A Stonehenge továbbra is őrzi titkait, amelyet a kutatók sem tudnak megfejteni. A legújabb kutatások vitatják az állítást, hogy a kőépítmény naptár szerepet töltene be. A kutatók szerint ez az állítás megalapozatlan, úgyhogy az őskori építmény funkciójának feltárása tovább folytatódik.
Bár a Stonehenge valóban asztronómiai szempontok szerint épült, naptárként nem feltétlenül funkcionál. A kőépítmény minden napfordulókor tökéletesen egybe esik a lemenő Nap útjával. Évezredek múltán is emberek ezrei gyűlnek össze minden évben, hogy láthassák a csodálatos építményt “működés” közben. Azonban a kőkori naptár elmélet megdőlni látszik egy új kutatás fényében.
Timothy Darvill angol régész volt az, aki utoljára a Stonehenge naptár elméletéről publikált. Állítása szerint a kőépítmény számmisztikailag tökéletesen működik örökösen naptárként. Ez azt jelenti, hogy a trópusi napévnek megfelelően pontosan 365,2 naponként, pontosan napfordulókor a Nap útja keresztezi a kőépítményt megfelelő szögben.
Naptár elmélet
Erre az állításra válaszul egy régész páros új cáfolatot fogalmazott meg. Szerintük ez az elmélet nincs alátámasztva, és mindössze halandzsa az egész. Az elmélet alapja pusztán asztronómiai tévedés és támasz nélküli hasonlat. Szerintük Stonehenge építőinek egészen biztosan érdekeltségük volt a Nap ciklikusságában. Ez a neolitikus kultúrák túlvilágról való gondolkodásához köthető, amely szorosan egybefüggött a téli napfordulóval. Ez az állítás nem kétséges, hiszen az építmény egybeesik a Nap útjával, mind a téli, mind pedig a nyári napforduló idején. Ugyan a kutatók biztosan egyetértenek az építmény a napfordulóknál betöltött szerepében, azt már külön kiemelik, hogy nem szabad túlozni és naptárként beállítani a különleges kőrakást.
A Stonehenge naptár ötlete alapból azon nyugszik, hogy minden kőoszlop, amelyből harminc darab van, egy nap szoláris napot jelent. Ez azt jelenti, hogy kőoszlopok megegyeznek egy 30 nap hosszúságú hónap napjainak számával. Ahhoz, hogy elérjük a 365 napot, ahhoz fel kell szorozni 30-at 12-vel, ami egyenlő lesz 360-al. Gyakorlatilag egy kőoszlop 12 napnak felel meg. A fennmaradó 5 nappal úgy számolnak el, hogy van egy belső kör, amely 5 darab kisebb kőépítményből áll. Illetve a szökőéveket a 4 álló kő jelzi.
Cáfolat
Ha ez bonyolultnak és túlzásnak hangzik, akkor nem kell meglepődni, mert az új kutatás megerősíti a kételyeinket. A kutatás rávilágít egy fontos problémára a hellyel kapcsolatban. A 12-es szám, amely kulcsfontosságú lenne az elmélet szempontjából, valójában sehol sem jelenik meg az építményben. Emellett az ókori kultúrák nem a Nap mozgásához kötötték a naptáraikat, és inkább a Nap, illetve a Hold kölcsönös mozgására fókuszáltak, de ez sem minden esetben igaz.
Bár az új kutatás szerzői sem tudnak választ adni arra, hogy mi is volt Stonehenge valódi funkciója, azt biztosan állítják, hogy nem naptár volt — írja az IFLScience.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/24/az-elmult-6-ev-legerosebb-napvihara-csapodott-a-foldbe/” ][/hm_embed]
Source: IFLScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történt az első hálaadáson valójában?
Ez az egyetlen, univerzálisan érthető szó, amely globálisan megjelenik
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat