Most az oroszokon fogott ki a tél, Putyint cserben hagyta az anyatermészet
Vlagyimir Putyin orosz elnök arra számított, hogy a hideg időjárás bekösztöntével előnyre tehetnek szert Ukrajnában, de a melegebb tél nem hozta meg a kívánt eredményt, és az orosz katonai offenzíva nem sok teret nyert.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az elmúlt hónapokban háborús stratégiájának nagy részét arra tette fel, hogy a tél hideg lesz, de ez nagyon nem jött be. Olyannyira nem, hogy Európát sem tudta térdre kényszeríteni a gázcsapok elzárásával. Sőt, például nálunk a 2022/2023-as tél országos átlagban a második legenyhébb volt a 2006/2007-es után 1901 óta.
Elemzők szerint az “orosz tél” terv nem hozta meg a Kreml által kívánt eredményeket, és ehelyett lehetővé tette Ukrajna számára, hogy átcsoportosuljon és mozgósítson az orosz erők ellen.
A tél régóta Oroszország szövetségese a háborúk során, és az ország hideg időjárása meghiúsította Bonaparte Napóleon és Adolf Hitler katonai invázióit is. Putyin állítólag azzal számolt, hogy a telet Ukrajnában is előnyére fogja használni, abban a hitben, hogy az ország sáros terepe megfagy és jobb taktikai manőverezést tesz lehetővé, míg az ukrán infrastruktúrát ért folyamatos csapások megzavarják a civilek fűtését és áramellátását.
“Putyin idei télhez fűzött reményei nem váltak be” – mondta Mark Katz, a George Mason Egyetem Schar School of Policy and Government professzora a Newsweeknek. “Európa nem fagyott be, és az orosz katonai offenzíva nem nyert nagy teret”.
“Nem számít a világ összes technológiája, a terep és az időjárás továbbra is dominál, és a sár most visszatért – mint 2022 februárjában -, hogy az oroszok bosszúja legyen” – mondta a Newsweeknek John Spencer, az amerikai hadsereg nyugalmazott őrnagya, a Madison Policy Forum városi hadviseléssel kapcsolatos tanulmányainak elnöke.
Az orosz hadsereg “fagyra várt, hogy valamilyen manőverrel előrenyomulhasson egy tavaszi offenzíva előtt, és az időjárás ezt nem adta meg nekik. Aztán megpróbálkoztak ezzel a manőverrel Bakhmut körül az elit erőikkel, és ismét elvesztettek egy másik elit alakulatot” – mondta Spencer.
Termékeny, de iszapos talaj
Megjegyezte, hogy Ukrajnát “Európa kenyérkosarának” nevezik, mivel termékeny talaja lehetővé teszi a nagy mennyiségű gabonatermelést, ami miatt a világ első számú exportőrei közé tartozik. Ugyanez a talaj gyakran nagyon iszapos. Spencer, aki tavaly Ukrajnában töltött időt, elmondta, hogy szemtanúja volt annak, hogy egy tank négy hónapig a sárban ragadt. Sőt még egy erős traktor sem tudta kihúzni a páncélozott járművet. Ezen körülmények miatt Spencer szerint az orosz erők gyakran kénytelenek az ukrajnai utakon közlekedni, ami “sebezhetővé” teheti őket a támadásokkal szemben. Hozzátette, hogy Ukrajna szándékosan elárasztotta a kulcsfontosságú területeket is, hogy megakadályozza Putyin csapatait a mezőkön való előrenyomulásban.
Matthew Hoh volt amerikai tengerészgyalogos százados és külügyminisztériumi tiszt elmondta, hogy “az oroszokat talán a szokásosnál melegebb időjárás is megviselte, de abban sem vagyok biztos, hogy a tavaly őszi orosz mozgósításnak köszönhetően azok a mozgósított katonák, újjáalakított egységek és új formációk készen álltak volna egy nagy téli offenzívára, ahogyan azt feltételezték”.
“Sajnos úgy gondolom, hogy Oroszország jobb állapotban van, mint azt széles körben gondolják, és minden bizonnyal jobb állapotban van, mint Ukrajna”
– tette hozzá Hoh. “Még mindig rendelkezik több százezer fel nem használt tartalékos katonával, valamint olyan reguláris hadseregbeli egységekkel, amelyeket nem köteleztek el, képes arra, hogy északi frontot nyisson Ukrajna ellen, és eddig a pontig enyhén használta ki a légierejét.” – mondta.
NATO
Putyin a háború egyik okaként a NATO terjeszkedésének megakadályozását említette. Ezen a fronton Putyin újabb veszteséget szenvedett ezen a télen.
Ahogy Katz megjegyezte, “úgy tűnik, Finnország csatlakozni fog a NATO-hoz, és Svédország is csatlakozhat”.
“Csak Finnország több mint kétszeresére növeli a NATO-val közös határát” – tette hozzá Spencer, megjegyezve a 1300 kilométer szárazföldi vonalat, amelyet Finnország Oroszországgal oszt meg.
Jó hírek is voltak az oroszoknak
“Vannak okok, amelyek miatt Putyin felbátorodhat: Kína, India és más nem nyugati országok továbbra is vásárolnak orosz kőolajat; egyre nagyobb a republikánus ellenállás az Ukrajnának nyújtott további amerikai katonai segítséggel szemben; és maga az amerikai külügyminiszter is jelezte, hogy Kína fegyvereket szállíthat Oroszországnak” – mondta.
Katz hozzátette, hogy Putyin “talán megérti, hogy Oroszország nem fog gyorsan győzedelmeskedni Ukrajnában, de talán azt hiszi, hogy ő – és szövetségesei – kitartóbbnak bizonyulnak Ukrajna szövetségeseihez képest. És mindig fennáll a kilátás, hogy a következő tél sokkal hidegebb lesz”.
Spencer ezzel szemben azt mondta, hogy szerinte Putyin “a télre fogadott és vesztett. Szerintem a tábornokai a tavaszi offenzívára fogadtak, és azt hiszem, ezt látjuk, és ez tényleg nem túl meggyőző”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/06/ukrajna-vissza-akarja-kapni-az-oroszok-altal-elrabolt-gyermekeket/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét