Az FBI szerint hajszálon múlt, hogy Erzsébet királynő merénylet áldozata legyen
II. Erzsébet királynő 1983-as amerikai látogatása során potenciális merénylet kísérletnek volt kitéve – derül ki az FBI újonnan nyilvánosságra hozott dokumentumaiból.
A Szövetségi Nyomozó Iroda a királynő tavaly bekövetkezett halála után nyilvánosságra hozta az amerikai utazásaival kapcsolatos aktákat. Ezekből kiderül, hogy az FBI, amely segített az uralkodó biztonságának biztosításában látogatásai során, mennyire aggódott az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) fenyegetései miatt, számol be a BBC.
A merénylettel való fenyegetésről egy San Franciscó-i rendőr értesült. Az akta szerint egy rendőr gyakran megfordult egy San Franciscó-i ír kocsmában, és figyelmeztette a szövetségi ügynököket egy olyan férfi hívására, akivel a helyszínen találkozott. A rendőr elmondta, hogy a férfi azt mondta neki, hogy bosszút akar állni a lányáért, akit Észak-Írországban öltek meg.
Az FBI szerint nem sokon múlt
A fenyegetés 1983. február 4-én érkezett, körülbelül egy hónappal II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp herceg kaliforniai látogatása előtt.
“Megpróbált volna ártani Erzsébet királynőnek, és ezt vagy úgy érte volna el, hogy a Golden Gate hídról valamilyen tárgyat dobott volna a Britannia királyi jachtra, amikor az alatta áthajózik, vagy úgy, hogy megpróbálta volna megölni Erzsébet királynőt, amikor a Yosemite Nemzeti Parkba látogatott” – áll a dokumentumban.
A fenyegetésre válaszul a titkosszolgálat azt tervezte, hogy “lezárja a Golden Gate hídon lévő járdákat, amikor a jacht közeledik”. Nem világos, milyen intézkedéseket hoztak a nemzeti parkban, de a látogatás mégis megtörtént. A letartóztatásokról az FBI nem közölt részleteket.
A 102 oldalas anyagot hétfőn töltötték fel az FBI információs honlapjára, a Vaultra, miután amerikai médiumok az információszabadságról szóló törvény alapján kérelmet nyújtottak be. A néhai királynő számos látogatása az Egyesült Államokban, köztük az 1983-as nyugati parti látogatás, az észak-írországi zavargások miatt kiélezett feszültségek idején történt. 1976-ban a néhai királynő pedig New Yorkban járt az amerikai bicentenáriumi ünnepségeken.
A dokumentumokból kiderül, hogyan adtak ki idézést egy pilótának, mert egy kisrepülőgépet a Battery Park fölött egy “Anglia, kifelé Írországból” feliratú táblával repült. Az aktákból kiderül, hogy az FBI ezek után is éberen figyelt arra, amit a néhai királynőt fenyegető valós veszélynek tartott. Másodunokatestvére, Lord Mountbatten 1979-ben meghalt egy IRA-bombatámadásban az Ír Köztársaságbeli Sligo megye partjainál.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon