Az USA már Tajvan megvédésére melegít? A szavazók nem bánnák
Az amerikaiak több mint fele azt mondta, hogy támogatná, ha az USA és szövetségesei Tajvan védelmére kelnének egy kínai invázió esetén.
A megkérdezettek 56 százaléka, akik a legutóbbi elnökválasztáson republikánus vagy demokrata pártra szavazott, azt mondta, hogy helyeselné (31 százalék) vagy határozottan helyeselné (25 százalék) az amerikai beavatkozást egy Tajvani-szoroson túli válság esetén. Ezzel szemben mindössze 12 százalék ellenezte azt – derül ki a Newsweek megbízásából készült friss felmérésből.
A Redfield and Wilton Strategies április 4-i, 1500 választásra jogosult felnőtt megkérdezésével készült felmérése szerint a 2022. augusztus közepén mért 47 százalékos arányhoz képest kilenc százalékponttal nőtt az amerikai közvélemény támogatottsága a közvetlen beavatkozásra egy tajvani vészhelyzetben, míg az ellenállás változatlan maradt.
A felmérés egy nappal azelőtt készült, hogy Kevin McCarthy, a képviselőház elnöke Caj Jing-ven tajvani elnököt fogadta tárgyalásokra az USA-ban. Kína, amely Tajvant részének tekinti, és Cajt szeparatistának nevezi, a találkozóra válaszul háromnapos hadgyakorlatot indított a sziget körül április 8. és 10. között.
Mi fog ezután történni?
Tajvan biztonsága már régóta aggasztja az USA-t és szövetségeseit. A közelmúltbeli ukrajnai orosz invázió és az egyre határozottabb pekingi retorika miatt pedig még inkább előtérbe került egy konfliktus lehetősége.
A Tajvan védelmének növekvő támogatottsága mellett a közvélemény-kutatásból kiderült, hogy többségben vannak azok, akik Kínát (41 százalék) tekintik “a legnagyobb fenyegetésnek” az amerikai érdekekre nézve. Knát követi Oroszország (35 százalék), Észak-Korea (7 százalék) és Irán (3 százalék). A republikánus szavazók közül többen választották Kínát Oroszországgal szemben (52 vs. 28 százalék), mint a demokrata pártiak (34 vs. 45 százalék).
Az amerikai-kínai politikai kapcsolatokban évek óta tartó visszaesés mindkét társadalomban érezteti hatását. Amerikában a kínai kormányról alkotott kedvezőtlen vélemények népszerűek, míg a kínai vezető, Hszi Csin-ping iránti bizalom alacsony. Wang Wenbin kínai külügyminisztériumi szóvivő kedden azt mondta, hogy a felelősség “nem Kínát terheli”.
“Egy ideje a Kína-ellenes hazugságok, pletykák és dezinformációk súlyosan félrevezetik a közvéleményt és elhomályosítják az emberek ítélőképességét az érintett országokban. Reméljük, hogy az emberek nyitva tartják a szemüket, átlátnak ezen, a valóságon és a tényeken alapuló független ítéletet hozva.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?