Ez nem pont olyan hold, mint amilyen a jól megszokott Hold, de még évezredekig velünk fog maradni égi kísérőnkként. A furcsa az, hogy csak most áprilisban jelentették be, pedig már Caesar idejében is Föld körüli pályán volt.
A Föld “másik holdja”
És itt is marad, legalább 3700-ig, tehát még majdnem két évezreden át, írja a space.com. E kvázi-Hold egyébként egy aszteroida, amely a 2023 FW13 névre hallgat és a Nap körül kering (ezért kvázi), de szinkronban a Földdel, ezért mondhatjuk rá, hogy kicsit olyan, mint a Hold, azaz bolygónk űrbéli kísérője.
Az égitest bonyolult, ellipszis-szerű pályán kering elsősorban a Nap körül úgy, hogy egyes szakaszokban megközelíti a Marst és a Vénuszt is, írta David Chandler, a Sky & Telescope munkatársa. Az aszteroidát először március 28-án vették észre a tudósok a Pan-STARRS távcső segítségével, amely a Haleakala, a Hawaii Maui-szigetén fekvő szunnyadó vulkán tetejéről készít képeket az éjszakai égboltról. Jelenlétét megerősítették a Hawaii Kanadai-Francia-Hawaii Teleszkóp, valamint a Kitt Peak Nemzeti Obszervatórium és az arizonai Mt. Lemmon SkyCenter segítségével. Miután minden ellenőrzésen átesett, a felfedezést április 1-jén hivatalosan is bejelentették.
A hír felkeltette Adrien Coffinet, a Futura – Inspirons l’avenir francia hírportál újságírójának figyelmét. A Tony Dunn amatőr csillagász által kifejlesztett pályaszimulátor segítségével Coffinet volt az első, aki megállapította, hogy a 2023 FW13 ugyanannyi idő alatt kerüli meg a Napot, mint a Föld, miközben körbejárja bolygónkat. Ezek a részletek arra a következtetésre vezették, hogy valószínűleg a Föld kvázi holdját vagy pszeudo-műholdját találták meg.
Íme egy videós szimuláció a pályájáról az elkövetkező évekre:
There’s a nice article in @SPACEdotcom by @Sharmilakg about 2023 FW13.https://t.co/SjAyakw6DN https://t.co/CcyVlGbV6Q
— Tony Dunn (@tony873004) April 13, 2023
Állítólag nem veszélyes ránk
Az aszteroidára – amely a korai becslések szerint körülbelül 20 méter széles lehet – a csillagászok szerint a Nap lényegesen nagyobb befolyást gyakorol, mint a Föld. Utóbbi csak kis mértékben zavarja meg az aszteroida pályáját, oly módon, hogy az mindig a bolygó közelében keringjen írta Coffinet. Legközelebb is csak 15 millió kilométerre közelíti meg bolygónkat, miközben például a Föld-Hold távolság 360 ezer kilométer. Tehát bőven messze húz el mellettünk, ezért a tudósok szerint veszélyt sem jelent ránk.
Persze nem ez az első kvázi-Hold, amit a Föld kozmikus szomszédságában fedeztek fel. A csillagászok úgy vélik, hogy pályája hasonlít a 2016 HO3 néven is ismert Kamo’oalewa aszteroidához. Egyébként azóta csillagászok bizonyították, hogy már 2012-ben is észlelték a 2023 FW13-at és az akkori adatok felhasználásával azt számolták, hogy már i.e. 100 óta velünk van és még legalább 3700-ig maradni is fog. “Ha ez igaz, a 2023-as FW13 lenne a valaha talált legstabilabb kvázi-műhold a Föld körül” – írja David Chandler, a Sky & Telescope munkatársa.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon