Mi lenne, ha az emberiség új otthont keresne magának? Megfelelő lenne erre a célra a Hold, vagy inkább csak átmeneti szállásként tudna funkcionálni? Hány embert lenne képes egyáltalán ellátni a Föld örök bajtársa a Hold? Egyelőre a kérdés a sci-fi kategóriájába tartozhat, azonban lehet, hogy nem sokára releváns kérdéssé válik.
Valószínűleg mindannyiunk fejében ott él a kép, ahogy a szürke Hold felszínt hatalmas kupolák borítják. Akármennyire is idegen tőlünk ez a világ, a Hold a legközelebbi égitest, és a kolonizálása rengeteg előnnyel járna. Ha másra nem is lenne jó, jelenlegi elképzeléseink szerint kitűnő űrkikötő válhatna a Holdból. De lesz-e valaha több a Hold, mint egy ideiglenes szállás hely, vagy tökéletesen alkalmatlan a hosszú távú életre?
A LiveScience egészen egyszerűen kísérli megválaszolni ezt a kérdést. Először is a Hold teljes felszínét veszik alapul, amely a Föld szárazföldjeinek körülbelül 15,9 százalékával egyezik meg. Ha mindezt a lehető legnagyobb népsűrűséggel kívánnánk megtölteni, akkor akár több trillió ember is elférne a Holdon. Persze ez csak elméletben működik, hiszen egyéb korlátozások is léteznek, nem csak a hely. A fenntartható létezés is egy rendkívül fontos kérdés a Hold esetében. A Hold rendkívül élhetetlen az emberek számára, így nagyon sok mindenre lenne szükség ahhoz, hogy bárki is életben maradjon.
Mire van szükség?
Az első és legfontosabb a levegő kérdése, amely a Holdon atmoszféra hiányában elég ritka. Bár a Hold felszínén nem valószínű, hogy a gyerekek a “friss levegőn” fognak játszani, ettől még nem lehetetlen megoldani, hogy belélegezhető levegőt teremtsünk a Holdon. Amire szükségünk van, azok légmentesen lezárt élőhelyek. Megpróbálhatnánk terraformálni a Holdat, de az a gond, hogy az égitest kisebb tömege miatt és a mágneses mező hiányában, a teremtett atmoszféra nem maradna meg sokáig. Az Európai Űrügynökség Hold projektjének menedzsere, Markus Landgraf szerint egy ideig a levegő szállítása is lehetséges opció lenne.
A víz a másik elhanyagolhatatlan kérdés. Az utóbbi évek kutatásai rávilágítottak, hogy a Hold valójában egészen sok vízzel rendelkezik. Ezeket a vízlelőhelyeket kombinálni lehet a legmodernebb újrahasznosítási technológiákkal egészen hatalmas populációnak lehetne elegendő vizet teremteni a Holdon. Mivel nem tudni még, hogy mennyi vízzel rendelkezik a Hold, így nem lehet azt se pontosan megmondani, hogy ez hány ember számára lenne elég.
Az élelmiszer kérdésére pedig már most számtalan kutatás ad választ. Az űrbéli növénytermesztésről tudni lehet, hogy lehetséges, ráadásul a Földön is alkalmaznak zárt térben történő termesztési technikákat.
Hány ember élhetne a Holdon?
Langraf szerint nem érdemes milliókban és milliárdokban gondolkodni. Ha egy élőpéldát szeretnénk látni, elég az Antarktiszra nézni, ahol szintén csak pár ezer ember tartózkodik egyszerre. A legnagyobb problémát nem is feltétlenül a Hold nyersanyagai jelentenék, hanem inkább a szállítási költségek. Jelenleg még nem látszik realisztikusnak, hogy hatalmas városokat alapítsunk a Hold felszínén, azonban ki tudja mit hozhat a jövő. Lehet, hogy az a pár ezer ember egyszer csak hirtelen megugrik majd valami új felfedezés okán.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oszama bin Laden fia mégsem halt meg, és véres visszatérésre készül?
A legismertebb összeesküvés-elméletek és kialakulásuk háttere
A kihalt dinoszauruszokat már nem tudjuk visszahozni, de a mamutokat lehet
Itt az újabb Elon Musk bejelentés: benépesítéshetjük a Mars bolygót 4 éven belül
Fordulat a gravitációs hullámok kutatásában: Az ősrobbanás utáni teóriát megkérdőjelező felfedezés
Történelmi pillanat: 2 holdja lesz a Földnek hamarosan!