Rémálmaid férge vérvörös, mérges és fémfogai vannak – és létezik
Ha azt hinnéd, hogy egy 30-35 centis, vérvörös féreg, aminek az agyarai fémből vannak, ráadásul mérges a harapása, csak a rémálmaidban fordulhat elő, el kell, hogy keserítselek: ez az állat valóban létezik.
A vérféreg (a Glycera nemzetség tagjai) félelmetes fegyverét a zsákmánya elejtésére és a riválisokkal való harcra egyaránt használják. Most, 20 évnyi kutatás után pedig végre rájöttek, hogy hogyan képes részben rézből készült fogakat növeszteni.
Az állat szájában található kinövések 10 százalékban rézkristályokból állnak, melyek olyan szívósak, hogy egyetlen fogsoruk átlagosan öt évig bírja anélkül, hogy újakat kellene növeszteniük. Képesek vele átharapni áldozataik külső vázát, és ráadásul mérget is fecskendeznek a zsákmányukba, ezzel megbénítva azt. A rézfogak katalizátorként is működnek, fokozva a vérféreg mérgének hatását.
A természetben nagyon kevés állat használta ki a szilárd fém erejét, egyrészt azért, mert nehéz elegendő mennyiséget „beszerezniük”, másrészt pedig azért, mert a fémnek az állkapocsba való beépítése nagy biológiai kihívást jelent. A vérféregről már régóta ismert, hogy elegendő rezet vesz fel a vízfenéki üledékből, amelyben él, hogy megoldja az első problémát, és most a Matter című folyóiratban megjelent új tanulmány, amelyet az IFLS szemlézett, feltárta, hogyan kezelik a másodikat.
Herbert Waite, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem professzora és szerzőtársai szerint a kulcs az általuk MTP-nek (multi-tasking protein) nevezett fehérjében rejlik, amelynek hat különálló és alapvető szerepe van a félelmetes állkapcsok kialakításában.
“Soha nem gondoltuk volna, hogy egy ilyen egyszerű összetételű, vagyis többnyire glicinből és hisztidinből álló fehérje ennyi funkciót és egymástól független tevékenységet végezhet” – mondta Waite egy közleményben.
Az MTP segít a féregnek Cu2+ ionokat létrehozni, katalizálja a melanin nevű pigment képződését és segíti annak polimerizációját, valamint a melanint rostokba integrálja. Végül hidakat képez a molekulák között, ehhez pedig a rezet használja.
Az MTP a harmadik ismert módszer az állatok számára a hidrogélek kialakítására: a gerincesek (beleértve az embert is) porcok létrehozására használják, a tintahalak és polipok pedig csőrt készítenek ilyen módon.
Az eddig nem is sejtett kémiai folyamatok új irányt adhatnak az ipari anyagszintézis számára.
A vérféreg egyébként nem az agresszív harapásáról kapta a nevét, hanem hogy bőrük annyira áttetsző, hogy alatta jól látható a hemoglobinban gazdag testnedvük. Waite laboratóriuma két évtizede tanulmányozza őket, és nyilvánvalóan csodálja biológiai képességeiket. A személyiségüket azonban kevésbé kedveli. Mint megjegyezte: “Ezek nagyon kellemetlen férgek, mivel rosszindulatúak és könnyen provokálhatók. Amikor egy másik féreggel találkoznak, általában rézállkapcsukat fegyverként használva harcolnak”.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?