A bőrünkön található élősködők miatt ráncosodik az arcunk?
Az életkor előrehaladtával a bőrünk ráncossá válik – ez mindenki által ismert tény. Amit azonban kevésbé értünk, az az, hogy pontosan miért történik ez.
A ráncok megjelenését számos tényezőnek tulajdonítják, a genetikától a napsugárzásig, sőt, egyes szakemberek az alvási szokások befolyását sem zárják ki. A legújabb kutatások szerintviszont, amit az IFLS ismertetett, azonosítottak még néhány felelőst: a bőrünkön élő apró szervezeteket.
Egy új, szakértői értékelésre váró tanulmány azt próbálta feltárni, hogy a bőr mikrobiomjának – a bőrünkön található baktériumoknak, gombáknak, vírusoknak, stb. – köze van-e az öregedési folyamathoz.
„Érdekelt bennünket, hogy mennyiben különbözik az öregedő bőr mikrobiomja a fiatalétól, mert azt már korábban többen megvizsgálták, hogy ez genetikai és környezeti tényezők hatása, beleértve az életmódot, az etnikai hovatartozást, a földrajzi lakóhelyet, a napsugárzást, a bőr jellemzőit, a higiéniai szokásokat, az általános egészségi állapotot és az életkort” – mondta a New Scientistnek Julia Oh, a tanulmány szerzője, a Connecticut állambeli Jackson Laboratory munkatársa.
Oh és munkatársai 51 nő arcát vizsgálták, mindegyikük fehér bőrű volt, és Párizsban éltek. Nagyjából a felük 20-26 éves, míg a másik felük 54 és 60 év közöttiek voltak.
A shotgun metagenomics nevű technikával azonosították az egyes emberek bőrén található különböző baktériumfajokat, illetve a csapat a bőr öregedésének számos egyéb paraméterét is megvizsgálta, beleértve a kollagén minőségét és mennyiségét, amely az életkorral ismerten csökken.
„Szignifikánsan eltérő arcmikrobiom-struktúrákat találtunk a fiatalabb és az idősebb felnőtteknél” – írják.
“Ennél is fontosabb, hogy azt találtuk, hogy ennek a különbségnek a nagy része a biofizikai paraméterek, különösen a kollagén változásának tulajdonítható.”
Ahogy az várható volt, a kutatók kollagénvesztést azonosítottak az idősebb résztvevőknél. Az összes vizsgált egyedben három baktériumfaj volt a legszembetűnőbb: a Cutibacterium acnes, a Staphylococcus epidermidis és a Corynebacterium kroppenstedtii. Az előbbi a fiatalabb kohorszban volt gyakoribb, míg az utóbbi kettő az idősebb csoportban.
A szerzők ebből azt szűrték le, hogy összefüggés lehet e baktériumfajok és a kollagénszint csökkenése között, ahogy öregszünk. A korreláció iránya azonban még nem ismert: lehet, hogy a baktériumok kollagénvesztést okoznak, vagy épp fordítva, a kollagénvesztés változtatja meg a bőr mikrobiomját. Ennek megállapítására további kutatásokra van szükség.
Érdekes módon a csapat azt is megállapította, hogy az idősebb egyének esetében nagyobb számú baktérium rendelkezett antimikrobiális rezisztencia génekkel. Nem tudjuk, hogy ez hatással van-e a bőr öregedésére vagy sem, de lehetséges.
„Az életkor előrehaladtával halmozottan sok antibiotikum hatásának voltunk kitéve, és a mikrobák antibiotikum-rezisztencia-géneket szerezhetnek be a környezetből és egymástól, és ezek megmaradhatnak bőrmikrobáink kumulatív génállományában” – mondta Oh a New Scientistnek.
“Tehát az antibiotikumok használata megváltoztathatja a mikrobiom jellemzőit, ami viszont hatással lehet a bőr öregedésére.”
Hosszú időbe telhet, mire azt tapasztalhatjuk, hogy ezek az eredmények befolyásolják majd az öregedésgátló kezeléseket: sokkal több kutatásra van szükség az összefüggés megerősítéséhez és ezen tanulmány hiányosságainak orvoslásához.
Oh szerint a következő lépés annak meghatározása, hogy a baktériumok pontosan hogyan befolyásolhatják a kollagéntermelést.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/23/tenyleg-utkozhet-a-hold-a-folddel-a-jovoben-itt-a-valasz/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szakértők szerint „szellemrádiók” oldhatják meg az eltűnt maláj gép rejtélyét
Földönkívüli technológiát fedezhetnek fel az exobolygók oxigénszintje alapján
Ritka fekete holddal ér véget az év
Növeli a NATO a katonai jelenlétet a Balti-tengeren
Kiderülhetett, mikor lett a kutya az ember legjobb barátja
Leonardo da Vinci 500 évvel ezelőtt tervezett önhordó hídja még ma is csodaszámba megy