Sziklarajzok bizonyítják az ausztrál és indonéz őslakosok korai kapcsolatát
A Flinders egyetem régészei az ausztráliai Arnheim-földön, Awunbarnában talált sziklarajzokon indonéziai, molukkai halászhajókat azonosítottak, tette közzé a Heritage Daily.
A kutatók szerint ezek a leletek az első régészeti bizonyítékai annak, hogy a Sulawesi-félszigeten lévő Makassaron kívülről származó délkelet-ázsiai látogatók érkeztek az ausztráliai szárazföldre.
A sziklarajzokon ábrázolt két vízi jármű olyan motívumokat mutat, amelyek a délkelet-ázsiai hajók molukkai típusain is megjelennek. Ezek különböznek a régió más tengeri kultúráitól, így a kutatók nagy biztonsággal megerősíthették azonosságukat.
A jellegzetes alak és elrendezés mellett mindkét hajón háromszög alakú zászlók és orrdíszek is láthatók. A két ábrázolást összehasonlítva a délkelet-ázsiai szigetekről származó, történelmileg feljegyzett vízi járművekkel, a kutatók azt gondolják, hogy valószínűleg az indonéziai Maluku Tenggara keleti részéről származnak.
Holland felfedezők már a tizenhetedik század közepén beszámoltak arról, hogy a szigetek lakói rendszeresen elhajóztak Ausztrália északi partvidékére.
A sziklarajzok új, meggyőző bizonyítékot szolgáltatnak az Arnhem-földi Awunbarna őslakosai és a Molukk-szigetekről érkező látogatók közötti, eddig dokumentálatlan kölcsönhatásokról.
Dr. Mick de Ruyter, a Flinders Egyetem munkatársa elmondta: “Ezek a motívumok alátámasztják azokat a már létező elképzeléseket, amelyek szerint a rendszeres, trepang halászok általi látogatások előtt vagy mellett szórványos vagy véletlenszerű utazásokra is sor került Indonéziából az ausztrál partvidékre.”
Dr. Daryl Wesley szerint: “Úgy tűnik, hogy az általunk azonosított rajzok nem ábrázolnak egyetlen ismert európai vagy gyarmati vízi járműtípust sem. Hasonló “kenukat” Ausztrália északi partvidékén máshol is ábrázolnak sziklarajzokon, de egyik sem jelenik meg az awunbarnaiakhoz hasonló részletességgel.”
“A molukkból származó vízi járművek azonosítása jelentős következményekkel jár azzal kapcsolatban, hogy az e szigetekről származó hajósok miért tartózkodhattak az észak-ausztráliai partvidéken, illetve az Arnhem-föld partvidékén történt kultúrák közötti találkozásokkal kapcsolatban” – tette hozzá Dr. Wesley.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét