Sokáig akarsz élni? Legyél éhes!
Az amerikai Michigani Egyetem kutatói által nemrégiben végzett tanulmány eredményei szerint már önmagában a csillapíthatatlan éhségérzet érzékelése is kiválthatja az időszakos böjt öregedésgátló hatását.
A ScienceAlert szerint állatkísérletek bizonyították, hogy elég az inger, az alanyoknak valójában nem kell éheznie.
“Elválasztottuk a diéta élethosszabbító hatásait magától a táplálkozástól. A kutatók hosszú évekig dolgoztak ezen, és végül azt mondhatjuk, hogy nincs szükség rá” – mondja Scott Pletcher fiziológus.
“A nem elégséges táplálkozás érzékelése elegendő”.
Az időszakos böjt az utóbbi években népszerű diétás hóborttá vált, bár jelenleg az előnyeit alátámasztó bizonyítékok korlátozottak, és nagyrészt állatkísérleteken alapulnak.
A gyümölcslegyeken (Drosophila melanogaster) és rágcsálókon végzett kísérletek eredményei arra utalnak, hogy a kalóriabevitel korlátozása meghosszabbíthatja az élettartamot és egészségmegőrző hatása van. Ám ezt minden kétséget kizáróan még nagyon korai lenne állítani, sokkal több kutatásra van szükség ahhoz, hogy a vizsgálatokat emberekre is kiterjeszthessük – különösen azért, mert egyes tanulmányok ellentmondásos eredményeket hoztak, vagy akár potenciális veszélyekre is rámutattak.
A koplalás molekuláris mechanizmusainak további tanulmányozásához a legújabb vizsgálat mögött álló kutatók ismét a gyümölcslégyhez fordultak.
A múltban a gyümölcslégy-vizsgálatok segítettek a tudósoknak azonosítani az agyban az éhség és a jóllakottság számos idegi jelét. Ezek az élőlények a betegségekkel kapcsolatos gének 75 százalékában osztoznak velünk, anyagcseréjük és agyuk pedig töb fontos hasonlóságokat mutat az emlősökével.
Az elágazó láncú aminosavak (BCAA) olyan esszenciális tápanyagok, amelyek fogyasztásukkor a jelek szerint teltségérzetet váltanak ki a legyekben. Több BCAA-t fogyasztva tehát csökken az éhségérzetük.
Annak feltárására, hogy ez hogyan hathat az öregedésre, a kutatók úgy tartották éhesen a gyümölcslegyeket, hogy alacsony BCAA-tartalmú „rágcsálnivalókat” adtak nekik.
Éhségérzetüket úgy mérték, hogy órákkal a falatok elfogyasztása után a rovarok mennyit ettek a „büféasztalról”.
Azok a legyek, amelyeket alacsony BCAA-tartalmú ennivalót kaptak, ilyenkor több ételt ettek. Emellett a fehérjeszegény ételeket választották a szénhidráttartalmúakkal szemben.
A kutatók tehát egyenesen a forráshoz mentek. Amikor a kutatócsoport közvetlenül aktiválta a gyümölcslegyekben az éhségre adott válaszreakciókat kiváltó neuronokat, azt találták, hogy ezek az „éheztetett” legyek tovább éltek.
“Így” – írják Pletcher és munkatársai – “maga az éhség állapota, nem pedig az étel elérhetősége vagy energetikai jellemzői lassíthatják az öregedést”.
Az eredmények fényében a kutatók úgy vélik, hogy a krónikus éhség egy adaptív válasz lehet, “amelyet a hisztonfehérjék módosításai közvetítenek az idegi áramkörökben, és amely lassítja az öregedést”.
Az eredmények segíthetnek megmagyarázni, miért tűnik úgy, hogy az alacsony BCAA-értékű étrend jót tesz a saját egészségünknek. Valószínűleg elegendő tápanyagot biztosítanak a szervezet számára, miközben nem nyomják el teljesen az agyban az éhség érzetét.
Persze ez az elképzelés még sok további tesztelést igényel. Egy gyümölcslegyeken végzett tanulmány nem elégséges.
A kutatók egyelőre azt vizsgálják, hogy a gyümölcslegyek egészsége vajon az élvezetből és a szükségletből történő evéshez is kötődik-e.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat