Videó: Egy fekete lyuk születése a valaha látott legfényesebb űrrobbanás
Egy rekordot jelentő űrrobbanás a valaha látott legnagyobb erővel világította be az eget. A robbanást egy olyan strukturált sugár okozta, amely hatalmas mennyiségű felrobbant csillagbelsőséget szállított, és közvetlenül a Föld felé irányult – állapították meg tudósok.
A tavaly októberben észlelt GRB 221009A gammakitörés (gamma-ray burst – GRB) olyan fényes volt, hogy műszereink nehezen tudták mérni. De amikor az első jelek érkeztek róla, a tudósok rohamtempóban irányították a teleszkópokat az irányába – írja a Science Alert. Az összegyűjtött temérdek adat segítségével egy nemzetközi tudóscsoport végre rájött, hogyan generált a szupernóva ilyen erős robbanást.
A GRB 221009A, becenevén a BOAT (Brightest of All Time, azaz minden idők legfényesebbje), egy viszonylag közeli, 2,4 milliárd fényévre lévő hatalmas csillag halálának eredménye volt. A csillag egy fekete lyukká omlott össze, miután külső burkát kilökte magából. Az összeomlás során keletkezett gammakitörés egy keskeny, strukturált sugarat tartalmazott, amelyet egy szélesebb gázkiáramlás vett körül.
Ez váratlan volt, mivel a jelenlegi modelljeink szerint a robbanás csak egy sugárzást eredményezne. Az eredmények hatással vannak a fekete lyukak kialakulásának megértésére, illetve arra, hogy miként zajlanak le az univerzum legfényesebb robbanásai.
“A GRB 221009A hatalmas előrelépést jelent a gammakitörések megértésében. Bizonyítja, hogy a legszélsőségesebb robbanások nem engedelmeskednek a szokásos fizikának, amelyet a hagyományos gammakitörésekre alkalmazunk” – mondja Brendan O’Connor csillagász a George Washington Egyetemről, az új tanulmány vezető szerzője.
“A GRB 221009A lehet a hosszú gammakirötések Rosetta-köve. Arra kényszerít bennünket, hogy felülvizsgáljuk a relativisztikus kiáramlások kialakulására vonatkozó standard elméleteinket az összeomló masszív csillagoknál.”
A gammakitörések a legerősebb robbanások, amelyeket a kozmoszban láthatunk, és többféleképpen is előfordulhatnak. A GRB 221009A-hoz hasonló, hosszú ideig tartó gammakitöréseket hatalmas, gyorsan forgó csillagok halála okozza.
Amikor elérik életük végét, e csillagok magja, amelyet a fúzió nyomása már nem tart meg, a gravitáció hatására összeomlik, és egy ultrasűrű objektumot, például egy fekete lyukat alkot. Ezzel egyidejűleg a csillag külső anyaga egy hatalmas robbanásban, a szupernóvában kifelé lökődik.
Egy gammakitörés animációja:
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van