Római kori Buddha-szobrot találtak Egyiptomban
Egy Berenikében talált 1. századi Buddha-szobor arra utal, hogy buddhisták éltek Egyiptomban a római korban.
Egy 1900 éves Buddha-szobor a régészek szerint valószínűleg egy Dél-Ázsiából származó áttelepített emberé volt. A szobrot a Vörös-tenger partján fekvő Bereniké ókori egyiptomi kikötővárosban fedezték fel.
A Buddha-szobor Gautama Sziddhártát ábrázolja, aki körülbelül 2550 évvel ezelőtt élt Dél-Ázsiában. Hercegnek született, azonban később lemondott világi vagyonáról. A megvilágosodást keresve végül Buddhává vált, ami a buddhista hagyomány szerint szanszkrit eredetű szó, és azt jelenti: “a megvilágosodott”. Az általa alapított vallás fokozatosan elterjedt az egész világon.
Az újonnan felfedezett szobor Kr.u. 90 és 140 között készült, mondta Steven Sidebotham, a Delaware-i Egyetem történészprofesszora, a Berenike Project társigazgatója a Live Science-nek küldött e-mailben.
Nem szokványos módon került Egyiptomba
A 71 centiméteres szobor az álló Buddhát ábrázolja, aki bal kezében palástját tartja – közölték az egyiptomi turisztikai és régiségügyi minisztérium képviselői egy közleményben. Mögötte glória látható, a napfény lefelé sugárzik. A szobor mellett egy külön szanszkrit feliratot is találtak Berenikében – jegyezte meg a minisztérium.
A szobor abból az időből származik, amikor a Római Birodalom irányította Egyiptomot. Ebben az időben jelentős kereskedelem folyt Egyiptom és India között – jegyezte meg a minisztérium. Hozzátették, hogy az Indiából érkező hajók többek között elefántcsontot, borsot és textíliákat hoztak Egyiptomba.
Lehetséges, hogy a Buddha-szobrot a Berenikében élő dél-ázsiai emberek készítették helyben – mondta Sidebotham. Bár a szanszkrit felirat sérült, úgy tűnik, hogy bizonyítékul szolgál készítésének idejére, és Philippus Arabs, ismertebb nevén Arab Fülöp római császár idejéből származik, aki Kr. u. 244 és 249 között uralkodott.
“Az új szanszkrit felirat és a kapcsolódó leletek most már egyértelműen azt mutatják, hogy létezett egy letelepedett indiai kereskedőközösség, akik nem csak átutazó kereskedők voltak” – mondta Richard Salomon. Salomon a seattle-i Washingtoni Egyetem szanszkrit professzor emeritusa, aki nem vett részt a felfedezésben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?