2016 óta sokan megbánták az Európai Unióból való kilépést. Eddig még a britek többsége elfogadta a döntést és nem kívánta visszafordítani a folyamatokat. Azonban a romló gazdasági mutatók egyre több embert késztetnek arra, hogy fontolóra vegyék az újabb népszavazás lehetőségét. Sor kerülhet-e tehát egy újabb népszavazásra?
A TLDR News szerint a britek többsége először akar újra csatlakozási népszavazást a 2016-os Brexit óta először. Ez a közvélemény-kutatások szerint valamikor a következő 5 évben kéne, hogy megtörténjen, de mik az esélyek? Egy új brit népszavazás nem csak az Egyesült Királyságban tűnik valószínűtlennek, de az Unióban is.
A legújabb adatok szerint a britek 55 százaléka úgy gondolja, hogy a kilépés rossz döntés volt, míg mindössze 35 százalék tartja még mindig jónak a döntés. A megkérdezettek maradék 10 százaléka nem tudott véleményt formálni a kérdésben. Azonban az, hogy rossz döntésnek tartják a Brexitet, még nem jelenti, hogy vissza is akarják fordítani azt. Egy újra csatlakozási népszavazás legalább annyira megosztó lenne, mint az első volt. Viszont a legfrissebb kutatások szerint a britek 55 százaléka szeretne egy második népszavazást.
Mik az esélyei egy második népszavazásnak?
Elnézve az adatokat, sokan megbánták a kilépést és sokan még vissza is akarnak csatlakozni. Ugyanakkor a kérdés nem ilyen egyszerű. Még ha meg is történne a második népszavazás, ez nem egy egyoldalú döntés. Sem a brit pártok nem érdekeltek a kérdésben, sem pedig az Európai Unió.
A brit politikai elit különböző okokból fél a Brexit kérdésétől. A fő politikai szereplők éppen ezért jobbnak látják szóba sem hozni a kérdést. Azonban egy második népszavazás elkerülhetetlen lesz, ha a még több brit fogja akarni. Ha megvan a politikai akarat, akkor a képviselők véleménye a kérdésben nem fog számítani. Azonban előfordulhat, hogy az emberek egyszerűen megunják a kérdést, inkább csak elfelejtve az egészet és beletörődve a fejleményekbe. Hasonló helyzet már Svájc esetében is megtörtént. Viszont a fiatalok körében továbbra is a Brexit-ellenesség dominál. Ha nem változik meg a véleményük ahogyan öregszenek, akkor a kérdés az időmúlásával egyre relevánsabbá válik.
A másik probléma az Unióban van, hiszen jelenleg eléggé elfoglalt az EU. Ezenfelül az is kérdéses, hogy a britek megpróbálkoznának-e egy második kilépéssel. Az EU csak akkor fogadná el az Egyesült Királyság visszacsatlakozását, ha biztosan nem lépnének ki még egyszer. Ráadásul a britek rengeteg kivételezésben is részesültek az EU-s ügyekben, ezeket pedig kizárt dolog, hogy visszakapnák az újra csatlakozás esetén. Ez talán újra átgondoltatná pár emberrel a visszacsatlakozást, hiszen nem ugyanannyira kedvező helyzetben kerülnének vissza a blokkba.
Jelenleg az Európai Unió Ukrajna és egyéb potenciális tagállamok felvételének kérdésével van elfoglalva. Ez jelenleg nagyon megterhelő az Unió számára, így az Egyesült Királyság csatlakozási kérdése már túl sok lenne egyszerre.
Mindezt összegezve, az Egyesült Királyság újbóli EU-csatlakozása nem lehetetlen, de eléggé valószínűtlen.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű