Miért harcol legalább 20 könyörtelen orosz zsoldoscsoport Ukrajnában?
Az Oroszországból működő, úgynevezett “magán katonai cégek” (PMC-k) száma Vlagyimir Putyin 2014-es krími inváziója óta megszaporodott, mivel a Kreml egyre inkább a zsoldoscsoportokra támaszkodik, amelyek az ukrajnai háború és az Európán kívüli izmos külpolitika kulcsfontosságú eszközei.
A 37 ismert orosz PMC elemzéséből kiderül, hogy 25 működik vagy működött a közelmúltban Ukrajnában a Kreml reguláris erői mellett. A Molfar, egy ukrajnai székhelyű, nyílt forráskódú hírszerzési agytröszt által készített tanulmány megállapította, hogy a vállalatok olyan szervezetektől kezdve, mint a Wagner-csoport, amely tömegesen toborzott elítélteket, hogy de facto ágyútöltelékként harcoljanak a kulcsfontosságú Bakhmut városában, egészen a speciálisabb vállalkozókig, akik harctéri orvosokat vagy technológiai szakértőket szállítanak.
A szerencsekatonákat Ukrajnába küldő csoportok közül többről – például a Wagnerhez kötődő, jelenleg a Krímben tevékenykedő Rusich-csoportról – is kiderült, hogy kapcsolatban áll a szélsőjobboldallal és a fehér felsőbbrendűségi vagy neonáci ideológiával. A Molfar elmondta, hogy a PMC-ket számos afrikai és közel-keleti országban, köztük Szudánban is használják, és 12 olyan zsoldosszervezetet is talált, amelyet a jelek szerint kizárólag az ukrajnai konfliktusban való bevetésre hoztak létre, 11-et pedig a tavaly februári orosz invázió óta.
A zsoldos halott nem halott?
Molfar szerint az ukrajnai műveletekhez kapcsolódó 25 zsoldoscsoport számos előnyt kínál a Kremlnek, például , többek között a vállalkozók által elszenvedett veszteségek nem szerepelnek a harctéri veszteségek hivatalos nyilvántartásában.
A Molfar jelentésében azt írta:
“A PMC-k nagyon rövid kiképzést biztosítanak a harcosoknak, és gyakran “ágyútöltelékként” használják őket – légi és tüzérségi támogatás nélkül küldik őket megerősített állások megrohamozására. A fő cél az, hogy kimerítsék az ellenfél harcosait, mielőtt a reguláris csapatok főereje támadna… Az emberek önként csatlakoznak a PMC-khez, így az állam nem felelős az áldozatok családjaival szemben”.
Rivalizálás
Szakértők szerint a PMC-k növekedése a Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszerének középpontjában álló rivalizáló és patronáló rendszer tünete. Putyin egykori bizalmasa, Jevgenyij Prigozsin által vezetett Wagner-csoport ismertségének növekedése azt eredményezte, hogy Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter, Prigozsin elkeseredett riválisa az elmúlt hónapokban létrehozta saját zsoldoscsoportját, a Patriotot.
Az oknyomozó csoport szerint az Ukrajnában tevékenykedő PMC-k megoszlanak a nagyszámú, minimálisan képzett személyzetet szállító szervezetek között, mint például a Wagner és a Storm, amelyet a jelek szerint legalábbis részben az orosz védelmi minisztérium finanszíroz, valamint a több szakembert szállító szervezetek között. Ezek közé tartoznak az olyan vállalkozók, mint a Tsarski Volkie vagy a Tsar’s Wolves, amely új fegyvereket szállít és tesztel a frontvonalon való használatra, valamint a Private Military Medical Company, amelyet egy korábbi moszkvai védelmi tisztviselő vezet, és amely harctéri orvosokat biztosít.
A zsoldoscsoportok nagy része közvetlen kapcsolatban áll a Putyin-rezsim kulcsfontosságú pilléreivel, köztük az FSZB biztonsági szolgálattal. Egy másik csoport, a Szent András Kereszt, amelyet az orosz ortodox egyház egyik ága működtet, ragaszkodik ahhoz, hogy nem PMC, de elismerte, hogy katonai kiképzést nyújt az Ukrajnába küldött önkéntesek számára.
Annak ellenére, hogy a nem állami katonai csoportokat tiltó orosz törvények értelmében a PMC-k technikailag illegálisak, az ukrán hírszerzés tisztviselői szerint egyre több nagy orosz vállalat, köztük az állami tulajdonú olaj- és gázipari óriás Gazprom is kapcsolatba hozható saját fegyveres egységekkel. Februárban azt állították, hogy az egységeket a gyártási és termelési létesítmények védelmére állítják fel külföldön, de bebiztonyosodott, hogy orosz területen teszik ezt.
Nyugati szakértők szerint az ilyen lépések részei annak a szélesebb körű és nyugtalanító tendenciának, hogy az orosz társadalom egy része saját magánmilíciákat hoz létre, hogy politikai instabilitás esetén megvédje vagyonát vagy hatalmát.
Sojgu előre menekül?
Az egyik amerikai székhelyű agytröszt szerint Sojgu úrnak a védelmi minisztérium által ellenőrzött PMC-k felállítására irányuló erőfeszítései arra az esetre nyújtanak biztosítékot, ha Oroszország ukrajnai inváziója végül kudarcba fulladna.
A centrista Robert Lansing Intézet jelentésében azt írta: “Az orosz védelmi miniszter azért csatlakozik a PMC-khez, mert tisztában van azzal, hogy végül őt fogják hibáztatni az inváziós tervek kudarcáért. Sojgu olyan erőt próbál felépíteni, amely megvédi őt, ha a biztonsági szervek úgy döntenek, hogy kiszorítják [őt] az orosz politikából”.”
Ahogy tegnap megírtuk, Oroszország középkori eszközökkel fegyelmezi katonáit, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét