy mindeddig Peking nem szállított a Kremlnek fegyvereket, de Washingtont egyre jobban aggasztja ez a lehetőség, és az elmúlt hónapokban fokozottan gyűjtötte az ezzel kapcsolatos információkat.
“Még nem láttunk olyat, hogy halálos segítséget nyújtottak volna Oroszországnak, de azt is észrevettük, hogy nem is zárkóznak el ettől” – mondta Pat Ryder tábornok pénteken újságíróknak.
Ha Kína fegyvereket küldene Oroszországnak, az merőben megváltoztathatja a harcok képét, akár Moszkva javára billentve a háborút – ezt igyekeztek elkerülni az Egyesült Államok és európai szövetségesei a több százmilliárd dolláros fegyverszállítmányokkal.
A Politico jelentése szerint a hír azután érkezett, hogy az amerikai tisztviselők az elmúlt napokban leminősítették a Kínával kapcsolatos hírszerzési információk besorolási szintjét, amivel gyakorlatilag megosztották ezeket a szövetségesekkel szerte a világon, ezzel próbálva nyomást gyakorolni Pekingre, hogy utasítsa el az Oroszországba irányuló fegyverek küldését. Azóta a Biden-kormány tisztviselői azon vitatkoznak, hogy nyilvánosságra hozzák ezeket a hírszerzési információkat.
Az Egyesült Államok korábban már figyelmeztette Kínát az élet kioltására alkalmas eszközök Oroszországnak való küldésének lehetséges következményeiről. Antony Blinken külügyminiszter a müncheni biztonsági konferencián Kína vezető diplomatájával, Wang Yi-vel folytatott megbeszélésen azt mondta, hogy egy ilyen lépés súlyosan rontaná Washington és Peking diplomáciai kapcsolatát.
“Nyilvánosan és privátban is elmondtuk, hogy voltak arra utaló jelek, hogy a kínaiak fontolgatták a potenciális halálos segítségnyújtást, de azt is elmondtuk, hogy nem láttuk, hogy meghozták volna ezt a döntést, vagy ebbe az irányba mozdultak volna el” – mondta John Kirby, a szervezet szóvivője.
„És mi biztosan nem akarjuk, hogy ezt tegyék.”
Amerikai tisztviselők a jelentések szerint hónapok óta nyomon követik Kína nem halálos, kettős felhasználású termékeinek Oroszországba irányuló szállítását – mondta Blinken, ám részleteket nem közölt ezen szállítmányok természetéről. A „kettős felhasználású cikkek” a laptopoktól és a távközlési berendezésektől a tipikusan polgári célokra használt repülőgép-alkatrészekig terjedhetnek.
„Volt néhány kettős felhasználású támogatás bizonyos kínai vállalatoktól, amit szinte biztosan jóváhagyott az állam” – mondta Blinken.
Az Egyesült Államok a hónap elején szankcionált jónéhány kínai céget Oroszország ukrajnai agressziójának támogatása miatt, köztük egy műholdakat üzemeltető társaságot, a Spacety-t, amely az adatok szerint műholdképeket bocsájtott az orosz elit halálosztag, a Wagner-csoport rendelkezésére.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/23/amerikai-allamtitkar-kongatja-a-veszharangot-igy-nincs-eselyuk-legyozni-kinat/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását