Ukrajna leszögezte, nem tárgyalnak Putyinnal
A múlt héten Vlagyimir Putyin ellen az ukrán gyermekek Oroszországba való deportálása miatt kiadott nemzetközi elfogatóparancs lehetetlenné tette Kijev számára, hogy elfogadja az orosz elnököt, mint lehetséges tárgyalópartnert a háborút lezáró békemegállapodás megkötésében.
A Nemzetközi Büntetőbíróság pénteken adta ki az elfogatóparancsot. Az Oroszországba erőszakkal hurcolt gyermekek bűncselekménye különösen érzékeny, mivel ukrán és nyugati jogászok a népirtás jogi definíciójába tartozónak minősítik a deportálásokat, amelyek az ukrán kulturális identitás kiirtására tett kísérlet részeként történtek.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal vezetőjének tanácsadója és az ukrán tárgyalócsoport isztambuli képviselője azonnal azt tweetelte, hogy Putyin “nyilvánvaló nemzetközi bűnözőként való azonosítása közvetlenül azt jelenti, hogy a jelenlegi orosz elittel nem lesznek tárgyalások”.
Az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára, Olekszij Danyilov nyilatkozott a Politicónak. Azt is elmondta, hogy nehéz elképzelni, hogyan lehetne most béketárgyalásokat folytatni valakivel, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. Dmitro Kuleba külügyminiszter ugyanerről a kérdésre felelve azt mondta, hogy már az ICC elfogatóparancsa előtt is egyértelmű volt, hogy Putyin nem lehet partner a tárgyalóasztal másik oldalán.
Danyilov szerint Putyint bíróság elé kellett volna állítani még az MH17-es maláj utasszállító repülőgép 2014-es lelövése miatt.
“2023-at írunk, és ez a rohadékot még mindig nem vonták felelősségre. Most meg beszéljünk vele, miután megölte 500 gyermekünket? Milyen világban élünk?”
A Kreml azt állítja, hogy nyitott a tárgyalásokra, de világossá teszi, hogy csak akkor hajlandó tárgyalni, ha Ukrajna feladja az Oroszország által jogtalanul megszállt területeket. Ukrajna azt mondja, hogy csak akkor kezd tárgyalni, ha Oroszország teljesen kivonul ukrán területről.
Oroszország nem ismeri el a Nemzetközi Törvényszéket, így az elfogatóparancsot sem
“Már jóval az ICC elfogatóparancsa előtt tudtuk, hogy nincs értelme Putyinnal tárgyalni. Ukrajna Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsa tavaly szeptember 30-án jogi határozatot fogadott el, amelyben kijelentette, hogy Vlagyimir Putyinnal semmilyen tárgyalás nem lehetséges, válaszul arra, hogy Oroszország további ukrán területeket próbált annektálni” – mondta Kuleba külügyminiszter a Politicónak.
Kuleba ugyanakkor elmondta, hogy Ukrajna nem utasítja el teljes mértékben a tárgyalások gondolatát. De óva intett attól az elképzeléstől, hogy a Putyinnal való személyes beszélgetés biztosíthatja a békét.
“Nem arról van szó, hogy nem próbálkoztunk. Ukrajna számos kísérletet tett a békés rendezésre. Ukrajna Volodimir Zelenszkij 2019-es elnökké választása óta 88 tárgyalási fordulót tartott Franciaország és Németország közvetítésével 2022. február 24-ig. Oroszország mindezen erőfeszítéseket sárba tiporta, és ehelyett a barbár, népirtó agressziós háborút választotta” – tette hozzá a miniszter.
Az utolsó kísérlet az Oroszországgal való közvetlen tárgyalásokra 2022 júliusában Isztambulban történt. Azóta az ENSZ közvetítésével folynak a tárgyalások.
Ukrajna február 24-e után is megpróbált közös nevezőre jutni, de sikertelenül. “Ehelyett Oroszország fokozta brutális támadásait, és bejelentette, hogy további ukrán területek annektálását tervezi. Zelenszkij elnök világossá tette, hogy ha Putyin folytatja ezt az annexiós kísérletet, akkor lehetetlen lesz vele tárgyalni” – mondta Kuleba.
“Putyin mindent figyelmen kívül hagyott. Még több háborút akar, még több ukrán gyermeket akar elrabolni, még több ukrán embert meggyilkolni, és még több ukrán földet elvenni. Hogyan lehet egy ilyen gonoszsággal bírni? Erővel kell megsemmisíteni.”
Ukrajnának saját elképzelése van a békéről, amelyet Zelenszkij 10 pontos békeformulájában vázolt fel, amelyet tavaly novemberben mutatott be a G20-ak csúcstalálkozóján.
Az ukrán javaslatok között szerepelt a nukleáris biztonság, az élelmezésbiztonság, a hadifoglyok elengedése, az összes orosz csapat kivonása és Ukrajna területi integritásának helyreállítása. “Arra kérünk minden nemzetet, hogy a béke felé vezető reális útként a képlet végrehajtására összpontosítson, ne pedig a háború befejezésének vágyálmokra épülő, az agresszió kéréssel történő befejezésére” – mondta Kuleba.
Az orosz kormány azonban, amely nem ismeri el az ICC-t, világossá tette, hogy az ukrán javaslatokat “ésszerűtlennek” tartja.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő kijelentette, hogy “minden szankció és nemzetközi per megsemmisítése” a tárgyalások alapja. Továbbá “az új területi realitásokat nemzetközileg el kell ismerni”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/23/bahmut-meg-mindig-maga-a-pokol-mikozben-vilmos-herceg-lengyelorszagban-dicserte-katonait/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki