Lehet, hogy megtalálták Antonius és Kleopátra rég elveszett sírját
Az egyiptomi tengerparton fekvő Taposiris Magna ókori romváros egyik temploma alatt a régészek még tavaly egy hatalmas, látványos alagutat fedeztek fel, amelyet a szakértők “geometriai csodának” neveztek.
A templomban folyó ásatások és feltárások során Kathleen Martinez, a Dominikai Köztársaságbeli Santo Domingo Egyetem munkatársa és kollégái 13 méterrel a föld alatt tárták fel az építményt. A ScienceAlert tudósítása szerint a 2 méter magas alagút, melyet homokkőbe vájtak, hihetetlen méretekkel rendelkezik: a teljes hossza mintegy 1.305 méter.
Az egyiptomi turisztikai és régiségügyi minisztérium 2022 novemberében kiadott közleménye szerint kialakítása feltűnően hasonlít az 1.036 méteres Eupalinosz-alagútra, amely a görögországi Szamosz szigetén található, és egy vízvezeték része. A gyakran a mérnöki tudomány csodájaként emlegetett alagút a maga korában példátlan tervezésű és kivitelezésű volt.
Martinez, aki 2004 óta dolgozik Taposiris Magnában VII. Kleopátra elveszett sírjának felkutatásán, úgy véli, hogy az alagút ígéretes nyomravezető lehet. Korábban az ásatások során olyan nyomokat találtak, amelyek a jelek szerint a híres királynőre és az utolsó Ptolemaiosz-házbeli államférfire utalnak.
Taposiris Magnát i. e. 280 körül alapította II. Ptolemaiosz, Nagy Sándor híres hadvezérének fia, és Kleopátra egyik elődje (ő maga i. e. 51-től i. e. 30-ban bekövetkezett öngyilkosságáig uralkodott).
A csapat úgy véli, hogy a templomot Ozirisz istennek és Ízisz istennőnek szentelték – annak a női istenségnek, akivel Kleopátra „szoros kapcsolatot ápolt”. Találtak továbbá Kleopátra és Nagy Sándor nevét és képmását viselő érméket, valamint magának Ízisznek több figuráját.
A templomban görög-római temetkezési stílusú síraknákat is találtak. Lehetséges, hogy – Kleopátra és férje, Marcus Antonius római hadvezér is hasonló sírokba temetkezett.
A kutatók nem voltak biztosak abban, hogy az alagút elvezet ezekhez a rég elveszett sírokhoz, de a jövőbeni munkálatok bizonyosan több információval szolgálnak majd.
Akár megtalálják a sírokat, akár nem, a romok alapos feltárása óriási mennyiségű informácót adhat a máig titokzatos ókori városról.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét