Az USA hadihajója épp a kínai hadgyakorlatok után ment át a Tajvani-szoroson
A USS Milius “rutinszerű” áthaladást hajtott végre a Tajvani-szoroson, hogy demonstrálja az USA elkötelezettségét a szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térség mellett – állítja a haditengerészet.
Az USA hadihajója áthajózott a Tajvani-szoroson, amit az ország haditengerészete rutinszerű áthaladásnak nevezett. Ez néhány nappal azután történt, hogy Kína befejezte a legutóbbi hadgyakorlatát a sziget körül – írja az Al-jazeera.
Az amerikai haditengerészet 7. flottája hétfői közleményében közölte, hogy az Arleigh Burke-osztályú USS Milius irányított rakétás romboló vasárnap áthajózott a Tajvani-szoroson. A hadihajó “rutinszerű átkelést” hajtott végre olyan vizeken, “ahol a nemzetközi joggal összhangban a nyílt tengeri hajózás és átrepülés szabadsága érvényesül” – áll a közleményben.
A hajó áthaladása Washington elkötelezettségét mutatja a szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térség mellett – tette hozzá.
Kína hétfőn közölte, hogy nyomon követett egy amerikai hadihajót a Tajvani-szoroson keresztül, hozzátéve, hogy Washington “felfújta” az áthaladást.
Shi Yi ezredes, a kínai hadsereg szóvivője elmondta, hogy a térségben lévő csapatok “folyamatosan magas fokú készültségben vannak, és határozottan megvédik a nemzeti szuverenitást és biztonságot, valamint a regionális békét és stabilitást”.
Kína Tajvant saját területének tekinti, és megfogadta, hogy egy napon ellenőrzése alá vonja a szigetet. A teljes Tajvani-szorost is saját felségvizeinek tekinti.
“Rutinszerű áthaladás…”
Múlt hétfőn Kína hivatalosan befejezte háromnapos Tajvan körüli gyakorlatát, ahol precíziós csapásokat és a sziget blokádját gyakorolta.
A gyakorlatokat azért rendezte meg az ország, hogy kifejezze dühét Caj Jing-ven tajvani elnök és Kevin McCarthy, az amerikai képviselőház elnökének találkozója miatt. A találkát Kína saját belügyeibe való beavatkozásnak tekinti.
Az amerikai haditengerészet havonta körülbelül egyszer hajózik át hadihajókkal a Tajvani-szoroson. Emellett rendszeresen végez hasonló, a hajózás szabadságát szolgáló missziókat a vitatott hovatartozású Dél-kínai-tengeren is.
A múlt héten a USS Milius a Dél-kínai-tenger egyik legfontosabb mesterséges és kínai ellenőrzés alatt álló szigete, a Mischief zátony közelében hajózott. Peking ezt illegálisnak ítélte.
Kína a gyakorlatok befejezése óta folytatta katonai tevékenységét Tajvan körül, bár csökkentett mértékben.
Hétfő reggel a tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy az előző 24 órás időszakban 18 kínai katonai repülőgépet és négy haditengerészeti hajót észleltek Tajvan körül.
Kína soha nem mondott le arról, hogy erőszakot alkalmazzon a demokratikusan kormányzott Tajvan ellenőrzése alá vonása érdekében.
A tajvani kormány elutasítja Kína területi követeléseit, és azt mondja, hogy csak a sziget népe dönthet a jövőjéről.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban