Hosszú évek után végre dűlőre jutott Szaúd-Arábia és Irán. Az iszlám világ két vezére egyben a síita és szunnita oldalak képviselői is egyben. A két fél 2016 óta először ült egy asztalhoz, hogy megpróbálják javítani a kapcsolatukat. Ez a sikeres tárgyalás jelentheti a régió stabilizációjának kezdetét.
Irán és Szaúd-Arábia között a harcias viszony egészen az 1979-es iráni forradalomig nyúlik vissza. A két ország között van egy hatalmas teológiai szakadék, hiszen Irán a síita érdekeket képviseli, míg Szaúd-Arábia a szunnita oldalt. A két ország rendszeresen és több helyen keveredett proxyháborúba egymással. Ahol a Közel-Keleten felmerül egy konfliktus, ott megjelenik a két fél, hogy az érdekeiknek megfelelő oldalt támogassák.
A diplomáciai kapcsolatok elvágását a 2016-ban megkövetkezett tömeges kivégzések okozták Szaúd-Arábiában. Bizonyos személyek kivégzése ellenérzéseket váltottak ki a Közel-Keleten. Teheránban ezután a tüntetések alatt leégették a szaúdi nagykövetség egyik részét. Ezután a két állam felfüggesztette a diplomáciai küldetését egymás országaiban.
Miért közelednek egymáshoz?
Az okok a nemzetközi viszonyok alakulására vezethetők vissza. Irán elég régóta egyre izoláltabbá válik, ezért megpróbálnak nyitni valamerre a világban, hogy kitörjenek az izolációból. Ezzel szemben Szaúd-Arábiának szüksége a nyugalomra belföldön, illetve az uralkodónak fel kell mutatnia kézzel fogható gazdasági eredményeket — számolt be róla az Al Jazeera. A nyugodtabb viszonyok a két ország között lehetőséget biztosítanak mindkét fél számára, hogy a belügyeikre tudjanak fókuszálni.
Amennyiben a közeledés sikeres, akkor számtalan instabil régióban javulhat a helyzet. Jelenleg a legnagyobb harcok Jemenben zajlanak, de a Irakban, Szíriában és Libanonban is folyik a harc a befolyásért. A kapcsolat javulásával egy lépéssel közelebb került a régió a jemeni polgárháború lezárásához. Bár fontos hozzátenni, hogy a különböző országokban zajló harcoknak lokális háttere is van. Emiatt még a teljes béke Irán és Szaúd-Arábia között sem vezetne feltétlenül a konfliktusok lezárásához.
Kína az új mediátor
A DW News riportjából kiderül az is, hogy Kína egyre befolyásosabb szereplő a nemzetközi színtéren. Az ilyen jelentős megállapodásokat általában az Egyesült Államok szokta levezényelni. Bár Washington örült a hírnek, hiszen ez is elősegíti a regionális békét, a tény, hogy Kína kezdeményezte a tárgyalást már nyugtalanító lehet a számukra. A kérdés valójában az, hogy az Egyesült Államok nem tud vagy inkább nem akar béketeremtő lenni a továbbiakban.
Kína mediációja megmutatja a Perzsa-öböl jelentőségét Peking számára. Iránnal már régóta partner Kína, azonban Szaúd-Arábia régi szövetségese az Egyesült Államoknak. Ezzel a tárgyalással Kína közelebb került ahhoz, hogy Szaúd-Arábia fontos partnerévé váljon. Kína gazdasági érdekei azt diktálják, hogy az ingerlékeny viszonyt megpróbálják csillapítani. Lévén fontos kereskedelmi partner Kína számára a régió, így nem akarnak egy kiszélesedett konfliktust látni.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/12/uj-miniszterelnoke-van-kinanak-akinek-komoly-kihivasokkal-kell-szembeneznie/” ][/hm_embed]
Source: Al Jazeera, DW News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény