Oroszország tényleg fokozná a vegyi fegyverek használatát?
“Biztos vagyok benne, hogy a NATO és a Nyugat cselekedne, ha Oroszország vegyi fegyvert vetne be Ukrajnában. De miután ezt mondták, akkor is tétlenül nézték, amikor Aszad ilyen fegyvereket használt Szíriában” – idéz egy szakértőt az Euronews.
Egy szakértő arra figyelmeztetett, hogy Oroszország “szörnyűséges” vegyi fegyvereket vethet be Ukrajnában, és sürgette a nemzetközi közösséget, hogy ítélje el a használatát. Azonban a Kreml szerint nem áll szándékukban vegyi fegyvereket bevetni.
Vasárnap Oroszországot azzal vádolták, hogy foszfort vetett be az ostromlott Bahmut városában, Ukrajna pedig olyan felvételeket tett közzé, amelyeken állítólag az állítás szerint foszforeső zúdult az állásaikra.
Bár a foszfor a nemzetközi jogban nem minősül vegyi fegyvernek, a Genfi Egyezmény értelmében a polgári területek elleni használata háborús bűncselekménynek minősül, mivel “nem válogat” és “traumatikus hatású”. A foszfor olyan tüzeket hoz létre, amelyeket hihetetlenül nehéz eloltani. Ha az embereket eltalálják a vegyszerrel, szörnyű égési sérüléseket szenvednek, amelyek felgyorsulnak, ha vízzel érintkeznek.
A katonai erők azonban jogszerűen használhatják éjszakai megvilágításra és füstfüggönyökre.
Apocalyptic video from Bakhmut. Russians mass use of phosphorous ammunition.. pic.twitter.com/yRlinriSrc
— Andrii.Osadchuk_MP (@OsadchukAndrii) May 5, 2023
Hamish de Bretton-Gordon brit vegyifegyver-szakértő szerint annak ellenére, hogy “egy borzalmas fegyvernem”, katonai szempontból ” elképesztően sikeres” lehet a harctéren.
“Ez volt a szíriai rezsim kedvenc fegyvere. Egész városok és falvak felégetésére használták északnyugaton, mintha csak a középkorban fosztogattak volna.”
Válogatás nélkül pusztít el mindent
A fehér foszforbombákat állítólag a szíriai kormányerők használták Szergej Szurovikin orosz tábornokkal együttműködve a 2015-ös moszkvai katonai beavatkozás részeként, hogy megmentsék az ország harcban álló vezetőjét, Bassár el-Aszadot a lázadóktól. Miután a szíriai polgárháborúban orosz erőket irányított, az Armaggedon tábornokként ismert Szurovikin most az ukrajnai orosz csapatokat vezeti.
“Az oroszok és a szíriaiak rájöttek, hogy a városokban lehet konvencionálisan harcolni, de csak eddig jutottak vele” – mondta de Bretton-Gordon az Euronewsnak. “Ha egyszer rommá zúzod őket, nagyon nehéz kiszorítani az ellenséget. Az emberek el tudnak bújni. De ha foszfort vetnek be, az kiégeti őket”.
“Ezt látjuk Bahmutban is.”
Augusztus óta az orosz és az ukrán erők heves harcot vívnak a régi sóbányászvárosért, amelyet “húsdarálóhoz” hasonlítottak. A harcok súlyos veszteségeket okoztak, és mindkét oldalon kimerítették a készleteket, különösen a lőszereket.
“Senki sem jutott sehová” – mondta de Bretton-Gordon, hozzátéve, hogy a foszfor valószínűleg “kétségbeesésből” került bevetésre.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény