Mindennapos cukiságbomba, élménypark, kisvasút – a Budakeszi Vadaspark
Az állatkertek és vadasparkok elsődleges célja az élő állatvilág megismertetése és megkedveltetése társadalommal, lényege a környezettudatos gondolkodás, a természet tiszteletére és fontosságára való ráébredés. A fajmegőrzés, az élőhely védelme, az ismeretterjesztés, a szemléletformálás és az oktató-nevelő tevékenység számít kiemelt feladatuknak, nem szórakoztatás.
A hazai fauna szárazföldön és vízben is bővelkedik különleges, káprázatos élőhelyekben. A hazai fajok bemutatására szakosodott állatkertek közül az egyik legismertebb a főváros közelében található Budakeszi Vadaspark. Nemcsak az itt fellelhető állatfajok, de maga a helyszín is legendás: a középkorban Mátyás király vadaskertje sem messze innen terült el. 1979. április 29-én a nemzetközi gyermekév keretében nyitotta meg kapuit a Budakeszi Vadaspark, ahol eredetileg szabadon éltek a vadak. A jelenleg látható kifutók később kerültek kialakításra, amelyekben ma már közelebbről tekinthetők meg az állatok. A Budakeszi Vadaspark nemcsak bemutatja, de igyekszik egyre közelebb is hozni az erdőt és lakóit a látogatókhoz.
A kezdetben 20, ma már 30 hektáros bemutató területen az állatkeretekkel ellentétben természetes élőhelyükön láthatóak az Európában őshonos, illetve a Kárpát-medencébe betelepült állatok. Minden egyed fogságban született példány leszármazottja, így nem boldogulna, ha szabadon eresztenék. A bemutató terület melletti bekerített erdőkben 40-50 gímszarvas, 20-30 dámvad, 20-25 őz, néhány muflon és mintegy 200 vaddisznó élt, amiknek az életét vezetett túrákon lehetett megismerni. A kifutókban is megtalálható öt nagyvadfaj mellett apróvadfajok (róka, erdei és mezei madárfajok) kaptak helyet. Már az első években százezres nagyságrendű volt a látogatók száma, de az újabb állatfajok betelepítése csak növelte az érdeklődést; később állatkerti segítséggel sörényes vadjuhok, szika szarvasok, valamint skót gímszarvasok kerültek a Vadasparkba. Az elmúlt 20 évben folyamatosan bővült a lakók listája: fekete bivalyok, európai bölények, európai farkasok, medvék és hiúzok érkeztek, de őstulok és przsevalszkij-ló is került a Vadasparkba. A Parasztudvarban házi baromfifélék, kecskék, juhok, szürke marhák, valamint az állattartók segítői: pásztorkutyák, igavonó szamarak költöztek. A madaras kifutósorba gólyák, vadrécék, baglyok, vércsék kerültek, az emlős részlegre róka, borz, nyest, görény, mosómedve és nyestkutya érkezett. Közben újabb kifutók épültek: házi és üregi nyulak számára egy üvegfalú bemutatóblokk, egy erdei kisemlősöket (keleti sün, európai mókus) bemutató kifutó, valamint egy ragadozó- és egy énekesmadár röpde, a ragadozó emlősök kifutója pedig műsziklával és egyéb fejlesztésekkel bővült.
A park fennállásának 40 éves évfordulójára új, a korábbinál kiterjedtebb és állatállományában is gazdagabb parasztudvart adtak át 2019. folyamán. Szintén ebben az évben került megnyitásra a Dinó Park is, ahol egy közel 2 hektáros területen 25 életnagyságú dinoszaurusz-modell található.
A Dinó Park és a Budakeszi Kalandpark megnyitása és az utóbbi időszak célirányos fejlesztései, az interaktív tanösvény, MedvExit szabadulós játék, a „Madárbarát kert” tanösvény, a Makk Kuckó játszótér, az erdészeti játszótér, a vadászati tanösvény és az óvodapedagógiai foglalkozás indulása mind hozzájárultak a komplex programszolgáltatást kínáló és oktatási feladatokat ellátó vadaspark területi bővüléséhez és mai képének kialakulásához, melynek utoljára átadott része a tavaly ősztől üzemelő kerti kisvasút. A húsz fő szállítására alkalmas keskeny nyomtávú vasút gyermeket és felnőttet egyaránt szállít a közel 200 méter hosszú, hatalmas fenyőfák között kanyargó pályáján.
A Park elsősorban az 5 évesnél idősebb gyermekek nevelését célozza meg. Programjaik között szerepel: faültetés, madárodúk kihelyezése, látványetetések, kisállat suli, állati jó bemutatók, családi-, önkéntes-, és jeles napok, születésnapok, medvés szabadulós játék, Vackor tábor, erdei iskola – mindemellett interaktív tanösvények, tematikus játszótér, új fajleíró táblák, valamint oktatóterem is várja az óvodásokat és az iskolásokat.
Érdemes elolvasniA cseszneki vár manói
Forrás: parkerdo.hu, budakeszivadaspark.hu
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Túrázz a levelek színkavalkádjában: őszi kirándulási tippek – Spinanga
A Nagyszebeni kézirat a 16. században íródott, és rakétákról is értekeznek benne
A kutatók szerint ha valaha is intelligens élet jeleire bukkanunk, valószínűleg mind kihaltak
Ukrajna 2025 első felében Franciaországtól is kap vadászgépeket
Feltörtek egy 2 milliárd éves kőzetet, és életet találtak benne
Luxemburgi Erzsébet, a királyné aki királynő akart lenni