Fokozódik az erőszak Izraelben, behívták a tartalékos katonákat
Izrael szombaton megkezdte a rendőrség és a hadsereg tartalékosainak behívását, miután Tel-Avivban és Ciszjordániában három ember – egy olasz turista és két brit-izraeli nővér – vesztette életét terrortámadások következtében.
A Guardian szerint a visszafogottságra való felhívások ellenére az erőszak azóta fokozódik, hogy szerdán összecsapásra került sor az izraeli rendőrség és a palesztinok között a jeruzsálemi al-Aksza mecsetben. Izrael válaszul a Gázai övezetet és Libanont bombázta.
Egy olasz állampolgár meghalt és hét másik turista megsebesült, amikor egy izraeli arab péntek este a tel-avivi tengerparton gyalogosok közé hajtott autójával. A támadót agyonlőtték – közölte a rendőrség és a mentőszolgálat.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök ismertette, hogy az elhunyt a 35 éves Alessandro Parini volt. A rendőrség a sofőrt egy 45 éves férfiként azonosította, aki az Izrael középső részén fekvő Kafr Kassem arab városból származik. “A terroristát semlegesítették” – mondta egy szóvivő.
A Gázát uraló Hamász palesztin iszlamista mozgalom szerint a támadás “természetes és törvényes válasz” volt Izrael “agressziójára” az al-Aksza mecsetnél.
Pénteken egy 16 és egy 20 éves brit-izraeli testvérpár vesztette életét, édesanyjuk pedig súlyosan megsebesült, amikor autójukra lőttek a Jordán-völgyben, a megszállt Ciszjordániában. Az izraeli hadsereg közölte, hogy hajtóvadászatot indított az elkövetők után.
A tel-avivi támadás után Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök utasította a rendőrséget, hogy “hívják be az összes tartalékos határőrségi egységet”, és a hadsereget, hogy “mozgósítson további erőket” – közölte hivatala.
A rendőrség közölte, hogy vasárnaptól négy tartalékos határrendész zászlóaljat telepítenek a városközpontokba Jeruzsálem térségében és a zsidó-arab vegyes lakosságú Lodba a már korábban bevetett egységeken kívül.
Ciszjordániában az éjszaka folyamán izraeli katonák lövöldözésbe keveredtek az északi Jábád városában – közölte szombaton a hadsereg.
A pénteki támadásokra azután került sor, hogy Izrael hajnal előtt légicsapásokat és tüzérségi bombázást indított válaszul a Gázai övezetből és Libanonból indított rakétatűzre.
Ez volt a legsúlyosabb rakétatűz Libanonból azóta, hogy Izrael 2006-ban 34 napig tartó háborút vívott az Irán által támogatott Hezbollah militáns csoporttal, és az első alkalom, hogy Izrael tavaly április óta megerősített egy libanoni területre irányuló támadást.
Izrael “a Hamász terrorszervezethez tartozó célpontokat, köztük terrorista infrastruktúrákat támadott Dél-Libanonban” – közölte a hadsereg.
A libanoni hadsereg közölte, hogy a határhoz közeli Marjayoun térségében, egy olajfaligetben találtak és szereltek le egy többszörös rakétaindítót, amelyben hat rakétát találtak.
Az izraeli hadsereg két alagutat és “két fegyvergyártó telephelyet” támadott meg a Gázai övezetben, válaszul a “Hamász által elkövetett biztonsági jogsértésekre”.
A légvédelem csütörtökön 25 Libanonból indított rakétát fogott el, míg öt rakéta izraeli területre csapódott be.
„Izrael nem fogja megengedni a Hamász terrorszervezetnek, hogy Libanonon belülről tevékenykedjen” – mondták illetékesek.
Az ENSZ ideiglenes libanoni erői (Unifil), amely a határ mentén járőrözik, visszafogottságra szólított fel, megjegyezve: “Mindkét fél azt mondta, hogy nem akar háborút”.
Szerdán az izraeli rohamrendőrség egy hajnal előtti rajtaütés során megrohamozta az al-Aksza mecset imatermét, hogy kiszorítsa onnan a “törvénysértő fiatalokat és maszkos agitátorokat”, akik szerintük elbarikádozták magukat.
A ramadán idén egybeesett a zsidó pészah ünnepével, ami fokozta a feszültséget, ugyanis ilyenkor több tízezer palesztin imádkozik a muszlim böjti hónap alatt az al-Aksza mecsetben.
A palesztinok attól tartanak, hogy Netanjahu kormánya megváltoztathatja a régóta fennálló szabályokat, amelyek lehetővé teszik a zsidók számára, hogy látogassák a kegyhelyet, de nem imádkozhatnak a mecset területén, annak ellenére, hogy Netanjahu többször is tagadta ezt.
Az erőszakhullámot az Egyesült Államok és az Európai Unió is elítélte.
“Bármely nemzetiségű ártatlan civilek elleni támadás lelkiismeretlen” – mondta Vedant Patel, az amerikai külügyminisztérium szóvivője, míg Josep Borrell, az EU külügyi vezetője úgy nyilatkozott, hogy Brüsszel “teljes mértékben elítéli ezeket az erőszakos cselekményeket”.
Egy katari tisztviselő felajánlotta, hogy Doha közvetítene Izrael és a palesztinok között. Katar, amely már látott el hasonló feladatot Izrael és a Hamász közötti korábbi megállapodásokban, “azon dolgozik, hogy a helyzetet minden oldalról enyhítse” – mondta a névtelenséget kérő tisztviselő.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon