Egészen hihetetlen bolygót fedeztek fel a csillagászok
Egy 730 fényévre lévő csillag körül keringő exobolygó bár Jupiter méretű, mégis 13-szor nehezebb annál.
Ez azt jelenti, hogy a TOI-4603b névre keresztelt világ sűrűsége majdnem háromszorosa a nálánál sokkalta kisebb Földének.
Ezzel a bolygók azon kis, de jelentős kategóriájába tartozik, amelyek ellentmondanak a bolygók kialakulására és fejlődésére vonatkozó ismereteinknek.
“Ez az egyik legmasszívabb és legsűrűbb eddig ismert óriásbolygó” – írja az indiai Physical Research Laboratory Akanksha Khandelwal által vezetett csillagászcsoport a SciencAlert tudósítása szerint.
Elméletileg van egy határ, hogy mekkora tömegű lehet egy bolygó. Ez azért van így, mert egy bizonyos kritikus határérték felett a magra nehezedő súly elegendő lesz ahhoz, hogy beinduljon a fúzió, vagyis az elképesztő hőmérséklet és nyomás széthasítja az atomokat, azaz csillag születik.
Az ehhez szükséges minimális tömeg körülbelül 85 jupiternyi; ezen a ponton a hidrogénatomok héliummá kezdenek fuzionálni.
A bolygók tömegének felső határa a feltételezések szerint 10-13 Jupiter körül van. A kettő közötti határvonalon mozgó objektumokat barna törpéknek nevezzük. Ezeknek nincs elég tömegük a hidrogénfúzióhoz; magjukban „csupán” a deutérium – ami a hidrogén egy nehéz izotópja – képződéséhez elegendő a hő és a nyomás.
Egy csillag úgy növekszik, hogy anyagot szív magába a környezetéből. E folyamat végeztével általában visszamarad némi por és gáz a térségben, mely idővel égitesteket alkot oly módon, hogy a törmelékdarabok összetapadnak, és végül bolygókká növekednek.
A barna törpékről úgy gondolják, hogy a csillagokhoz hasonlóan alakulnak ki, a gravitáció hatására összeomló molekuláris felhőcsomókból. Általában olyan kettőscsillagok körül keringenek, amelyek elég nagy – legalább öt csillagászati egység, ami mértékegység a Föld és a Nap közötti távolsággal egyenlő – távolságban táncolnak egymással.
A TOI-4603b-t a NASA TESS nevű exobolygóvadász űrteleszkópjával fedezték fel, amely az égbolt egyes foltjait vizsgálja, és a csillagok szabályos elhalványulását figyeli, amely egy keringő exobolygó jelenlétére utal.
A tudósok ezután megmérték a bolygó főbb jellemzőit, és arra jutottak, hogy az átlagos sűrűsége 14,1 gramm/köbcentiméter, ami még az ólomnál is nehezebb (ugyanez a mutató a fém esetében 11,3). Összehasonlításképp, a Föld sűrűsége 5,51 gramm köbcentiméterenként, a Jupiteré mindössze 1,33.
Az exobolygó pályája excentrikus, azaz nagyon elnyújtott ovális, ami arra utal, hogy még mindig nem foglalta el a végső pályáját a csillaga körül. A rendszer napjának egyébként van egy barna törpe kísérője is, amely körülbelül 1,8 csillagászati egységnyi távolságban kering, és amely gravitációs kölcsönhatásba léphetett a TOI-4603b-vel, ami hatással lehet az útjára.
Nem ez az első ilyen tulajdonságokat mutató égitest: a HATS-70b nevű bolygó, amely hasonló mutatókkal bír, ugyanígy közel van a csillagához, és szintén a vándorlás jeleit mutatja.
Ez is érdekes lehet:
- A James Webb űrteleszkóp benézett a Föld-szerű bolygó naprendszerébe, ezt találta
- Rejtett óceánok keringhetnek az Uránusz körül
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon