Videó: A NASA már a robotkígyóját teszteli, amely holdakon fog élet után kutatni
A NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) egy kígyószerű robotot tesztel, amely a tervek szerint egy napon bemászik a Szaturnusz Enceladus nevű holdjának jeges nyílásaiba, és megmártózik az alatta lévő óceánban, hogy az élet jelei után kutasson.
Mielőtt eljutna egészen a Szaturnusz holdjáig, a JPL csapata reméli, hogy az Exobiology Extant Life Surveyor (EELS, magyarul ‘angolnák’) robotot más, nehezen hozzáférhető helyeken is bevetheti a Földön, a Holdon és azon túl.
A csapat célja, hogy az egyedi, kerékmentes megközelítésével megalkossa a végső, mindent tudó robotot – számol be a Futurism.
“Képes olyan helyekre is eljutni, ahová más robotok nem tudnak” – mondta Matthew Robinson, a JPL EELS projektvezetője a JPL közleményében. “Bár egyes robotok jobban teljesítenek bizonyos típusú terepeken, az EELS alapötlete az, hogy mindenre képes legyen”.
Egy új videón a robotot láthatjuk, amint különböző felületeken, többek között egy korcsolyapályán, egy havas hegyoldalon és egy tengerparton csúszkál. Még a JPL Mars Yardján, egy szimulált marsi tájon is próbára tették.
Teljesen önállónak kell majd lennie
A 4 méter hosszú robot úgy mozog, hogy tíz azonos szegmensét forgatja, amelyeken menetek vannak. Ez teszi lehetővé, hogy előre mozogjon. Ezek az egyes szegmensek akár propellerként is működhetnek, így az EELS a víz alatt is felfedezheti környezetét.
Ez azért fontos, mert a JPL azt reméli, hogy a robot végül a Szaturnusz Enceladus nevű holdjának felszín alatti óceánjait kutatja majd. Ahhoz, hogy eljusson ehhez az óceánhoz, a robotnak át kell kígyóznia a hold felszínén feltörő jeges gejzírek egyikén, mielőtt a mélybe merülne. Mindezt teljesen egyedül kell majd megtennie.
“Képzeljünk el egy autonóm módon közlekedő autót, de nincsenek stoptáblák, nincsenek közlekedési jelzések, még utak sincsenek” – mondta Rohan Thakker, a projekt autonómiáért felelős vezetője a közleményben. “A robotnak ki kell találnia, hogy mi az út, és meg kell próbálnia követni azt”.
“Aztán le kell jutnia egy 30 méter magas szakadék aljára anélkül, hogy lezuhanna”. A csapat reméli, hogy még ebben az évben leküldi az EELS-t egy függőleges aknába, vagy hasadékba a kanadai Sziklás-hegységben, ami az Enceladus gejzírjeit hivatott szimbolizálni.
Ez hatalmas mérnöki kihívás, különösen annak fényében, hogy milyen keveset tudunk a jeges hold környezetéről.
“Ha olyan helyekre megyünk, ahol nem tudjuk, mit találunk, akkor egy sokoldalú, kockázattudatos robotot akarunk küldeni, amely felkészült a bizonytalanságra, és képes önállóan döntéseket hozni.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon