Valamikor az ősi óceánok vizeiben megszületett egy sejt, amely később minden ma ismert élőlény közös felmenője lett. Genetikai kutatások alapján tudjuk, hogy van rész egy apró szegmense a géntérképnek, amely minden kutatott élőlénynél megtalálható. Ez egy közös ősre enged következtetni, ami pedig nem más, mint LUCA.
Az élet Földön gyakorlatilag az első óceánok létrejötte után elkezdődött. Azonban ez az élet még más volt, mint bármi, amit ma ismerünk. Majd 4 milliárd évvel ezelőtt megszületett egy baktérium-szerű egysejtű élőlény, ami annyira sikeres volt a túlélésben, hogy eddig gyakorlatilag minden élőlényben észlelhető a leszármazottsági viszony.
Ezt az élőlényt LUCA-nak nevezték el, amely egy mozaikszó, jelentése pedig Last Universal Common Ancestor, vagyis Utolsó Egyetemes Közös Ős. Továbbra sem tudni biztosan, hogy milyen környezetben élt ez az apróság élőlény, de létezése szinte vitathatatlan. A New York Times szerint a tudósok sok éven át képtelenek voltak megtalálni a baktériumok, archeák, illetve eukarióták közös kiindulási pontját.
LUCA
A kutatók mára már úgy gondolják, hogy a baktériumok és archeák jöttek létre először, majd az eukarióták később. Ez volt a kutatás kiindulópontja, majd különböző proteinek vizsgálatára fókuszáltak a baktériumok és archeák körében. Majd ezt később kiterjesztették eukarótákra is.
A lényeg az volt, hogy az ugyanolyan funkciókat ellátó DNS részeket megtalálják. Ha valami ugyanazt a funkciót tölti be két teljesen különböző életformában, akkor ott van egy közös pont, amely valószínűleg egy közös ősre utal. Ráadásul a kutatás segítségével a közös ős élőhelyére is nagyjából fény derült.
A hidrotermális kürtők, amelyek a tenger alján találhatók, számtalan különös életforma figyelhető meg. Már régóta sejthető volt, hogy az élet valahol ilyen helyeken kezdődhetett. Azonban LUCA annyira ősi, hogy magához az élet kezdetéhez is rendkívül közel áll. Dr. William F. Martin, a Heinrich Heine Egyetem kutatója szerint, LUCA olyan ősi, hogy az élethez szükséges rengeteg gén hiányzik belőle. LUCA a környezetében található kémiai anyagokból táplálkozott, szinte csak félig volt életben.
Azonban vannak más kutatók, akik szerint LUCA sokkal fejlettebb volt, mint azt Martin állítja. Jack Szostak szerint az élet kezdetét és LUCA-t hatalmas távolságok választják el egymástól. Martin kutatása alapján LUCA képes volt proteinek szintetizálására, vagyis alapvetőbb elemek szintetizálására is képesnek kellet volna lennie. Dr. Sutherland is cáfolta ezt a szürke zóna állítást, miszerint LUCA csak félig volt életben.
Abban egyetértenek, hogy LUCA hidrotermális kürtőktől eredeztethető, de az nem biztos, hogy maga az élet is ott kezdődött. Valószínűleg az élet sokkal régebbi, mint azt gondoljuk, mert olyan katasztrofális események után jelenik meg hirtelen, ami valószínűtlenné teszi születésük körülményeit. Lehet, hogy az első életformák a kürtők közelében csak menedéket kerestek, de nem biztos, hogy ott születtek.
Más kutatások szerint az UV-sugárzás nélkülözhetetlen volt az élet kialakulásához. Ezért úgy gondolják, hogy az élet inkább kisebb pocsolyákban, sekélyebb vizekben kezdődhetett.
Mindenesetre nem biztos, hogy LUCA-nak közel volt az élet kezdetéhez, de az szinte garantált, hogy ő minden ma ismert élőlénynek az őse.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet