Hihetetlen: Sikeresen elvégezték az első méhen belüli agyműtétet
A sebészek sikeresen elvégezték az első agyműtétet egy, még az anyaméhben lévő magzaton, helyrehozva egy potenciálisan halálos érrendszeri rendellenességet a fejlődő agy mélyén. Az ultrahang segítségével a sebészek a magzatot mindössze 34 hetes és kétnapos korában műtötték meg. Ez hatalmas előrelépést jelent a fejlődési rendellenességek kezelésében.
A magzatnál egy véna rendellenességet diagnosztizáltak, egy gyakran halálos és agresszív képződményt, amely az agyban lévő artériákat közvetlenül a vénákhoz kapcsolja, ahelyett, hogy először kapillárisokon keresztül haladna. A kapillárisokat kifejezetten arra tervezték, hogy lassítsák a vérnyomást. Így a rendellenesség rendkívül magas vérnyomást eredményez, mivel az egyenesen a vénákba torkollik. Ez óriási terhelésnek teszi ki az agyat és a szívet a születés alatt és után, majd szívelégtelenséghez és más életveszélyes állapotokhoz vezet.
Általában terhesség alatt diagnosztizálják, és egy endovaszkuláris embolizációnak nevezett eljárással kezelik. Ennek során a sebész az ágyékon keresztül behatol, és egy cső segítségével belép az agyi érrendszerbe. Ott pedig ragasztót fecskendez be a vérellátás elvágására, írja az IFLScience.
A sebészek már végeztek hasonló műtétet, de ezúttal mindent a méhen belül végeztek el. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának felügyelete mellett sikerült elzárniuk a magzat agyában lévő magas nyomású ereket, megakadályozva a születéskor fellépő nyomáshullámot.
A műtétet követően a gyermek megszületett, és úgy tűnik, nincsenek további problémái.
“Folyamatban lévő klinikai kísérletünkben ultrahangvezérelt transzuterin embolizációt alkalmazunk ezen érrendszeri rendellenesség születés előtti kezelésére. Az első kezelt esetünkben láttuk, hogy a születés után általában megfigyelhető állapotromlás nem jelentkezett” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Darren B. Orbach, a Boston Children’s Hospital Cerebrovascular Surgery & Interventions Center társigazgatója közleményében.
“Örömmel jelenthetjük, hogy hat hét elteltével a csecsemő figyelemre méltóan jól fejlődik, nem kap gyógyszereket, normálisan eszik, hízik, és már otthon van. Nincs jele semmilyen negatív hatásnak az agyában.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum