Rettenetes: Így néz ki Mariupol a bombázások előtt és után
Mariupol több mint 80 napon át nyögte a könyörtelen bombázást, a kikötőváros elfoglalására elszánt orosz erők a város nagy részét romhalmazzá tették.
A Guardian szerint 2022 márciusában, néhány nappal a háború kezdete után, az orosz erők elvágták az áram-, víz- és gázellátást. A lakosok kénytelenek voltak havat olvasztani a vízért, és nyílt lángon főzni. Mariupolt bekerítették, és megkezdődött a város könyörtelen bombázása.
Miután egy szülészetet lőttek, és a véres, súlyosan terhes nőkről készült képeket világszerte közvetítették, Mariupol ostroma az orosz invázió brutalitásának jelképévé vált. A Google Maps frissített műholdfelvételei felfedték a pusztítás mértékét az ukrán város nagy részein – és az oroszok erőfeszítéseit, hogy eltüntessék az ott történt atrocitások minden bizonyítékát. A képek a Guardian fenti linkjére kattintva tekinthetők meg.
Hetek óta tart az ostrom, és mivel az otthonok lakhatatlanná váltak, a városból kivezető utakat pedig lezárták, sok lakos nyilvános óvóhelyekre költözött. Több mint ezren a központi színházban kerestek menedéket, amely egykor a város életének középpontja volt. Amikor egyre több lakó gyűlt össze az alagsorban, valaki hatalmas orosz betűkkel a ‘DETI’ – gyerekek – szót írta ki az épület elé. Március 16-án délelőtt 10 óra körül bombázták az épületet. A feltételezések szerint körülbelül 1200 ember tartózkodott ott. Akkor a hatóságok 300 ember haláláról számoltak be, de az Associated Press szerint vizsgálataik alapján a halálos áldozatok száma inkább 600-ra tehető.
Képeken Mariupol barbár elpusztítása
Az Amnesty International “egyértelmű háborús bűncselekményként” ítélte el a bombázást. Decemberre Oroszország megkezdte az épület maradványainak lerombolását. Petro Andriuscsenko, a város száműzetésben élő polgármesterének tanácsadója szerint Oroszország azért pusztította el a színház maradványait, hogy “háborús bűnöket rejtsen el”.
Április közepén a várost védő összes megmaradt ukrán csapatot az Azovsztalba, a város hatalmas acélgyárába vezényelték. A gyár dolgozói és családtagjaik is ott kerestek menedéket, ahol több héten keresztül heves bombázások célpontjai voltak. Egy idő után fogytán volt a víz és az élelem is, és az Azovsztalban menedéket keresők helyzete a nemzetközi figyelem középpontjába került. Május 1-jén az ENSZ és a Vöröskereszt elősegítette egy megállapodás megkötését a két fél között. Ez biztosította a civilek szabadon bocsátását, majd két héttel később a megmaradt csapatoknak parancsot adtak a megadásra. Összesen 2439 harcos adta meg magát az orosz erőknek az üzemen kívül, és ezzel Mariupol városa végleg elesett.
Válogatás nélkül lőttek mindent
Mariupol külvárosait sem kímélték, a legfrissebb képek a lakóövezetekben keletkezett károk mértékét mutatják. Egy becslés szerint a város épületállományának 46%-a megsérült vagy megsemmisült az ostrom során. Az egykor több mint 400 000 embernek otthont adó városban az ENSZ becslése szerint a többszintes lakóépületek 90%-a megrongálódott vagy teljesen megsemmisült.
Andriuscsenko becslése szerint a frissített Google műholdképeket 2022 márciusa után különböző időpontokban készítették. A Telegramon azt állította, hogy a képek egy új tömegsrt mutatnak a városi temetőben. Az Associated Press arról számolt be, hogy legalább 10 000 új sír van szétszórva a városban, és a halálos áldozatok számát legalább 25 000-re becsülik.
Márciusban Vlagyimir Putyin a háború kezdete óta először utazott Mariupolba. Az orosz média jelentése szerint több helyszínt is felkeresett, beszélt a lakosokkal, és jelentést kapott a város újjáépítéséről. Az orosz hatóságok azt mondták, hogy remélik, hogy a több százezer elmenekült közül néhányat vissza tudnak csábítani. Állításuk szerint már több száz lakást újjáépítettek, de a visszatérő egykori lakosok beszámolói szerint az új épületek nagy részét sietve építették és rossz minőségűek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra